У НАТО немає розколу щодо позиції стосовно України, на який розраховував Кремль, — Попов

Ігор Попов. Фото: uatv.ua

Формулювання умов для вступу України до НАТО мають бути максимально чіткими, щоб не було непорозумінь між союзниками. Таку думку сьогодні, 13 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Що стосується умов, то, як говорили в старій радянській комедії: “Оголосіть весь список, будь ласка”. Саме за це боротиметься Україна. Щодо безпекових умов, тобто закінчення війни, перемога України, відновлення територіального контролю — ось формулювання мають бути максимально чіткими, щоб усі сторони їх розуміли однаково і щоб потім не було політичних інсинуацій”, — сказав він.

На думку експерта, це ж стосується і важливості формулювань для реформ — чітко має бути прописано, які структурні інституційні або законодавчі рішення потрібно буде реалізувати. Як приклад він навів дорожню карту, яка була запропонована Україні для отримання безвізового режиму з Євросоюзом. Чіткі та зрозумілі умови дали змогу реалізувати всі рішення в короткий термін. 

“Чим конкретнішою буде дорожня карта, тим швидше ми все це реалізуємо. Але повторю, все-таки головна умова — це, звичайно, закінчення війни. Поки на території України триває війна, ми бачимо, що не буде не тільки членства, а навіть запрошення до членства. Це логічно, це було очікувано, і тому це особливо не обговорюється”, — сказав Попов.

За його словами, попри те, що конкретного запрошення для України не прозвучало, у НАТО щодо українського питання немає розколу.

“НАТО не може допустити розколу, зокрема щодо України. І на це насправді в Кремлі дуже розраховували, що пересваряться у Вільнюсі, що частина країн, як-от Польща, пропонуватимуть чіткіші формулювання щодо умов членства, щодо термінів членства, а, скажімо, Німеччина чи США будуть до цього не готові. І це вийде в публічну площину. Не сталося цього. Усі учасники саміту одноголосно підтримали ухвалені формулювання. Насправді це максимально можливе, на що могла розраховувати Україна. Але, звичайно, ми боролися за неможливе, як зазвичай, це наш стиль дипломатії останнім часом. Але, з усім тим, загальна атмосфера показала, що союзники будуть з Україною. Втоми немає, розколу немає. І це зчитується за реакцією Кремля: на відсутність запрошення і особливої радості теж немає”, — сказав Попов.

Водночас експерт звернув увагу на негативну реакцію РФ на декларації про підтримку України на дорозі до НАТО. Попов пояснив це тим, що росіяни побачили послідовну рішучість союзників бути з Україною, адже йдеться про постачання озброєнь, економічну та фінансову підтримку, розвіддані, навчання військовослужбовців.

“Декларація вийшла дуже конкретна. Вона складена на основі пропозицій групи Єрмака — Расмуссена, які були опубліковані минулого року як Київський договір безпеки. Цей документ дуже серйозно вивчався в столицях країн-членів НАТО на численних робочих групах. І зараз це вже з експертних пропозицій стало офіційною позицією, підписаною з сімома лідерами найбільших країн світу. Тобто це дуже серйозно. Насправді це, можливо, головний результат саміту для України. А зараз на основі цієї декларації будуть розроблятися двосторонні угоди, де всі підписанти вже впишуть туди, за яким графіком, у якому обсязі вони можуть допомагати Україні для того, щоб Україна перемогла, для того, щоб Україна рухалася до НАТО”, — сказав Попов.

Читайте також: Допомога країн НАТО Україні триватиме до її перемоги у війні, — Ягун

Раніше аналітик Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергій Жуков сказав, що російські пропагандисти створюють ілюзорну реальність, покликану дати альтернативне пояснення заявам західних політиків щодо підтримки України.

Прямий ефір