У НАТО дуже сильно не хочуть, щоб війна вийшла за межі України, — Їжак про реакцію на падіння російських БпЛА в Румунії

Взрыв в Румынии. Фото: facebook.com/oleg.nikolenko.50

У НАТО, можливо, вважають Росію відповідальною за падіння на територію Румунії уламків запущених нею дронів, але не вважають, що потрібно вживати дії колективної оборони. Про це сьогодні, 8 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.

“Є політика НАТО, вона вже відома — вони дуже сильно не хочуть, щоб війна вийшла за межі України. Вони хочуть, щоб ця війна була закінчена на території України, перемогою України, але на території України. Тому всі інциденти, які можна не інтерпретувати як напад, вони не інтерпретують як напад. Цей інцидент, я думаю, тут не стільки… є елемент пошуку приводу не запускати спеціальні процедури розгляду питання, тому що якщо це навмисний напад, то вони повинні реагувати колективно. Тобто всі країни повинні зібратися і вирішити, що Румунія потребує допомоги від агресії, і робити якісь кроки. Але вони не вважають ситуацію такою”, — сказав він.

Експерт зауважив, що важко сказати, що є порогом, коли це вважатиметься відвертим нападом. Але очевидно, що падіння дронів і ракет — не перший епізод, багато епізодів просто відкидаються.

“Ми не знаємо, правда чи ні, але дуже багато епізодів, про які ми чули, або так чи інакше в пресі обговорювали, врешті-решт говорилося про те, що це взагалі незрозуміло що, треба додатково розслідувати. Тому так, це підтвердження того, що НАТО не хоче робити колективних дій і не вважає цю ситуацію приводом для якихось колективних дій щодо оборони. Хоча це не означає, що вони не вважають Росію відповідальною. Є градація”, — каже Їжак.

Він погодився, що для Росії це така можливість “відсувати межі можливого”, і зазначив, що ба більше, країна-агресор давно це робить. Але, з іншого боку, можна звернути увагу, що Росія не ескалює саме цей аспект.

“Усе, що вона робила, — це заліти дронів і падіння ракет незрозумілих. Єдиний епізод, коли Росія спробувала реально ескалувати, почалися розмови про те, що в початковій фазі, рік тому такого наступу, коли Росія ще наступала, коли вони сказали, що дійдуть до кордонів Румунії, США без зайвого галасу перекинули до Румунії додаткові війська і сказали: “І не думайте”. Тому Росія теж знає певні межі. Але, на жаль, продовжує. Вона знайшла зараз вразливе місце, пов’язане з тим, що дунайські порти — один з альтернативних маршрутів експорту українського зерна, і вони ось так на тому самому рівні, але в болючу точку тиснуть. Це недобре, і таке враження, що ніхто не готовий щось робити, окрім України в цій ситуації”, — резюмував Олексій Їжак.

Зазначимо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг напередодні заявив, що не вважає інцидент із падінням російського дрона на території Румунії навмисною атакою. Падіння російського БпЛА “демонструє ризик інцидентів і нещасних випадків”. Тим часом жителі румунських прикордонних сіл кажуть, що бояться одного разу не прокинутися, адже “Шахеди” літають за 300 м від їхніх будинків.

Читайте також: Влада Румунії визнала, що на їхню територію впали уламки російського дрона Shahed — заяви

Нагадаємо, як заявив експерт із міжнародної безпеки Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко, жоден з інцидентів із дронами та ракетами РФ на території країн НАТО не підпадає під поняття “військова агресія”. Спокійна реакція на падіння снарядів РФ на територію країн-членів НАТО зумовлена тим, що це трактується не як військовий напад.

Прямий ефір