У Харківській області триває розмінування — з якими труднощами стикаються сапери (ВІДЕО)

Розмінування. Фото: ks.dsns.gov.ua

Розмінування Харківської області триває. Деокуповані населені пункти Ізюм і Балаклія від вибухонебезпечних предметів очищають зведені загони вибухотехніків і саперів служби ДСНС із різних регіонів України. Про те, як розміновують найзабрудненіший нерозірваними російськими снарядами і ракетами, протипіхотними і протитанковими мінами регіон України — дізнавалися журналісти FREEДОМ

МV-4 — роботизована машина для розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів. Піротехніки ДСНС України її використовують на ділянках, де густа рослинність. Бо саме там потенційно можуть бути вибухонебезпечні предмети. Технікою керують дистанційно. Потім починають рухатися піротехніки зі щупами та металошукачами.

Микиті Шульженку — 22 роки. Він родом зі Старобільська Луганської області. Коли почалося повномасштабне вторгнення РФ, він ще навчався в Харківському університеті цивільного захисту України. Після випуску за розподілом потрапив на розмінування деокупованих територій Харківської області і вже рік працює командиром відділення. Нині його команда розміновує село Нова Гусарівка, що неподалік Балаклії.

“Зараз ми розміновуємо лінію електропередач, щоб електрики могли відновити цю лінію”, — розповів Шульженко.

Робота — складна. Сапери просуваються буквально по метру. Бо небезпечний предмет може здетонувати будь-якої миті.

“Тому що забруднено все, в основному це “ПФМ”, “ПФМ-1 С”, касетні боєприпаси”, — зазначив Микита.

Деякі протипіхотні міни — такі як “пелюстки” — сапери не вивозять на полігон. Їх підривають на місці, контролюючи весь процес.

Колега Микити — Ігор — також родом із Луганської області. Там він служив у поліції. Коли Росія почала вторгнення, поповнив лави піротехніків. Працював у Дніпрі, розміновував деокуповані населені пункти в Херсонській області. Останній рік працює на Харківщині.

“Я розумію, що це треба робити. Це треба робити, тому що дуже багато випадків, коли мирні люди страждають від цих залишків небезпечних, що залишаються після бойових дій. Тому — якщо я це вмію, я це можу робити, то, вважаю, це я і маю робити”, — каже сапер-механік машини механізованого розмінування Ігор.

Наразі над розмінуванням Харківської області працюють 150 саперів і вибухотехніків із різних регіонів України. Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну тільки в цьому регіоні фахівцям вдалося виявити та знищити понад 114 тисяч снарядів, боєприпасів, вибухонебезпечних предметів. 

Читайте також: Майже 30 млрд доларів необхідно Україні для розмінування територій

Нагадаємо, Норвегія виділить у 2025 році близько 14 млн євро на проєкт із розмінування України, зокрема з використанням собак-міношукачів.

Прямий ефір