Третій тиждень у Грузії тривають протести проти законопроєкту “Про обмеження іноземного впливу”. 1 травня закон схвалили в грузинському парламенті в другому читанні, попри засудження з боку міжнародних партнерів і потужний опір усередині країни. Зіткнення мітингувальників і поліції стають дедалі жорсткішими: силовики стали застосовувати по демонстрантах водомети, сльозогінний газ і гумові кулі, повідомляє FREEДОМ.
У день голосування грузинського парламенту за скандальний законопроєкт про “іноагентів” на вулиці Тбілісі вийшли десятки тисяч людей сказати своє “ні” антидемократичному документу. Протести в країні тривають уже третій тиждень. Утім, партія влади “Грузинська мрія” залишається непохитною: більшість у парламенті дозволила їй схвалити закон у другому читанні.
“На другому слуханні закон було ухвалено, що абсолютно безглуздо, і нерозумно чинити в цій ситуації так просто зараз, коли ви бачите тут таку кількість людей. І ми будемо стояти до кінця, до самого кінця. Ми не збираємося втрачати нашу силу і втрачати наш драйв”, — зазначив протестувальник Лаша Мікаутадзе.
“Це те, чого ми боїмося найбільше: отруєння газом, побиття або втрати країни. І мені здається, що ми зараз до смерті налякані тим, що віддали країну Росії та уряду зрадників”, — висловив думку протестувальник Олександр Зурик.
“Протести триватимуть. Буде третє слухання. Буде процес подолання президентського вето, і сюди прийде ще більше людей. І в цього уряду немає шансів залишитися при владі. У нас вибори в жовтні. Вони можуть закінчити свої повноваження”, — упевнений протестувальник Сергі Капанадзе.
Найбільша антиурядова демонстрація 1 травня поступово переросла в сутички мітингувальників із поліцією. Грузинські силовики, намагаючись відтіснити протестувальників від будівлі парламенту, застосували сльозогінний газ, світло-шумові гранати, а в окремих випадках — водомети та гумові кулі. Під час сутичок щонайменше постраждали 15 осіб. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі засудила жорстокі дії МВС і звернулася до своїх прихильників.
“Дайте спокій дверям парламенту, там більше нічого не відбувається. Цей закон уже ухвалено в другому читанні, і наша боротьба — це вже практично не цей закон, наша боротьба — це вибори та скасування всіх законів, які нещодавно були ухвалені урядом і які відводять нас від європейського шляху”, — написала вона в соцмережі Х.
Силовий розгін протестувальників засудили також у ЄС і США. Західні партнери Грузії вкотре наголосили, що законопроєкт про “іноземний вплив” написаний у “російському дусі” і, як і в Росії, може використовуватися грузинською владою для придушення інакомислення та обмеження свобод громадянського суспільства.
Водночас відкликати законопроєкт грузинська влада не збирається. Фінальне третє читання, найімовірніше, відбудеться 17 травня. Після цього президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, як обіцяла, накладе вето, документ повернеться до парламенту.
Читайте також: Скандальний закон про “іноагентів” у Грузії: масові протести і дії правлячої партії проаналізували експерти
Нагадаємо, 1 травня парламент Грузії ухвалив закон про “іноагентів” у другому читанні. Раніше, 17 квітня, скандальний закон “Про прозорість іноземного впливу” був проголосований у першому читанні, при цьому представники опозиції проігнорували голосування.
Розгляд закону про “іноагентів” розпочали у Грузії 15 березня. Опозиціонери, громадські активісти та представники ЗМІ організували акцію протесту.
Минулого, 2023 року, закон про “іноагентів” вже намагалися ухвалити в Грузії, але він викликав масові протести.