У країн G20 занадто різні політичні цінності, їм складно дійти консенсусу, — професор Нью-Йоркського університету

G20. Фото: shutterstock.com

Саміт “Великої двадцятки” (G20) — це зустріч країн із різними політичними цінностями, тому їм складно дійти консенсусу. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг.

Він вважає, що в Україні у громадськості були завищені очікування від цього саміту.

“Річ у тім, що G20 — це об’єднання двох груп країн з абсолютно різними системами цінностей. Тому очікувати, що 9 демократичних країн та ЄС, які входять туди, становлять половину цієї групи, і всі інші учасники… Очікувати, що вони можуть приходити до якогось консенсусу з приводу різних політичних питань, мені здається, не варто. Це марні очікування. Я, наприклад, цього абсолютно не очікував”, — сказав професор.

За його словами, немає нічого дивного в беззубих формулюваннях підсумкової декларації саміту “Великої двадцятки”. Айзенберг зауважив, що торік формулювання були кращими, бо глава МЗС РФ Сергій Лавров тоді залишив саміт до ухвалення підсумкової декларації і таким чином Росія не була присутня під час остаточного узгодження документа.

“Очікувати, що група країн, до числа яких входять Росія, засудять Росію, абсолютно неможливо. Річ у тім, що G20 створювалася не для розв’язання політичних питань. Ідея створення цієї групи була в 1999 році запропонована для розв’язання економічних проблем… Була така пропозиція від різних країн, щоб вони обговорювали це разом, щоб не тільки країни “Великої сімки” в цьому брали участь”, — сказав професор.

Він нагадав, що після всесвітньої економічної кризи 2008 року щорічно в рамках “Великої двадцятки” зустрічаються міністри закордонних справ та фінансів. Вони можуть обговорювати економічні проблеми, можуть обговорювати такі проблеми, як зміни клімату, як до цього спільно підходити.

“Але очікувати, що країни “Великої сімки” — 9 країн та ЄС, як організація, що представляє демократичний світ, знайдуть політичний консенсус із сучасними Китаєм, Росією, країнами глобального Півдня, які входять до G20, мені здається, це абсолютно неможливо. Це просто те, чого немає, чого не буде, у всякому разі, поки країни глобального Півдня не позбудуться своїх сентиментів щодо Росії, не намагатимуться бути і тут, і там. Тобто не намагатимуться бути в добрих відносинах із демократичним світом і в добрих відносинах із Китаєм, розвивати економічні проєкти, скажімо, з країнами “Великої сімки”, з ЄС і з Китаєм одночасно. Ось поки що, якщо цього не відбудеться, то очікувати якихось спільних політичних рішень не варто”, — сказав Айзенберг.

Він вважає, що, мабуть, на G20 був вибір, або ухвалити якусь декларацію з аморфними формулюваннями, яка буде прийнятна для всіх, або взагалі не ухвалювати нічого.

“Ну і, мабуть, усі учасники дійшли до того, що краще ухвалити таку декларацію, ніж узагалі ніяку”, — сказав професор.

https://www.youtube.com/watch?v=SWuH1jtoyag&ab_channel=FREE%D0%94OM

Читайте також: Підсумки дводенного саміту G20 у Нью-Делі — розбір (ВІДЕО)

Нагадаємо, лідери “Великої двадцятки” на саміті в Нью-Делі ухвалили спільну декларацію: вони не засудили Російську Федерацію за війну проти України, але закликали всі країни не застосовувати силу для захоплення території.

Прямий ефір