У Харківській області триває розмінування деокупованих територій. Досліджувати їх та знешкоджувати від снарядів та мін харківським саперам допомагають піротехнічні підрозділи Державної служби з надзвичайних ситуацій України. Для повного очищення замінованих площ в області знадобляться десятиліття, але повернути електрику, газ, тепло та воду необхідно вже зараз, щоб мирні жителі могли повернутися додому, повідомляє FREEДОМ.
Сапери прискорюють процес розмінування за допомогою спеціальної техніки. Машина-робот для механічного розмінування вважається однією з найкращих у світі. З її допомогою можливо за день розчистити територію до 5,5 тисяч квадратних метрів — розмір футбольного поля. Тоді як вручну сапер може розмінувати 10 квадратних метрів. Керується комплекс дистанційно — пультом, на якому 2 джойстики та 10 важелів.
“Маленька, але потужна. У неї ширина проходу — 2 метри, це доволі непогано, сильна, має 10 передач назад, 10 передач уперед, але ми використовуємо тільки першу, другу, третю передачі, щоб робочий орган встигав перемолоти все, що йому трапляється. Всі ці кнопки — їх дуже багато, і дуже, як то кажуть, страшно, але хто здібний, за тиждень проходить курс навчання, і всі ці кнопки — це все зрозуміло”, — розповів начальник відділення механічного розмінування мобільного рятувального центру Дмитро Воротний.
У команді Дмитра 5 осіб. Уже вдруге піротехніки з Києва приїжджають розміновувати Харківську область. Вони місяць працюють у полях Ізюмського району. Тут проходять ЛЕПи — саме територію поруч із ними необхідно убезпечити, щоб дати змогу енергетикам розпочати ремонт пошкоджених мереж.
“В Ізюмському районі вистачає всього — і дуже багато як протитанкових мін, так і протипіхотних, так і новітнього озброєння й всього-всього, що тільки може бути. Цей район, Ізюмський, мені здається, поки що найзабрудненіший з усіх, які є в Україні”, — каже Воротний.
Після того, як машина-робот проходить намічену оператором дистанцію, командир дає завдання своїм саперам.
Для Євгена Коваля це перша ротація в Харківську область. До війни чоловік був зайнятий у кіноіндустрії — продюсував фільми, але ось уже 2 роки як він сапер. Каже, машина прискорює процес розмінування в рази, але техніка є техніка, тож після робота піротехніки перевіряють усе вручну.
“Тут роботи буде нам на багато-багато десятиліть уперед, бо дуже засмічена територія та не завжди є можливість зробити це швидко. Багато всякого лежить у полі, все треба вичищати, вибирати”, — зазначив Коваль.
На полі сапери виявили “Смерч” із касетними снарядами всередині, один із яких не здетонував. У більшості випадків вибухові знахідки піротехніки утилізують на місці шляхом контрольованого підриву.
Після деокупації Харківської області підрозділи саперів ДСНС працюють практично без вихідних. Розмінуванням нині зайняті 30 груп, на їхньому рахунку майже 100 тисяч знищених й утилізованих вибухонебезпечних предметів, розповіли в Головному управлінні ДСНС у Харківській області.
“Очищена територія приблизно 4,5 тисячі гектарів, перевірено понад 4 тисячі об’єктів та домогосподарств. Перевірено також близько 3,8 тисяч кілометрів лінійних мереж — це автомобільні дороги, ЛЕПи, газопроводи, залізні дороги. Загалом знешкоджено понад 88 тисяч вибухонебезпечних предметів!” — розповів начальник ГУ ДСНС України в Харківській області Артем Астахов.
У Харківській обласній військовій адміністрації (ОВА) працюють над тим, щоб надати більше спецтехніки саперам. Для цього залучають й партнерів з-за кордону, й презентують свої розробки. У 2023 році в Харкові було представлено першу вітчизняну машину для розмінування, яка зацікавила іноземців.
“Тут ми працюємо з нашими міжнародними партнерами, й основне завдання — наростити парк техніки, щоб проводити розмінування масштабніше. Розмінування також проводимо оперативно й гуманітарне. Є низка програм Мінекономіки — всі вони імплементовані та працюють у нас у Харківській області, — щодо компенсацій, зокрема аграріям, тих витрат, які вони нестимуть із розмінування своїх сільськогосподарських угідь”, — повідомив начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
За його словами, зараз у Харківській області працює 7 одиниць спецтехніки для розмінування — це левова частка, адже всього в Україні експлуатується 20 подібних машин. Для прискорення очищення території України від мін та вибухівки цих потужностей недостатньо.
Читайте також: Українська унікальна розробка: як дрон-сапер “Кабан” допомагає розміновувати поля у Харківській області (ВІДЕО)