Товари до російських супермаркетів перестали завозити внаслідок відтоку трудових мігрантів із країни, повідомляють російські ЗМІ. На дефіцит продуктів скаржаться у соцмережах покупці — там з’явилися десятки відео з вітринами, що пустують, повідомляє FREEДOM.
“Порожні полиці. Напоїв, води ніякої немає. Абсолютно”, — коментують жителі міста Іваново порожні полиці в магазинах міста.
“Вирішив підійти до полиць з ковбасою і що я бачу — знову порожні полиці”, — зазначає ще один покупець.
У соцмережах російські покупці активно діляться кадрами порожніх прилавків.
Керівництво торгових мереж заявило: причина — не дефіцит продуктів, а катастрофічна нестача робочих рук.
“Наразі на розподільчому центрі в Ярославській області спостерігається сезонний брак робочої сили, пов’язаний із зовнішніми ринковими факторами, у тому числі з від’їздом робітників-мігрантів на батьківщину”, — повідомили у пресслужбі Х5 Group (володіє мережами “П’ятірочка” та “Перехрестя”).
Мігранти 2022 року стали додатковим джерелом живої сили для російської армії. У Кремлі вирішили відправляти на фронт в Україну заробітчан. У разі їхньої відмови загрожують позбавленням громадянства.
“Ось дивіться, забирають нахабно і відправляють людей на війну. Це все — більшість азербайджанці, таджики, узбеки”, — з повідомлення в Telegram-каналі Росія 24/7.
Облави проходять у різних регіонах Росії — чоловіків у військкомати відвозять із ринків, будівництв, фабрик. Відео із рейдами публікують російські ЗМІ. Це одна з причин відтоку іноземців з РФ. Також частина мігрантів виїхала через ослаблення курсу рубля. Багатьом більше невигідно працювати у Росії.
“Я працюю в Росії 10 років. Раніше мені добре платили за мою працю. Востаннє, коли я їздив до Росії, спочатку все було добре. Але потім почалася війна. Після цього зарплати впали й поменшало роботи. Усі почали розходитися”, — розповів один із трудових мігрантів.
“Нам не вигідно тут працювати. Краще працювати вдома”, — додав водій Бахром Давлатов.
“З початку війни рубль сильно просів і мігранти відправляють на батьківщину дедалі менше грошей. Тепер вони вважають за краще їхати на заробітки до Китаю, Туреччини, Південної Кореї, Європи — там працювати вигідніше”, — розповіла російська журналістка Анастасія Брюханова на YouTube.
Економісти стверджують: левова частка російської економіки тримається саме на приїжджих. До початку повномасштабного вторгнення в Україну їх у країні налічувалося близько чотирьох мільйонів людей.
“Частка іноземних робітників по тих чи інших галузях: дивишся і мороз по шкірі — там по сільському господарству — до 80% гранична частка іноземних працівників. По будівництву, боюся помилитися, але приблизно 60% у ритейлі. І якщо цих людей не впускати в Росію, а намагатися закрити тільки російськими громадянами, то у вас виникає маса незакритих посад — ви приходите до свого супермаркету, а він не працює, не працює каса, ви приходите до перукарні, а там немає нікого”, — прокоментував російський економіст Ігор Ліпсіц.
Крім перебоїв із постачанням продуктів, у Росії через ситуацію з мігрантами кілька місяців тому виник і сміттєвий колапс.
Замінити гастарбайтерів, що поїхали, ніким. Російські чоловіки пішли на війну. На розв’язання проблем із завезенням продуктів, прибиранням територій та інших комунальних питань може знадобитися не один місяць, а роки.
Читайте також: Без доступу до технологій та в умовах зниження цін на нафту Росії доведеться закривати свердловини, — Савченко