У Китаї побоюються наслідків санкцій від США та ЄС за допомогу Росії — деталі від експерта

Прапори Росії та Китаю. Фото: gettyimages.com

Для Китаю основними торгівельними партнерами є США та Європейський Союз, і надання допомоги Росії призведе до неминучих санкцій, які вплинуть на його торгівлю з цими країнами. Про це сьогодні, 19 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

“Для Китаю США та Євросоюз є основними торгівельними партнерами. Нагадаю, що за 2023 рік на США та ЄС припадало 24% товарообігу Китаю. Важливо зазначити, що Китаю потрібні не тільки ринки збуту, а й джерела інвестицій і технологій, що ще важливіше”, — сказав він.

Як він зазначив, Китай багато в чому став таким, яким він є зараз, завдяки тому, що 2001 року його допустили до Світової організації торгівлі, знявши обмеження на торгівлю.

“Китай, який 2001 року експортував свої товари на 300 мільярдів доларів і був шостим експортером у світі, зараз експортує на 3 трильйони 400 мільярдів [доларів] і є не просто першим експортером, а першим із величезним відривом від усіх інших експортерів у світі. Тому для Китаю дуже важливо зберегти нормальні відносини зі США та ЄС”, — наголосив Ус.

За його словами, те, що відбувається зараз, — це зіткнення глобально-політичних поглядів Китаю і його глобально-економічних потреб.

“З погляду політики, Китай хоче бути головною країною у світі та мати сателітів, таких як Росія, Іран і, можливо, інші країни. Але з глобального економічного погляду для Китаю критично важливо зберігати відносини зі США та ЄС і не псувати їх. Допомога Росії в умовах, що склалися у світі, призводить до того, що неможливо одночасно підтримувати Росію і мати нормальні торгівельні відносини зі США та ЄС”, — акцентує експерт.

Він також зауважив, що саме тому Китай ще на початку повномасштабної війни часто вживав у своїй риториці фразу: “Ми не повинні допустити поділу світу на два блоки”.

“Але іронія полягає в тому, що своїми політичними діями Китай сприяв поділу світу на два блоки. У самому Китаї зараз спостерігаються протиріччя між політиками та економістами. Політики стверджують, що необхідно підвищувати свою роль у світі та допомагати Росії, а економісти наполягають на тому, що це неможливо, оскільки підуть санкції”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: Китай прагне швидкого, але не справедливого завершення війни Росії проти України, — Єфремов

Як повідомлялося, Сполучені Штати Америки запровадили перші санкції щодо китайських компаній, які розробляють та виробляють озброєння спільно з російськими фірмами. Про це заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер. 

Прямий ефір