Ізраїль готовий до можливої атаки Ірану після удару по району розташування іранського консульства в Дамаску. Дипломатичного розв’язання нинішнього конфлікту немає, але в Ірану є можливість вийти із ситуації, не втративши обличчя. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів офіцер армії Ізраїлю у відставці, військовий історик, журналіст Григорій Тамар.
Він нагадав причини загострення між Ізраїлем та Іраном. Кілька днів тому внаслідок атаки проіранської організації “Хезболли” по території Ізраїлю загинув ізраїльський громадянин. Після цього начальник Генштабу Ізраїлю зробив заяву, що армія змінює тактику тиску на “Хезболлу” і переходить від політики ударів по інфраструктурі організації на території Лівану і Сирії до політики ліквідації високопоставленого військового керівництва “Хезболли”. Через кілька днів після цієї заяви стався удар по будівлі в Дамаску (Сирія).
“Ця будівля, я підкреслюю, не перебувала на території посольства або консульства Ірану, вона перебувала на суміжній території. За міжнародними законами, не було проблем завдавати удару по цьому об’єкту. Ізраїль не взяв на себе відповідальності за удар. Але Іран публічно звинуватив Ізраїль у скоєнні цієї атаки. Після чого він виявився заручником войовничої близькосхідної риторики”, — сказав Тамар.
Експерт зазначив, що у самого Ірану немає особливих інструментів, щоб завдати Ізраїлю “якоїсь відчутної шкоди”, оскільки Ізраїль має сильні системи захисту, відбиття ударів. Але Іран може “спустити з повідка” підконтрольну йому терористичну організацію “Хезболла” в Лівані.
“І тоді Ізраїль змушений буде воювати з “Хезболлою”. У мене немає жодного сумніву, що ми переможемо в цій війні. Однак це буде важка війна з істотним ураженням наших тилів ракетами, тому що у “Хезболли” ракет більше, ніж у Російської Федерації. У них близько 150 тис. ракет різних характеристик. І взагалі “Хезболла” є найбільшою у світі терористичною недержавною армією. Там, за різними оцінками, від 100 тис. до 150 тис. багнетів”, — повідомив Тамар.
Він нагадав, що Ізраїль та Іран уже два десятиліття перебувають практично в стані війни. І дипломатичного вирішення протистояння немає.
“Цей конфлікт не перебуває в дипломатичній площині. В Ірану була хороша можливість не помітити того, що сталося (удару по будівлі в Дамаску, — ред.) і не зв’язуватися з Ізраїлем. Адже Ізраїль не взяв на себе відповідальність за удар (іноді Ізраїль бере відповідальність, іноді — ні). Але якщо Іран зараз ніяк не відреагує, то він фактично втратить обличчя на Близькому Сході, і це для нього може мати фатальні наслідки. Цілком допускаю ситуацію, що Іран завдасть поодинокого удару по Ізраїлю балістичною або крилатою ракетою, яку буде збито нашими системами ППО, і ні Ізраїль, ні Іран не підуть на подальший розвиток військової ситуації. Таким чином, Іран виконає свою обіцянку завдати удару по Ізраїлю, а Ізраїль, збивши цей одиночний залп своїми системами ППО, убезпечить своїх громадян — і можна буде закрити цю сторінку”, — спрогнозував експерт.
Тамар нагадав, що головний союзник Ізраїлю на Заході — США. Але американські солдати не воюватимуть за Ізраїль. І це не потрібно самому Ізраїлю.
“Усі розмови, що сюди прийшли американські авіаносні групи, що американці воюватимуть за інтереси Ізраїлю, — це повна нісенітниця. Це має добрий вигляд в заголовках газет. Американці жодного разу за всю історію воєн не воювали за Ізраїль. Американці надавали Ізраїлю озброєння, здійснювали дипломатичне прикриття, проводили інструктаж із нашими військовими, але ніколи американські солдати не воювали за Ізраїль. Це нам і не потрібно. Ми в змозі себе захистити без американців. Головне, щоб нас не тримали за руки, не заламували нам руки, коли ми намагаємося знищити наших ворогів… І не будуть американці посилати свої бойові літаки для того, щоб завдавати ударів по Ірану на користь ізраїльських інтересів. Цього просто не станеться”, — акцентував спікер.
Нагадаємо, згідно з розвідданими США, найближчим часом Іран готується завдати по Ізраїлю масованого ракетного удару. Він має стати відповіддю на удар нібито по генеральному консульству Тегерана в Дамаску (Сирія), унаслідок якого загинули сім військових “Корпусу вартових ісламської революції”.