У Києві відбувся Саміт перших леді та джентльменів — ключові теми та підсумки зустрічі (ВІДЕО)

Саміт перших леді та джентльменів. Фото: t.me/FirstLadyOfUkraine

У Києві відбувся четвертий Саміт перших леді та джентльменів, ініційований Оленою Зеленською. Головна тема форуму — захист дітей і гарантії безпечного майбутнього. На зустрічі сьогодні, 12 вересня, побував кореспондент телеканалу FREEДОМ Олег Борисов.

З ініціативи Олени Зеленської леді та джентльмени восьми країн фізично долучилися до Саміту. Десятки — дистанційно через відеозв’язок, і абсолютно всі — солідарні з Україною і з тим, що їй потрібно допомагати не тільки в економічному, гуманітарному планах, але й у процесі повернення і захисту дітей Україн.

“Великий Саміт перших леді та джентльменів — це єдиний світовий саміт, і він київський. Але є локальні організації перших леді, кілька з них — у Латинській Америці. Це унікальна історія”, — наголосила перша леді України Олена Зеленська.

Увага до українського питання на різних рівнях — колосальна. Про це розповіла перша леді України Олена Зеленська, відповідаючи на запитання FREEДОМ.

За її словами, з кожним самітом кількість міжнародних партнерів, які дедалі більше дізнаються про реалії російської агресії, збільшується. І це маленькими, але впевненими кроками посилює міжнародний тиск на кремлівського диктатора.

“Наш сьогоднішній саміт — це одна з тих подій, яка накопичує енергію, щоб усіх підштовхувати. Поки наші воїни, наші військові вибивають загарбника з нашої землі — ми всіма дипломатичними шляхами, різними, всіх схиляємо на наш бік”, — акцентувала Олена Зеленська.

Окрім публічних заяв про підтримку України в питанні гарантування безпеки дітей, також точилися дискусії щодо того, як примусити Путіна повернути незаконно депортованих дітей, яких, за інформацією українського омбудсмена Дмитра Лубінця, — 19 546, а за неофіційними даними — їх може бути понад мільйон.

“Це не просто насильницьке переміщення українських дітей до Росії, це також насильницька, силовим засобом зроблена зміна їхнього громадянства, зміна їхніх прізвищ, імен, тобто їхніх даних. І це також усиновлення. Особливо дітей, які настільки маленькі, що просто не знають, що вони — українці. І саме за ці злочини зокрема ми оголосили підозру двом депутатам російського парламенту, які не просто цього не приховують, а цим навіть пишаються. Питання ідентифікації, де [українські] діти перебувають — це питання, з яким ми працюємо постійно. Не тільки українська правоохоронна система. Тут ми співпрацюємо і з розвідувальною спільнотою інших країн світу. Деталі не можу говорити. Далі — ми дуже плідно співпрацюємо з інститутами громадянського суспільства”, — заявив генеральний прокурор України Андрій Костін.

Також розглядалося питання притягнення до відповідальності всіх винних за депортацію українських дітей і насамперед диктатора Путіна. Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) Карім Хан розповів, що зараз будуть проводитися консультації з приводу Монголії.

“Існує закон. І неважливо, в якій країні, на Сході чи на Заході, в Латинській Америці, в Мексиці або в Азії, в Монголії, Африці чи Європі. Це один і той самий [Римський] статут, один і той самий правовий режим і одне і те саме зобов’язання співпрацювати з одним і тим самим наказом, який виносять судді. Було багато розмов про те, що Путін поїде в Південну Африку. Але він не поїхав. Ведуться розмови про Мексику. Але річ у тім, що суд — не політичний інститут, а судовий, і в багатьох системах незалежні судді мають законну владу. Тому це не те питання, яке повністю залежить від політики, якщо говорити про верховенство закону і роль незалежних суддів”, — із заяви прокурора МКС.

“Російська Федерація — дуже слушно наголосив Дмитро Лубінець — вона розуміє тільки мову сили. Тому тільки коли є санкції економічні, коли цей тиск зростає, коли на міжнародному рівні ухвалюються резолюції, коли видаються нові ордери на арешт Міжнародного кримінального суду — тільки тоді вона здійснює якісь дії. Робить якісь кроки для того, щоб зберегти своє обличчя, яке, як ми розуміємо, вже давно заплямоване кров’ю та іншими злочинами”, — акцентувала експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Саміт леді та джентльменів — це насамперед, як каже Олена Зеленська, soft power — м’яка сила, яка, як свідчить практика, має величезне значення в опорі російській агресії. Адже, щоб перемогти диктатора, потрібно працювати спільно: і на фронті, і на міжнародних майданчиках, і з партнерами України.

Читайте також: Важливість Римського статуту та розслідування злочинів РФ: Зеленський провів перемовини з Ханом (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір