Міністри закордонних справ країн-членів НАТО зберуться на зустріч у Брюсселі 3-4 квітня. Два дні вони розглядатимуть питання оборони Європи. Допомога Україні обговорюватиметься на засіданні Ради Україна — НАТО вже завтра. За підготовкою до зустрічі сьогодні, 2 квітня, уважно стежив спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
Міністри розпочнуть зустріч завтра вранці, і вперше на ній як держсекретар США буде присутній Марко Рубіо. Учасники зустрічі очікують, що він поділиться своїм баченням того, як Сполучені Штати Америки відіграватимуть свою роль в Альянсі під час президентства Дональда Трампа. Увечері до обговорення долучиться міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Він візьме участь у робочій вечері у форматі Ради Україна — НАТО. Як повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ України, головними темами для нього будуть гарантії безпеки для України та забезпечення сталого тривалого миру. Також у його графіку є кілька двосторонніх зустрічей і зустріч із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. Сьогодні Марк Рютте провів пресконференцію і повідомив деякі деталі завтрашнього обговорення.
“На зустрічі у форматі Ради Україна — НАТО ми заслухаємо міністра Андрія Сибігу. Він повідомить нам про поточну ситуацію в Україні, а також про свої погляди на процес досягнення справедливого і міцного миру. Усе це та багато іншого сприятиме новій главі НАТО, яку ми розпочнемо на саміті в Гаазі в червні. Наші пріоритети зрозумілі: ми будуємо сильніший і справедливіший Альянс. Нам це потрібно, щоб убезпечити наше майбутнє”, — сказав він.
Союзники по НАТО заявляють про подальшу підтримку України. За словами Рютте, нічого в цьому плані не змінилося з приходом нової президентської адміністрації у Вашингтоні.
“Союзники по НАТО продовжують надавати підтримку Україні. За перші три місяці цього року союзники вже зобов’язалися надати понад 20 млрд євро безпекової допомоги на 2025 рік. А наше командування у Вісбадені продовжує координувати постачання в галузі безпеки та підготовку кадрів для України. Загроза, з якою ми стикаємося з боку Росії, зберігається, і Росія продовжує тісно співпрацювати з Китаєм, Іраном і Північною Кореєю, що не тільки шкодить Україні, а й створює ризики для всього Альянсу і всього світу”, — зазначив генеральний секретар НАТО.
Напередодні зустрічі дипломати, з якими вдалося поговорити, зазначали, що їм важливо розуміти позицію США в питанні присутності Вашингтона в Європі. Також на порядку денному буде питання справедливого розподілу витрат у сфері оборони та бажання нової адміністрації США збільшити ці витрати до 5% від внутрішнього волового продукту (ВВП). 1 квітня президент Фінляндії Александр Стубб анонсував нові цілі в цій сфері для своєї країни.
“Фінляндія збільшить свої витрати на оборону до 3% у ВВП до 2029 року. Це частина внеску Фінляндії в те, щоб Європа взяла на себе більшу відповідальність за власну оборону”, — написав він у соцмережі Х.
Можна сказати, що завтра у штаб-квартирі НАТО розпочинаються Дні України, бо зустріч у форматі міністрів триватиме два дні, а наступного тижня, 10 квітня, тут уже зустрінуться міністри оборони країн “коаліції охочих”. Це країни, які розглядають можливість участі в розміщенні своїх військ на території України. 11 квітня у штаб-квартирі НАТО відбудеться засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”. Цього разу головувати в цьому форматі будуть Велика Британія та Німеччина.
Читайте також: Країни НАТО за три місяці 2025 року виділили Україні військову допомогу на 20 млрд євро, — Рютте
Нагадаємо, державний секретар США Марко Рубіо відвідає Брюссель з 2 по 4 квітня, де візьме участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО.