У НАТО розуміють, що Пекін треба дистанціювати від Москви: про інструменти та ризики висловився Ференс

Богдан Ференс. Фото: facebook.com/bferens.plus/

Жодних змін у позиції Пекіна щодо розв’язаної Москвою війни не відбудеться, принаймні до президентських виборів у Сполучених Штатах Америки. Загалом відносини Китаю із Заходом визначатимуться двома факторами. Перший — Китай готується до конфронтації із західними країнами, зокрема економічною, навіть якщо публічно про це не заявляє. Другий — західні ринки залишаються для нього пріоритетними. Про це сьогодні, 15 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, засновник громадської організації “СД Платформа” Богдан Ференс.

“Для того, щоб також балансувати у контексті зовнішньої економічної політики у контексті західних країн, Китай намагається відновлювати відносини з європейськими країнами. Але і європейські країни також хочуть традиційно більше автономії щодо розвитку взаємин із Китаєм від Сполучених Штатів Америки. І в цьому сенсі Китай також намагається грати, пропонуючи, наприклад, якісь формати, які можуть бути цікавими для європейських країн”, — коментує гість ефіру.

Водночас він зазначив, що спроба побудувати “китайську Європу” у Пекіна не вдалася. Починаючи з епідемії COVID-19, його позиції в Європі погіршувалися. Російсько-українська війна призвела до того, що від Китаю почали дистанціюватись і ті європейські країни, які були зацікавлені в автономії своєї зовнішньоекономічної політики від США.

Ференс прогнозує, що найближчим часом спостерігатиметься конфронтація між Пекіном і НАТО, яке вже тривалий час вибудовує стратегію протидії Китаю.

“Але водночас лідери європейських країн — держав-членів НАТО — розуміють, що Китай потрібно якось дистанціювати від більш поглибленої співпраці у військовій сфері з Російською Федерацією”, — додає він.

Він нагадав про візити до Пекіна європейських лідерів та про рекомендації США Китаю не переступати “червоних ліній” у співпраці з РФ.

“Китай це розуміє і часом шантажує західні країни тим, що ми загалом можемо також відкрито співпрацювати з Російською Федерацією у військовій сфері. Цей ризик максимально серйозно впливатиме на європейську безпеку, і в НАТО розглядають різні сценарії, зокрема, що робити у разі, якщо така співпраця поглиблюватиметься, посилюватиметься, буде достатньо відкритою і загрожуватиме не лише Європі, але й у глобальному відношенні”, — коментує політолог.

За словами Богдана Ференса, дієвими методами впливу на Китай залишаються економічні, зокрема санкції, проте вони можуть призвести до вже названих ризиків, а саме — ще тіснішої співпраці Пекіна та Москви.

Читайте також: Між НАТО та Китаєм наростає напруга — розбір (ВІДЕО)

Нагадаємо, на саміті Північноатлантичного альянсу у Вашингтоні було прийнято декларацію з різкими формулюваннями щодо Китайської Народної Республіки. У документі йдеться, що КНР стала вирішальним фактором у війні Росії проти України через своє так зване партнерство “без обмежень” та широкомасштабну підтримку російської оборонно-промислової бази.

У відповідь місія Китаю при ЄС закликала НАТО зупинитися та не провокувати. А також триматися якомога далі від Азійсько-Тихоокеанського регіону, повідомляє Washington Post.

Прямий ефір