У опозиції та народу Грузії немає іншого виходу: експерти пояснили, чому люди вийшли на протест після парламентських виборів

Акція протесту в Грузії 28 жовтня 2024 року. Фото: gettyimages.com

Міжнародні спостерігачі не визнали вільними і чесними парламентські вибори в Грузії, які відбулися 26 жовтня. Вони також зафіксували численні порушення під час передвиборчої кампанії в день виборів.

Міжнародні спостерігачі відзначили численні випадки підкупу, тиску і залякування виборців, а також порушення таємниці голосування. Державний департамент США і Північноатлантичний альянс закликали провести розслідування масових порушень на парламентських виборах у Грузії.

Грузія протестує

У Грузії завершили підрахунок голосів на парламентських виборах. За даними ЦВК держави, керівна партія “Грузинська мрія” набрала 53,9% голосів. Чотири опозиційні партії в сумі отримали 37,7% голосів. Опозиція і низка політологів називають “Грузинську мрію” проросійською, а її засновника, мільярдера Бідзіну Іванішвілі, підозрюють у масштабній корупції та тісних ділових зв’язках із Росією.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що не визнає результатів парламентських виборів у країні. Вона наполягає, що вибори відбулися в умовах тотальної фальсифікації і по суті перетворилися на конфіскацію голосів виборців.

“Саме російськими методами, кіберметодами сталося так, що “Грузинська мрія” отримала 53%. Попри те, що згідно з соціологічними даними та екзитполами, які провела відома міжнародна неурядова організація Research, “Грузинська мрія” здобула всього лише 40% голосів”, — зазначив політолог, професор Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніка Читадзе.

Президентка звинуватила керівну партію в позбавленні громадян конституційних прав і закликала людей виходити на протести.

У відповідь на нечесну перемогу “Грузинської мрії” в Грузії розпочалися масові протести. Тисячі протестувальників напередодні, 28 жовтня, перекрили вулицю біля будівлі парламенту в столиці країни — Тбілісі.

Тим часом у Тбілісі прибув прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Протестувальники освистали його, коли він хотів оселитися в готель. Зазначимо, угорський прем’єр один із перших привітав владу Грузії з перемогою на виборах, ще до офіційного оголошення результатів голосування.

Однозначна і реакція більшості західних партнерів країни.

Вашингтон закликає грузинську владу замислитися над тим, яких стосунків з євроатлантичної спільноти вона прагне. У Держдепартаменті США попередили про наслідки, якщо Грузія не змінить антидемократичного курсу. Деякі країни Європи та Північної Америки заявили про перегляд відносин із Грузією через масові порушення на парламентських виборах

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель наголосив, що Грузія, як країна-кандидат на вступ до ЄС, має продемонструвати прихильність до європейських цінностей, зокрема й прозорості виборчого процесу. За його словами, чесність виборів і верховенство закону — наріжні камені демократії та основи шляху до ЄС.

“Я попросив Комітет з політики і безпеки зібратися сьогодні для термінового обговорення складної ситуації в Грузії. Я також включив це до порядку денного листопадового засідання Ради у закордонних справах”, — повідомив Жозеп Боррель.

Після неодноразових закликів США, НАТО і ЄС провести розслідування порушень на виборах у Грузії Центральна виборча комісія оголосила про перерахунок бюлетенів на п’яти дільницях у кожному виборчому окрузі. За даними Центрвиборчкому, окружні комісії за допомогою жеребкування визначили ділянки, де будуть перераховувати бюлетені.

Думки експертів

Які порушення було зафіксовано на парламентських виборах у Грузії? Що буде з країною якщо більшість все ж таки візьме “Грузинська мрія”? Чим можуть обернутися протести в країні? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Дмитро Шашкін, член політради Єдиного національного руху Грузії, міністр оборони Грузії у 2012 році;
  • Шота Утіашвілі, старший науковий співробітник Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії;
  • Гігі Угулава, опозиційний політик, мер Тбілісі (2005-2013 рр.).

ДМИТРО ШАШКІН: Ми не очікували такого нахабства у фальсифікаціях

— На цих виборах не вирішувалося питання, хто стане депутатом парламенту або хто стане міністром. Вирішувалася доля Грузії. Вона зараз у руках народу. Тому що в народу Грузії забрали право вибору, порвали на голові Конституцію, узурпували владу.

Нічого іншого для того, щоб врятувати країну, у народу Грузії більше не залишається, окрім як протестувати. Ми або відстоїмо свою країну, або Грузія перестане існувати як незалежна держава і стане губернією Російської Федерації.

Ці вибори були тотально сфальсифіковані.

Опозиція готувалася до можливої фальсифікації з боку керівної партії, як це ми бачили на попередніх виборах за останні 12 років. І опозиція вважала, що в межах 50% була можлива фальсифікація з боку держави. Ми до цього були готові. Тільки зараз ми отримали не фальсифікацію, а тотальну зміну результатів виборів.

Наприклад, було вкидання бюлетенів пачками в урни. Я вже нічого не кажу про насильство і побиття.

Зараз роблять операцію голові нашого Єдиного національного руху в Марнаулі.Його побили до такої міри, що в нього переламані кістки обличчя.

Зафіксовано величезну кількість підкупу не тільки під час виборчого дня, а й до цього.Люди стояли на вулицях, роздаючи по 50 доларів.Близько 100 тисяч громадян Грузії зареєструвалися за кордоном на участь у виборах.Влада, перелякана прикладом Молдови, дозволила голосувати лише одній третині цих людей.У прихильників опозиції відбирали посвідчення особи, паспорти, щоб вони не могли проголосувати.Тобто були і старі, і нові методи.

