Хорватія підтримуватиме Україну на шляху до ЄС та НАТО, а також докладатиме зусиль для реалізації формули миру. Угода про довгострокову співпрацю між двома країнами була підписана у межах третього саміту “Україна — Південно-Східна Європа” у Хорватії. Його відвідав президент України Володимир Зеленський. За підсумками саміту було ухвлено декларацію, в якій країни-учасниці підтвердили, що формула миру президента Зеленського є основою для встановлення справедливого миру, а Росія має залишити зайняті нею території України, інформує FREEДОМ.
За підсумками саміту “Україна — Південно-Східна Європа” президент Володимир Зеленський розповів про підготовку чергового пакету військової допомоги для України від Хорватії, наголосивши, що зброя, яка буде у цьому пакеті, додасть не лише захисту нашій країні, але й стабільності у регіоні.
“Україна здатна виробляти сучасніше озброєння, і для цього нам потрібні інвестиції. І це допоможе нам зараз. Але після цієї війни це стане гарантією фортеці власних арсеналів. Виробництво безпілотників, радіоелектронної боротьби, обладнання та боєприпасів в Україні — — це можливості для вашого регіону також захистити свій мир. І я хочу наголосити на виробництві боєприпасів. Ваш регіон має тут потенціал. Будь ласка, інвестуйте у розвиток цих галузей у ваших країнах, особливо в компоненти боєприпасів”, — звернувся до союзників глава Української держави.
Окрім розвитку та співробітництва у сфері оборонної промисловості, Хорватія також продовжить надавати обладнання та ділитися досвідом гуманітарного розмінування. Це передбачає “Угода про довгострокову співпрацю та підтримку між Україною та Хорватією”. Його структура схожа на ту, яку вже мали підписані договори з безпеки України з низкою інших держав-партнерів. Термін дії угоди — 10 років із дати підписання.
У тексті йдеться, що Хорватія й надалі продовжить надавати Україні довгострокову політичну, військову та фінансову підтримку, а Україна обіцяє продовжувати реформи та забезпечувати верховенство права.
“Ми, сподіваюся, зможемо допомогти у найпотужніших напрямах. Ви знаєте, що Хорватія зазнала агресії свого часу, і зараз вона розуміє, що відчуває держава, яка протистоїть агресії значно більшої країни. Саме тому нам дуже приємно заявити про продовження підтримки України”, — наголосив прем’єр-міністр Хорватії Андрій Пленкович.
Хорватія заявила і про підтримку вступу України до НАТО та ЄС.
Крім того, країна сприятиме санкційному тиску на Росію, притягненню її до відповідальності та стягнення компенсацій за шкоду, заподіяну агресією проти України.
“Деякі країни нашого регіону є членами ЄС, деякі наближаються до членства, Хорватії було дуже приємно надавати Україні допомогу на її шляху до ЄС. Ми повністю розуміємо, як складно проводити реформи, борючись на фронті”, — наголосив Андрій Пленкович.
“Така регіональна співпраця дає нам більш конкретну матрицю того, як ми маємо діяти, виходячи з досвіду попередніх країн, на які граблі нам не потрібно наступати”, — зазначає кандидатка історичних наук Катерина Шимкевич.
Під час виступу на саміті Володимир Зеленський зазначив, що документ із детальним планом справедливого завершення війни буде готовий до листопада. Президент наголосив, що найближчим часом Україна отримає реальний шанс наблизити мир і довгострокову стабільність.
“Ситуація на полі бою створює можливість зробити цей вибір — вибір на користь рішучих дій щодо завершення війни не пізніше 2025 року. І ми розраховуємо на лідерство президента Байдена. Ми розраховуємо на сильні та мудрі кроки Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії, які принесуть безпеку та мир до Європи. І ми розраховуємо на кожного з вас — на всіх вас. Разом ми зможемо досягти всього, що нам потрібно”, — заявив глава держави.
Учасники третього саміту “Україна — Південно-Східна Європа” висловили підтримку формули миру Зеленського як необхідної основи для відновлення справедливого миру. Це, зокрема, закріплено у спільній декларації саміту. Також лідери закликали міжнародне співтовариство посилювати підтримку України у її боротьбі за свободу та надавати допомогу в забезпеченні енергетичної та продовольчої безпеки.
“Це показує, наскільки Україна стала важливою для цього регіону, і наскільки нам важливо підтримувати зв’язки на регіональному рівні; підписувати угоди з країнами Південно-Східної Європи та продовжувати розвивати різні напрями, не чекати, поки закінчиться війна”, — наголошує Катерина Шимкевич.
Також Володимир Зеленський провів окремі зустрічі з прем’єр-міністрами Албанії, Північної Македонії та Греції — Еді Рамою, Християном Міцкоським, Кіріакосом Міцотакісом і президенткою Словенії Наташею Пірц Мусар. Під час цих переговорів український президент розповів про ситуацію на полі бою та оборонні потреби українських воїнів, а також лідери обговорили актуальні питання двосторонніх відносин.
Читайте також: За результатами саміту “Україна — Південно-Східна Європа” ухвалено декларацію — деталі
Нагадаємо, 10 жовтня президент України Володимир Зеленський прибув до Лондона. Глава Української держави зустрівся з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером і представив йому деталі плану перемоги.
Крім того, у Лондоні відбулася тристороння зустріч Володимира Зеленського з Кіром Стармером і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.