Москва побоюється перспективи відділення регіонів. В Орловській, Воронезькій областях і в Бурятії було створено, згідно з офіційним формулюванням, штаби із запобігання загрозам виникнення і поширення сепаратизму, націоналізму, масових заворушень і злочинів екстремістської спрямованості. Головами штабів стануть очільники регіонів. Видання “Люди Байкала” пише, що це особиста ініціатива Путіна, інформує FREEДОМ.
Після розпаду Радянського Союзу Москва обіцяла республікам, які увійшли до складу Російської Федерації, економічну і політичну незалежність. Усе це було задокументовано в деклараціях і договорах. Однак невдовзі з назв окремих республік зникло слово “автономна”, а російська влада вбудувала регіони у зручну для себе вертикальну систему управління країною.
“Від 1990-х років, від гасел Бориса Єльцина — беріть суверенітету стільки, скільки зможете — залишилося дуже мало. Це був процес, який відбувався на тлі контртерористичної, як це називалося в Росії, операції в Чечні. З одного боку був продемонстрований добре відчутний батіг, з іншого боку був певний пряник, що полягав у бюджетних дотаціях цих республік та повному заплющенні очей на корупційні й напівфеодальні порядки”, — зауважив історик, політичний аналітик, член експертної ради Центру громадянських свобод В’ячеслав Лихачов.
З 2005-го до 2012-го Кремль скасував прямі вибори губернаторів, їх стали призначати в Москві. Крім того, саме до столиці РФ відправляють доходи від користування природними ресурсами, видобутку корисних копалин і податок на додану вартість. Станом на червень 2023 року 22 регіони Росії можуть самостійно забезпечити не більше ніж половину своїх витрат.
“Усі інші суб’єкти Російської Федерації та регіони — це реципієнти федеральних дотацій. Дагестан, Калмикія, Бурятія — депресивні в економічному відношенні регіони, які є одержувачами федеральних коштів з панського плеча, те, що залишається після того, як всі вершки знімаються в Москві. А все те, що дійсно цінне, в останні два роки йде на військово-промисловий комплекс. Те, що не розкрадається, доходить до так званої “СВО”. Вони отримують деякі крихти, однак є вигодонабувачами”, — сказав Лихачов.
Бідність регіонів допомагає Москві утримувати в “їжакових рукавицях” місцеву владу. Губернатори, близькі до Кремля, отримують дотації для регіону та особисті преференції.
“Усі гроші йдуть у Москву, і Москва вирішує, кому скільки дістанеться. І часто виборчі кампанії губернаторів будують на тому, що у кандидата хороші стосунки з Москвою, а отже, йому буде легше домагатися преференцій для регіонів. Але це ж не нормальне ставлення. Чому від особистих стосунків має залежати те, скільки регіон отримає грошей?”, — каже голова фонду “Свободная Бурятия” Олександра Гармажапова.
Залежність регіонів РФ від Москви, серед іншого, допомагає режиму продовжувати війну проти України. На повальну мобілізацію в республіках влада закриває очі. Часто через злидні місцеві жителі йдуть на фронт, щоб прогодувати сім’ю. А представників корінних народів, які виступають проти війни і політики Кремля, репресують.
“У Росії завжди був шовінізм, але зараз цього стало ще більше. Ми бачимо, як вирощується російський націоналізм, усі ідеологи Путіна — російські націоналісти, війна проти України йде під гаслом “русского мира”. Можна сказати, що ми бачимо, як над державою почав підніматися імперський прапор”, — акцентує башкирський національний активіст, співзасновник руху “Башкорт” Руслан Габбасов.
Рух опору в республіках зростає. Кремль у відповідь посилює репресії. У 2023 році ОБСЄ ухвалила резолюцію, в якій назвала Росію колоніальною імперською державою, що порушує права корінних народів та етнічних меншин.
Читайте також: Кавказ — порохова бочка, яка може підірвати всю Росію, — політолог