Не лише відправляють за ґрати неугодних, а й продовжують знущатися з них уже у в’язниці. У Росії дедалі частіше стали відправляти до штрафного ізолятора політв’язнів. Так, Олексія Навального за час ув’язнення відправляли до ШІЗО 20 разів. Привід, зазвичай, надуманий. Аж до незастебнутого ґудзика. А опозиціонера Володимира Кара-Мурзу відправили до ШІЗО, щойно він вступив до колонії. Умови утримання у штрафному ізоляторі правозахисники прирівнюють до тортур, повідомляє FREEДОМ.
220 діб провів у ШІЗО за час свого ув’язнення опозиційний політик Олексій Навальний. Йому приписували різні порушення: незастебнутий гудзик, неправильне представлення, не так подивився на співробітника колонії. Наразі політика, який відбуває термін у колонії суворого режиму, переводять у єдине приміщення камерного типу. Привід — нібито відмова від роботи.
“У мене вже був СУВП (суворі умови відбування покарання), ШІЗО (штрафний ізолятор), ПКТ (приміщення камерного типу). А вчора одразу після апеляції у справі мене відвели на комісію та оголосили, що у зв’язку з моєю невиправністю я буду переведений до ЄПКТ (єдине приміщення камерного типу) терміном на 12 місяців”, — повідомив Навальний у Telegram.
Адвокат Навального направив адміністративний позов до Коврівського міськсуду про визнання переведення опозиціонера до ЄПКТ незаконним.
У федерації стали все частіше посилювати покарання для політв’язнів. Перевід у ШІЗО зазвичай безпідставний. Так, засуджений на 7 років московський депутат Олексій Горінов повідомив про важкі умови у штрафному ізоляторі.
“Холодний кам’яний мішок площею 5,5 кв. м, куди не проникають сонячні промені. Тут завжди холодно та сиро незалежно від температури зовнішнього середовища. І полчища комарів, які проникають у камеру знизу через дірки та щілини у дерев’яній підлозі. Але головні мої вороги — холод та вогкість. Сплю, не роздягаючись, сховавшись із головою, але все одно дуже холодно”, — розповідає Горінов.
Вп’яте опинився в ШІЗО і Олексій Москальов, який відбуває дворічний термін за “дискредитацію армії”. Умови тримання у штрафному ізоляторі вже давно визнали тортурними. У них вдень дозволяється тільки сидіти на табуретці, а нари прикуті до стіни, їх можна опускати тільки на ніч, з 22 до 6 ранку. У ШІЗО заборонені короткострокові побачення, отримання посилок, передач та бандеролей, він вважається одним із найсуворіших видів покарання у виправних установах.
“Європейський суд з прав людини, на жаль, жодного разу не давав системної оцінки практиці постійного утримання, що склалася в ШІЗО. Але ЄСПЛ зазначав, що саме по собі тривале перебування у ШІЗО та ПКТ з урахуванням суворості обмежень, що накладаються, викликає серйозні наслідки для соціалізації та здоров’я, і є нелюдським, і таким, що принижує гідність, поводженням”, — розповіла в інтерв’ю виданню “Можем объяснить” юрист та експерт у галузі прав людини Ольга Подоплєлова.
Європейський суд ще 10 років тому визнав умови утримання ув’язнених у російських штрафних ізоляторах нелюдськими, пізніше аналогічне рішення було і щодо колоній. Засуджені у Росії неодноразово зверталися до Міжнародного суду з прав людини. Однак, 16 березня 2022 року Росію було виключено з Ради Європи, що спричинило вихід федерації з-під юрисдикції ЄСПЛ. Після цього Європейський суд припинив розгляд усіх скарг, поданих проти Росії.
Читайте також: Не доніс на друга в поліцію — отримай термін: як працює російська репресивна машина (ВІДЕО)