У майбутніх переговорах про мир важливо почути і про гарантії для України від Росії — думка експерта

Кремль. Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Під час свого виступу на Мюнхенській безпековій конференції президент України Володимир Зеленський наголосив, що не зніматиме членство України в НАТО з порядку денного, бо вважає це ключовим питанням гарантій безпеки для України. Однак дуже важливим було б почути, які гарантії безпеки Києву може запропонувати Росія як країна-агресор, яка, порушивши всі міжнародні домовленості, вдерлася в Україну. На цьому сьогодні, 15 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM акцентувала кандидатка політичних наук, експертка з міжнародних відносин Марія Гелетій.

“Мені здається, найважливіше, що має бути — Росія повинна сказати, які гарантії вона зі свого боку готова дати. Ми постійно говоримо про вимоги України, але дуже важливо зрозуміти, чого хоче Росія. Тим більше, що вона є стороною, яка вдерлася в Україну. І мені здається, саме вона насамперед має дати гарантію, що не зробить це вдруге”, — зазначила Гелетій.

Вона додала: на Мюнхенській конференції прозвучало кілька вагомих пропозицій щодо гарантій безпеки для України.

“Наприклад, було озвучено пропозицію, що Україна може стати членом Альянсу, якщо буде повторне вторгнення Росії в Україну. Також була пропозиція, що РФ буде компенсувати збитки, яких Україна зазнала через війну. І це не тільки інфраструктура, а також люди, які втратили своїх близьких. І це має бути глобальна, широка компенсація. Тому всі ці питання потребують більш детального обговорення та опрацювання”, — розповіла експерт.

За її словами, потрібно розробити такий план дій, щоб коли РФ зважиться на повторну агресію, союзники збивали ракети.

“Наприклад, як в Ізраїлі. Тому насправді є маса інших механізмів, які могли б допомогти й гарантувати Україні безпеку. Але я ще раз повторюся, важливо розуміти, що може гарантувати Росія. Зараз, наскільки я розумію, тривають переговори між США та РФ. Росіяни начебто сказали, чого вони очікують від переговорного процесу. Але водночас ніхто не озвучив конкретних вимог. До слова, не факт, що Росія взагалі дотримуватиметься своїх обіцянок. Тому єдиний варіант схилити її до миру — це застосування сили, зокрема й в економічному плані”, — резюмувала Марія Гелетій.

Читайте також: Україні потрібні договори про безпеку в умовах невизначеності майбутнього НАТО, — Покровщук

Прямий ефір