100% голосів підраховано на виборах у Молдові. Чинна президентка країни Мая Санду набрала 42,5%. Слідом за нею йде Олександр Стояногло, у якого — майже 26%. Ці кандидати виходять у другий тур. На референдумі про вступ Молдови до ЄС із невеликою перевагою превалює підтримка європейського курсу держави громадянами. “За” проголосували 50,46%. Голосування на виборах і референдумі цього разу відбувалося за безпрецедентного втручання і спроб дестабілізації з боку РФ, повідомляє FREEДОМ.
Ще до голосування соціологи говорили, що до другого туру виходять Мая Санду та Олександр Стояногло.
Також громадянам Молдови довелося відповісти на одне з головних запитань новітньої історії: чи хочуть вони, щоб країна вступила до Євросоюзу, чи виступають проти. З невеликою перевагою за підсумками опрацювання 100% голосів все-таки перемогла відповідь “так”.
І вибори, і референдум відбувалися на тлі колосальних за масштабами втручань у внутрішню політику Молдови з боку Кремля. Раніше правоохоронці заявляли про те, що за допомогою проросійського олігарха-втікача Ілана Шора було створено в Молдові агентурну мережу, яка налічувала близько 130 тис. осіб. Ці люди ходили на проросійські мітинги, займалися прокремлівською проросійською пропагандою. Крім того, кілька сотень громадян Молдови були вивезені за підтримки Кремля за кордон і там їх готували до провокацій у разі мітингів у Молдові. Про такі масштаби втручання, не бачені раніше, у внутрішню політику Молдови заявила чинна президентка країни Мая Санду.
“Те, що сталося вчора, а також за останні два роки, є атакою на демократію і свободу нашого народу, атакою на прагнення нашого народу бути частиною європейської сім’ї та світу. Вороги нашого народу хочуть розділеної, наляканої Молдови. Вони хочуть, щоб молдавани засумнівалися у своїй силі та єдності. Зовнішні партнери, повторюю, поважають волю громадян. Громадяни більшістю голосів вирішили, що Республіка Молдова піде шляхом європейської інтеграції”, — наголосила вона.
За словами експертів, Кремль планував саботувати референдум, але оскільки явка була більшою за 33%, отже, він відбувся, тим паче нехай і з невеликим відривом, громадяни Молдови все-таки проголосували за подальший шлях Кишинева в бік Брюсселя.
“Ми переоцінюємо, з моєї думки, завжди якісь інтелектуальні здібності кремлівських технологів. Зрозуміло, що ставки були дуже великі. Грошей брудних було вкинуто в компанію абсолютно неміряно. Провал референдуму означав би, що наступного року в нас парламентські вибори, і широко відчиняються ворота для того, щоб проросійські сили отримали більшість”, — зазначив політичний оглядач Віктор Чобану.
Політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи та в ООН Олексій Тулбуре вважає, що це добре, що громадяни країни більшістю голосів проголосували за євроінтеграцію.
“Проєвропейці перемогли з таким мінімальним, звичайно, розривом, відривом від вибору “ні”. Але, з усім тим, це перемога. Непоодинокі випадки, коли 1-2% зумовлювали долю інших країн. Швеція з показником 52% “за” вступила до Євросоюзу. Тож ми бачимо, що це не унікальний випадок”, — сказав він.
Молдова вже пройшла випробування референдумом про євроінтеграцію, але попереду у країни ще другий тур виборів. Нагадаємо, до другого туру вийшли чинна президентка Мая Санду, яка набрала 42,5% голосів, і представник Партії соціалістів Олександр Стояногло, який набрав майже 26% голосів. Інтригою залишається досі, за кого з цих двох кандидатів проголосують ті громадяни Молдови, які віддавали свої голоси іншим кандидатам у першому турі, наприклад, Ренато Усатий набрав майже 14%.
У країні починається новий етап передвиборчих перегонів. Чинна президентка Мая Санду закликала Олександра Стояногло провести публічні дебати. Він відповів їй фразою: “Настав час знаходити спільну мову”.