30% тих, хто голосував за “Грузинську мрію”, це люди, які працюють у держсекторі на короткострокових контрактах, які отримують соціальну допомогу від держави — їх у Грузії приблизно 300 тисяч.Це величезна кількість людей, у яких можуть забрати останній шматок хліба, якщо вони не проголосують.Це люди, які продали свої голоси за 50 доларів, деякі за 20 доларів.І так, це є люди, які бояться війни, тому що “Грузинська мрія” спекулювала на темі війни.

Навіть комуністи в СРСР допускали, що десь 10% могло проголосувати по-іншому, хоча вони самі писали, як Сталін говорив, що не має значення, хто голосує, головне, хто рахує.У них навіть совість була не писати в Грузії 100% за Комуністичну партію.На цих виборах у деяких регіонах написано по 118-124%, тому що там більше бюлетенів, ніж населення цих регіонів.

Михайло Саакашвілі передав протягом 30 хвилин владу після програшу.Зараз усім показали, що це все неможливо.Призначаються в такі ж порядки, як у Росії.

ШОТА УТІАШВІЛІ: “Грузинська мрія” зараз теж вичікує результатів президентських виборів у США

— Почнемо з фактів, які вказують, що вибори були сфальсифіковані.По-перше, були два екзитполи великих західних компаній, і обидва вказували на те, що “Грузинська мрія” набирала 40% голосів.По-друге, у всіх великих містах — це Кутаїсі, Батумі, Руставі, “Мрія” отримала приблизно 40%, можливо, трохи більше, але аж ніяк не 54%, які вони написали.По-третє, на дільницях, які були відкриті за кордоном, “Мрія” отримала 15%, у деяких навіть 5%.15% підняли завдяки Азербайджану та Узбекистану. На тих дільницях, які були в Західній Європі, показник становив від 5 до 10%.

У деяких сільських місцевостях проголосували 133% від місцевого населення, десь 125% або 110%.І ось такими методами вони написали свої 54%. Як ми всі розуміємо, неможливо, щоб на вибори прийшли 133% населення. Звісно, ми завжди говоримо, що там голосували не тільки місцеві, а й ті, які були записані там, але жили в інших місцях, але 133% — занадто багато.

Що дуже важливо, опозиція сказала, що не ввійде до парламенту, бо не визнає результати виборів легітимними, і не дасть легітимність своєю присутністю.

Зараз треба довести всім, як були ці вибори сфальсифіковані, що їх не визнала і міжнародна спільнота.Треба працювати на довгостроковий план, як можна перемогти цей уряд, бо ясно, що шляхом проведення таких виборів вони просто можуть записати стільки голосів, скільки захочуть.

На всіх дільницях було майже відкрито всім ясно, за кого голосував виборець.І особливо в сільській місцевості, там, де в уряду є дуже багато ресурсів.Це відкрите голосування стало великою проблемою.Тож були об’єктивні і суб’єктивні передумови до того, що сталося.Але найголовніше, що ми точно знаємо, що насправді “Мрія” ці вибори програла, і вона отримала десь у районі 40% голосів.Що буде далі, час покаже, поки що це передбачити неможливо.

Насправді всі ці путіни, іванішвілі, орбани сподіваються на перемогу Трампа.Якщо він переможе, вони зможуть вибудовувати відносини, і тоді вже нібито все буде гаразд.Подивимося, як закінчаться вибори у Сполучених Штатах.Але я не схильний думати, що Республіканська партія США співпрацюватиме з “Грузинською мрією”, тому що її представники вже не раз заявляли, що вважають її проросійською антидемократичною силою.

ГІГІ УГУЛАВА: Кульмінацією стане насильницьке захоплення парламенту “Грузинською мрією

— Ні президент Грузії, ні переважна більшість населення Грузії, ні опозиційні партії, які перейшли так званий 5-відсотковий бар’єр, не збираються легітимізувати фальсифікацію на виборах у Грузії.

Фальсифікації були у 2020 році. Зараз це вже не фальсифікація, це просто вони взяли і намалювали цифру, яку вони пропагували через свої засоби масової інформації протягом двох останніх місяців.Тобто узурпували й анулювали саму суть виборів.

Якщо олігарх Іванішвілі залишиться при владі, Грузія опиниться в абсолютній ізоляції. Вона вже стає сателітом Росії, путінського режиму.

Кульмінаційний момент, звичайно ж, настане, коли “Грузинська мрія” насильно збере перше засідання.За Конституцією Грузії, перше засідання має бути оголошено президентом.А президентка вже заявила, що вона не збирається легітимізувати ці вибори, вона назвала їх Russian style.

Ми не збираємося здаватися, ми не збираємося здавати країну російському олігарху, Путіну.Люди стояли на вулицях, роздаючи по 50 доларів.

Близько 100 тисяч громадян Грузії зареєструвалися за кордоном на участь у виборах.Влада, перелякана прикладом Молдови, дозволила голосувати лише одній третині цих людей.У прихильників опозиції відбирали посвідчення особи, паспорти, щоб вони не могли проголосувати.Тобто були і старі, і нові методи.

Читайте також: Початок великого протистояння за майбутнє Грузії: експерти обговорили підсумки парламентських виборів у країні

Прямий ефір