Деокупація та реінтеграція нині тимчасово окупованого Росією Криму, переслідування кримських татар росіянами на півострові, спротив громадян України, які живуть в окупованому Криму. У 10-ті роковини російської окупації Автономної Республіки, сьогодні, 26 лютого, у Києві пройшов “Кримський форум 26-2-14”. Основний меседж: війна Росії проти України почалася в Криму, там вона повинна і завершитися, інформує FREEДОМ.
“Ми повинні боротися за людей у Криму і в усіх інших окупованих частинах України. Ми повинні боротися за повне відновлення сили міжнародного права, сили щодо Криму, а отже, і будь-якої іншої землі. Ми повинні боротися за право кримськотатарського народу, як і будь-якого іншого народу, — право жити у своєму домі”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Німеччина, Велика Британія, Чехія, Японія, США. Форум відвідали офіційні представники та аналітики з багатьох країн-партнерів України. Щоб робота з деокупації півострова тривала успішно, Києву необхідна стабільна і довгострокова оборонна допомога союзників.
“Максимальна консолідація навколо України — за всіма аспектами, за всіма напрямами. Насамперед, це зброя, фінанси — тут не треба соромитися. Вони просто повинні думати про те, що зобов’язані рятувати свої країни і свої народи, і в них немає іншого вибору, окрім як починати рятувати себе з оборони України”, — наголосив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Україна повинна мати чіткий план, згідно з яким діятиме одразу після деокупації Криму. Звільнення політв’язнів, створення районних військових адміністрацій, притягнення до відповідальності колаборантів, задіяння вже створеного кадрового резерву. План змін розробляють і для сфери освіти.
“10 років триває окупація і Росія, знаєте, ніби розкидала міни в голови людей і нам важливо безпечно ці міни розмінувати. Це відповідно означає, що ми будемо робити в освіті, яким чином будемо повертати українську освіту. Зрозуміло, це не повинно проводитися, як то кажуть, нахрапом. Тому що там 10 років не вчили української мови, там 10 років не було стандартів української освіти, діти цього не бачили, і вчителі не працювали з цими програмами. Для нас важливо це впровадити, але мати для цього перехідний період”, — пояснила постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.
Росія не лише окупувала територію Криму, а й продовжує насаджувати серед населення антизахідну та антиукраїнську пропаганду, тож Україна має розробити системний підхід до когнітивної деокупації півострова з огляду на унікальність ситуації, заявили експерти Форуму. Йдеться про такі сфери життя, як культура та віра.
У представництві президента України в Автономній Республіці Крим вважають, що цей процес може зайняти від десятиріччя до зміни наступного покоління.
Організаторами форуму виступали — Представництво президента України в Автономній Республіці Крим, Кримська платформа, державне підприємство “Мультимедійна платформа іномовлення України”.
Читайте також: Кримська платформа: як працює майданчик для міжнародного реагування на окупацію Росією Криму (ВІДЕО)