У майбутньому країнам-членам НАТО доведеться витрачати на оборону понад 2% ВВП, — Столтенберг

Єнс Столтенберг. Фото: gettyimages.com

Протягом наступних років країнам-членам НАТО доведеться витрачати на оборону набагато більше, ніж 2% від їхнього ВВП. Попри те, що за останні 10 років значення Альянсу зросло, як і його актуальність, попереду на нього можуть чекати серйозні виклики, до яких треба бути готовим. Про це сьогодні, 19 вересня, у своїй прощальній промові заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє спеціальний кореспондент FREEДOM у Європі.

“Організація НАТО сильна, єдина і важливіша, ніж будь-коли. За ці десять років ми зазнали найбільшої трансформації за покоління. Ми зміцнили нашу оборону. Ми зміцнили НАТО як інститут, подвоївши наш загальний бюджет, щоб гарантувати, що ми можемо ефективно виконувати свої зобов’язання. Наша сім’я союзників і партнерів зросла. Чорногорія, Північна Македонія, Фінляндія та Швеція приєдналися до нашого Альянсу. А Україна стала ближчою до НАТО, ніж будь-коли раніше“, — заявив Столтенберг.

Він наголосив: перший урок, який має бути отриманий із 10-річного досвіду, в тому, що країни-члени НАТО повинні бути готові платити більше за забезпечення миру.

“Усі союзники по НАТО тепер інвестують щонайменше 2% ВВП в оборону або планують досягти цього найближчим часом. І вперше загальні витрати на оборону в усій Європі та Канаді перевищили цільовий показник у 2%. Погана новина в тому, що цього недостатньо. Союзникам доведеться витрачати значно більше ніж 2% ВВП на оборону в найближчі роки”, — заявив генеральний секретар НАТО.

Столтенберг додав, що останні 10 років навчили того, що свобода дорожча за торгівлю. Особливо це стало помітно після того, як Росія намагалася використовувати постачання газу як зброю. Глава НАТО закликав не допустити повторення такої ситуації з Китаєм і залежності від нього.

Ще одним уроком стало усвідомлення того, що військова міць є передумовою для діалогу. Як приклад він навів російську агресію проти України та неможливість вести конструктивний діалог з Росією без опори на військову силу.

Водночас операція в Афганістані навчила того, що військові можливості мають межі й необхідно ставити чіткі цілі, беручи участь в операціях за межами територій членів НАТО.

Останнім і найважливішим уроком Столтенберг назвав те, що не можна сприймати зв’язок між Європою і Північною Америкою як належне, наголосивши, що над зміцненням зв’язків треба постійно працювати. Генсек НАТО нагадав, що зараз 80% витрат Альянсу на оборону припадає на країни, які не входять до Європейського Союзу, і європейці повинні зрозуміти, що без НАТО безпеки в регіоні не буде.

Читайте також: Не може бути стійкої безпеки в Європі без стабільної України, — Столтенберг

Прямий ефір