У партнерських відносинах і з Росією, і зі США Китай діє виключно в межах своїх національних інтересів — думка

Прапори США та Китаю. Фото: gettyimages.com

Усе, що робить Китай, він робить виключно в межах своїх національних інтересів — в інтересах своєї країни, в інтересах своїх громадян. Завдяки цій позиції йому вже тривалий час вдається балансувати в партнерських відносинах і зі США, і з Росією одночасно. Про це в програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДOM розповіла голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод.

Експертка не вважає, що Китаю вдається дуже вдало балансувати в американо-китайських відносинах. Наприклад, якщо подивитись не передвиборчі перегони у США, на праймеріз, можна відзначити китаєфобні настрої американців.

“Нещодавно було проведено опитування. В Америці Китай сприймають як найбільшу загрозу національній безпеці. Тож не можна сказати, що Китай успішно балансує відносини зі США”, — констатує Голод.

Що стосується російсько-китайських відносин, то наразі вони ґрунтуються насамперед на персональних стосунках Сі Цзіньпіна і Путіна.

“Наразі Сі Цзіньпін не бачить жодної заміни Путіну. Якщо Путіна не стане, то, на думку китайських експертів, у Росії почнеться хаос. А хаос біля китайських кордонів означає внутрішню нестабільність для Китаю. Тому те, що відбувається в їхніх відносинах (між Китаєм і Росією), Китай називає стратегічним балансом”, — уточнила експертка.

На її думку, Росію Китай сприймає насамперед як частину європейської безпеки.

“Саме європейської. Щодо подій в Україні, якщо говорити грубо, Китаю було все одно, хто правий, хто винен. Насамперед їм потрібно зберегти стабільність для своєї економіки. Зберегти ланцюжки поставок і зробити так, щоб “українська криза”, як вони називають цю війну, не впливала на їхню економіку”, — пояснила Голод.

Адже саме на економіці будується зараз стратегічне зближення Китаю з Росією

“Головне, на чому зараз будується стратегічне зближення РФ і Китаю, це економіка. Деякі труднощі з економічним розвитком Китаю компенсуються російським ринком. Західні компанії пішли з Росії, китайські компанії — зайшли. Вони не забезпечили стовідсоткового покриття, але деякі галузі були замінені: автомобілебудування, якісь технологічні галузі. Ми бачили великі договори на постачання продуктів харчування. Це економічні вигоди. Торгівля зростає, а це для них головне”, — уточнила експертка.

При цьому вона зазначає, що подальше зближення Китаю і Росії та розвиток цих відносин багато в чому буде залежати від єдності західних партнерів щодо України.

Повна версія інтерв’ю: Посередництво, протистояння зі США та союз із Росією: вектори політики Пекіна обговорюємо з китаєзнавницею Вітою Голод

Прямий ефір