Україна заявила про необхідність створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії ще у 2022 році. У поточному році цю ідею підтримали вже 44 держави. Тож є велика ймовірність того, що спецтрибунал розпочне свою роботу ще до закінчення війни РФ проти України. Водночас є сумніви в тому, що всі винні сядуть на лаву підсудних і отримають справедливе покарання. Тому Україні варто брати ініціативу у свої руки. Про це сьогодні, 19 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
“Імовірність створення і роботи цього спецтрибуналу досить висока. Однак тут є питання в термінах розслідувань і виконанні вироків. І саме у виконанні вироків можуть виникнути труднощі, тому що Росія просто не буде видавати своїх злочинців. Тому багато хто з них, на жаль, не потрапить під суд. Наприклад, пілоти, які бомбардують українські міста або артилеристи, які розстрілювали мирне українське населення в містах і селах. По-перше, РФ не буде їх видавати суду, а по-друге — у трибуналі здебільшого судитимуть вище керівництво РФ”, — розповів Загородній.
Він зазначив, що в такому разі Україна сама має взяти на себе відповідальне рішення в покаранні воєнних злочинців.
“Україна повинна пам’ятати досвід Ізраїлю, який вирішував подібні питання відповідно до розуміння справедливості. Потрібно згадати загальновідому операцію ізраїльської розвідки “Моссад” із затримання і таємного вивезення з Аргентини до Ізраїлю нацистського воєнного злочинця Адольфа Ейхмана в 1960 році, де його було повішено за всі злочини. Тоді теж велися дискусії про те, справедливо це чи несправедливо. Але ці дискусії замовкали, коли Ізраїль запитував про те, чи був справедливим Голокост. Тому Україна не повинна сподіватися тільки на міжнародні інституції, а українські спецслужби та сама Служба безпеки України (СБУ) повинні працювати на території РФ, шукати злочинців і виносити справедливий вирок за скоєні злочини”, — вважає експерт.
Зі збором доказової бази для покарання злочинців в України, на його думку, теж можуть виникнути проблеми.
“Річ у тім, що на тимчасово окупованих територіях нині неможливо провести слідчі дії, допитати свідків тощо. Звичайно, є дуже багато доказів воєнних злочинів, скоєних російськими солдатами в Бучі та інших українських містах. Але цього замало, щоб усі злочинці понесли заслужене покарання. Крім того, цей суд може затягнутися на роки, як, наприклад, суд щодо збитого малайзійського “Боїнга”, що летів влітку 2014 року рейсом MH17 над Донбасом, який був збитий ЗРК “Бук”. Там було зібрано дуже системну доказову базу, цим займалася прокуратура Нідерландів. Був масштабний процес, який тривав близько семи років. І все одно винуватці так і не були покарані”, — нагадав спікер.
Тож експерт ще раз наголосив, що Україна сама має взяти у свої руки здійснення справедливого покарання для російських воєнних злочинців.
“Україна має сфокусуватися на тому, що справедливе судове рішення і справедливе покарання вона може здійснити тільки своїми руками. І не треба думати, що міжнародні інституції якось у цьому можуть допомогти. У цьому питанні вся надія — на українські спецслужби”, — резюмував Тарас Загородній.
Читайте також: Трибунал для Путіна за війну проти України: яким його бачить Київ (ВІДЕО)