В одноповерховій будівлі загальною площею 100 кв. м розміщено центр виготовлення протезів, аудиторії для навчання та досліджень, а також кімнати для примірки та випробування протезів пацієнтами. Протезування тут здійснюватиметься як для військовослужбовців, які дістали поранення, так і для цивільного населення, повідомляє FREEДOM.
30-річний Олександр Рясний із прифронтового Оріхова в Запоріжжі присвятив військовій службі 12 років. Він пройшов усі етапи війни з РФ — АТО, ООС і зустрів на фронті повномасштабне вторгнення. У вересні 2023 року чоловік дістав важке поранення, внаслідок якого втратив ногу та 2 літри крові.
“Я потрапив під артилерійський обстріл. Біля мене вибухнув снаряд, десь буквально було до 10 метрів. І я побачив одразу, що отримав велику травму стегна. Була сильна кровотеча. Я зрозумів, що в мене перебита артерія”, — розповів пацієнт Львівського реабілітаційного центру UNBROKEN (“НЕЗЛАМНІ”) Олександр Рясний.
Протез чоловік отримав 2 місяці тому, і зараз вчиться заново ходити вже з його допомогою. Каже, у нього є мотивація — повернутися на службу.
“Перший крок на протезі я не міг зробити з двома милицями, а зараз я вже взагалі без милиць спокійно пересуваюся і їжджу на автомобілі. Взагалі в принципі вже досить непогано ним користуюся, але є ще над чим працювати, важко зі сходами, схили. Але в процесі реабілітації, я думаю, ця проблема вирішиться”, — зазначив Рясний.
Центр протезування та ортезування працюватиме на базі Національного реабілітаційного центру UNBROKEN Першого медоб’єднання Львова. Проєкт профінансований урядом Німеччини. За словами міністра з економічного співробітництва ФРН Свеньї Шульце, такий центр дає змогу людям після важких поранень знаходити мотивацію жити далі.
“Через загарбницьку війну Росії проти України багато хто втратив ноги і руки або навіть життя. І те, що ми тут бачимо, — це те, що люди не падають духом, це місце надії, місце сили. За 18 місяців зробити такий центр — це просто величезне досягнення”, — прокоментувала відкриття Центру Свенья Шульце.
Одна з важливих складових проєкту — навчання протезистів та ортопедів за стандартами ISPO (Міжнародного товариства протезування та ортопедії). Близько 60 осіб уже навчаються за програмами різних рівнів за підтримки німецького уряду та GIZ Ukraine. Випускники отримують міжнародні сертифікати.
“Таких фахівців катастрофічно мало. Одна з причин — тому що не було де цього навчитися. І не було такої потреби, на жаль. Зараз час диктує таку потребу, такі фахівці дуже потрібні. Нам потрібні люди з руками та головою. Протезистами не народжуються, цього можна навчитися. Головне — бажання — тому ми вирішили відкрити тут і навчальні групи”, — розповів керівник Центру протезування та ортезування Владислав Сиховський.
За словами генерального директора Першого медоб’єднання Львова Олега Самчука, створений Центр протезування та ортезування UNBROKEN збільшить потужності виробництва протезів в Україні. А отже — допоможе прискорити процес необхідної реабілітації поранених українців.
“Це майстерня протезування, де з комплектувальних складатимуться повністю протези під людину. Це буде виготовлення деяких деталей і частин протезування. Ми маємо допомогти якомога більшій кількості людей. Саме тому маємо розширювати можливості виробництва”, — заявив Олег Самчук.
Будівля розрахована на 30 робочих місць. За рік там зможуть виробляти близько тисячі двохсот протезів. У реабілітаційному центрі UNBROKEN уже виготовили 350 протезів, з яких 25 — біонічні.
Читайте також: Репетиції випускного вальсу, відкриття підземної школи та робота бізнесу під обстрілами: як живе Харків (ВІДЕО)