У Китаю не було мирних ініціатив рівно рік від початку повномасштабної війни Росії проти України. У КНР сподівалися, що все вирішиться само собою, адже у Китаю немає досвіду в розв’язанні зовнішньополітичних конфліктів, а глобальний вплив країни сильно перебільшений. Про це сьогодні, 24 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів китаїст із Лейпцизького університету Олексій Чигадаєв.
“Спочатку у Китаю не було офіційної позиції, не було жодних мирних ініціатив. Рівно рік від початку війни РФ проти України Китай вважав за краще не втручатися, не висловлював чіткої й зрозумілої позиції, не пропонував мирних планів. Китай сподівався, що все само закінчиться. У Китаю немає досвіду вирішення зовнішньополітичних конфліктів”, — сказав він.
Китай почав проявляти ініціативу в питанні війни Росії проти України після того, як торгові партнери чинили тиск і дали зрозуміти, що роль лідера, на яку претендує КНР, передбачає участь у зовнішньополітичних процесах.
“У Китаю є власні інтереси, а що відбувається в іншому світі між іншими державами їх не цікавить. Тут дуже велику роль зіграв тиск торгових партнерів Китаю. З цього моменту починається історія Китаю як країни, яка проявляє увагу до цього конфлікту”, — зазначив експерт.
Попри це, Китай намагається не брати на себе всю відповідальність, а надає перевагу консолідації з іншими країнами.
“Якщо ми подивимося заяву в ООН, то побачимо, що Китай вважає за краще йти від своєї ролі єдиного медіатора. У всіх документах, які були опубліковані за підсумками візиту, Китай ставить себе поруч із Бразилією. Китай намагається піти від відповідальності, яку на нього накладає і Європа, і Сполучені Штати Америки”, — пояснив китаїст.
Він упевнений, що економічна роль Китаю в геополітиці перебільшена.
“Ми перебільшуємо економічний вплив Китаю, який може бути трансформований у політичний. Прикладом того є відносини Китаю і КНДР. Корейська Народна Демократична Республіка залежить від китайського експорту, імпорту на 90,9%. І при цьому ми бачимо, як чудово глава Північної Кореї Кім Чен Ин продає ракети Росії й свариться з Китаєм навіть тоді, коли йому це невигідно. У Кім Чен Ина залишається досить широкий простір для маневрів. Він почав дружити з Росією, шукає контакти з Іраном тощо”, — резюмував Чигадаєв.
Читайте також: У Китаї розуміють безперспективність спроб Росії знищити Україну як незалежну державу, — Полегкий