Під час свого турне до Франції голова КНР Сі Цзіньпін і президент Франції Еммануель Макрон провели низку переговорів. Крім економічних, торговельних питань, на порядку денному були і геополітичні, зокрема і війна Росії проти України. Про це сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
“Візит до Франції Сі Цзіньпіна — у відповідь після зустрічі з Макроном у Пекіні минулого року, де президента Франції прийняли дуже помпезно, з великим розмахом. Макрон зі свого боку не залишився в боргу. Логічно, що під час переговорів двох лідерів, крім економічних, торговельних питань, порушували й геополітичні, включно з конфліктом на Близькому Сході та війною Росії проти України. При цьому саме питання війни в Україні для Макрона, очевидно, було ключовим”, — зазначила Гриценко.
За її словами, нині Еммануель Макрон намагається позиціонувати себе як загальноєвропейського лідера, а Францію — головною європейською країною. При цьому в його риториці можна відзначити апелювання до Сі Цзіньпіна про те, що Росія є загрозою для Європи.
“Макрон намагається виокремити Європу як окремий суб’єкт міжнародних відносин і розділити власне США та Європу. Тобто наголошує, що Росія — це загроза не просто для НАТО і для трансатлантичних відносин, а й для Європи насамперед. Що це не США воює з Росією руками Європи, а Європа теж має свої власні загрози. І якщо Китай хоче, щоб його не критикували за підтримку стосунків із Росією, за продовження торговельно-економічних зв’язків із нею, за тісні особисті стосунки між Путіним і Сі Цзіньпіном, то тоді Китай має взяти до уваги і позицію Європи”, — пояснила експертка.
За її словами, французький президент хоче переконати Сі Цзіньпіна допомогти знизити здатність Росії продовжувати вести і спонсорувати війну проти України.
“На думку Макрона, Китаю важливо не просто не постачати до РФ якесь важке озброєння і продовжувати дотримуватися відносно віддаленої та нейтральної позиції щодо війни, а й сприяти скороченню, обмеженню експорту різної продукції подвійного призначення”, — додала Гриценко.
Вона вважає, що зі свого боку Китай може чинити опір такій пропозиції президента Франції або ж погодитися трохи обмежити торговельно-економічну взаємодію з РФ, але в обмін на якісь вигідні бонуси для себе.
“Китай цілком може апелювати тим, що Україна закуповує у деяких китайських компаній окремі компоненти й запчастини для того, щоб збирати дрони безпосередньо на території України. А також закуповує безпосередньо готову продукцію в Китаї. Тому Китай може наполягати на тому, щоб отримати якісь “пряники” для себе, для своєї економіки. Це може бути пропозиція про розмороження інвестиційної угоди, яку Європарламент так і не ратифікував 2021 року. Або пропозиція вийти на європейський ринок із китайськими електромобілями. Або пропозиція співпраці у сфері “зеленої” енергетики. До речі, пропозиція про співпрацю у сфері “зеленої” енергетики дуже вигідна як для Франції, так і для всього Європейського Союзу”, — резюмувала експертка.
Читайте також: Візит глави КНР до Франції: що обговорювали Сі, Макрон і фон дер Ляєн (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила про те, що сподівається, що Китай використає свій вплив на Росію, щоб покласти край війні, яку Кремль веде проти України.