Посол Грузії в Нідерландах Давид Соломонія подав у відставку на знак протесту проти відмови грузинської влади від переговорів про вступ до Євросоюзу. Раніше від посади повноважного представника Грузії в Болгарії відмовився Отар Бердзенішвілі. Тисячі грузинських громадян продовжують виходити на акції протесту — вони виступають проти заморожування європейського курсу країни. Деталі — в матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.
У ніч на 30 листопада учасники протесту в Тбілісі намагалися прорватися в будівлю парламенту, але поліцейський спецназ відтіснив їх, використавши водомети і сльозогінний газ. Демонстранти почали будувати барикади, але силовики все ж відтіснили їх від парламенту.
У мережі з’явилися численні відео побиття мирних демонстрантів. Відомо про десятки постраждалих. У Міністерстві внутрішніх справ Грузії повідомили, що за два дні затримали понад 150 осіб. Вони, за версією грузинських правоохоронців, “чинили словесний і фізичний опір”.
“Люди на проспекті Руставелі кидали в співробітників правоохоронних органів різні предмети, каміння, піротехніку, скляні пляшки і залізні предмети. Унаслідок дій протестувальників постраждали 10 співробітників МВС”, — йдеться в заяві на сайті відомства.
Протести в Грузії спалахнули з новою силою після відмови влади від європейського курсу. Прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив про це 28 листопада. За його словами, переговори про інтеграцію в ЄС будуть на паузі до 2028 року — до кінця нинішнього скликання парламенту.
“Вони чітко заявили, що не хочуть мати жодних зв’язків із Євросоюзом. І я думаю, це змушує нас почуватися дуже безнадійно. Але водночас завдяки цьому ми стаємо сильнішими”, — зазначила учасниця протесту Текле Махашвілі.
Демонстрантів підтримали співробітники Міністерства закордонних справ Грузії. У спільній заяві дипломати висловили незгоду з відмовою влади від євроінтеграції.
Аналогічну заяву зробили і в Міністерстві оборони. Співробітник Генштабу Сил оборони Грузії Раті Твалавадзе оголосив, що на знак протесту подає у відставку.
“Партія “Грузинська мрія” зрадила нашу Конституцію — у статті 78 нашої Конституції написано, що інтеграція в євроатлантичні інститути є ключовою метою. Отже, я подаю у відставку з посади і закликаю всіх навколо мене протестувати проти рішення антиконституційного і нелегітимного уряду”, — заявив референт Сил оборони Грузії з питань США і Великої Британії Раті Твалавадзе.
Президентка країни Саломе Зурабішвілі закликала співвітчизників за кордоном підтримати громадянський протест і висловити свою позицію в посольствах, у пресі, на телебаченні, у соціальних мережах і на вуличних акціях.
“Настав час чітко висловити свою позицію з приводу цих жорстоких, нещадних спецоперацій у російському стилі, з придушення свободи слова… Мовчати й вдавати, що нічого не відбувається на Батьківщині, більше не можна!”, — написала Зурабішвілі в соцмережі Х.
Увечері 30 листопада в Тбілісі люди вийшли до будівель суспільного мовника, Тбіліського державного університету і парламенту. У Батумі — на центральні вулиці міста. У місті Зугдіді протестувальники перекрили центральний проспект.
Читайте також: Вашингтон призупинив стратегічне партнерство з Грузією — що відбувається в країні (ФОТО)
Як повідомлялося раніше, наприкінці листопада причиною нової хвилі протестів грузинського народу стала заява партії влади “Грузинська мрія” про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу та відмовиться від бюджетних грантів ЄС до 2028 року.
Читайте також: Понад 150 демонстрантів затримано: у Грузії тривають протести проти скасування курсу країни в ЄС