Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган не тиснутиме на президента РФ Володимира Путіна в питанні відновлення зернової угоди, а спробує домовитися з ним. Таку думку сьогодні, 2 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
“У Ердогана є можливість тиснути на Путіна, але я думаю, що це не стратегія Ердогана. Він цього не робитиме, а намагатиметься все-таки домовитися. Звичайно, що він м’яко стелить, ми бачимо його всі висловлювання, ми бачимо готовність прислухатися до потреб Росії, але не Туреччина ухвалює рішення в цьому плані. І поки що я не побачив жодного руху, жесту, слова або дії, яке б говорило про те, що Туреччина готова йти на ескалацію”, — сказав він.
Експерт зазначив, що поки що насправді рішення не ухвалено, бо Москва ще мовчить. І жодної реакції з боку Кремля не було.
“Тобто все, що ми почули, на що посилаємося, це повідомлення пресслужби Ердогана. Я нагадаю, що вже перед закінченням зернової угоди, буквально за кілька днів, буквально за тиждень, Ердоган уже зробив заяву з приводу того, що Путін згоден подовжувати зернову угоду. Тобто він уже робив публічну заяву, яка виявилася неправдою. Таким чином знову-таки заяви Ердогана скоріше потрібно розглядати як пропозицію, як наполегливу пропозицію, але Ердоган у цьому плані навряд чи може розв’язати всі ці проблеми, які озвучує Москва”, — каже Семиволос.
За його словами, між Туреччиною і Росією існує ще цілий комплекс інших проблем, які, ймовірно, з року в рік обговорюють Ердоган і Путін.
“Це і сирійське питання, і Південний Кавказ. І на кожному з цих напрямків є досить багато больових точок. Звичайно, це економіка, хоча з економікою зараз у Ердогана вкрай складно і Ердоган не може отримати довгострокові інвестиції з Росії, грошей живих, великих у них немає. І вони змушені, як мінімум, переорієнтувати свою економіку знову на західний ринок”, — розповів експерт.
Але загалом, констатував Семиволос, для Ердогана зернова угода була дуже важливим зовнішньополітичним моментом, який створював йому досить великий престиж, посилював його роль і вагу в міжнародній політиці.
“І він відчуває у зв’язку з російськими вимогами і такою позицією досить серйозне невдоволення. Інша справа, що він його висловлювати, швидше за все, не буде. Але це відчувається, не в словах Ердогана, а в словах дуже багатьох посадовців і експертів, які перебувають біля Ердогана”, — резюмував директор Центру близькосхідних досліджень.
Читайте також: Москва блокує “зерновий коридор” та знищує зерно в українських портах: Київ шукає вихід із ситуації (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган сьогодні, 2 серпня, провів телефонні перемовини з президентом Росії Володимиром Путіним. Під час бесіди лідери країн обговорили зернову угоду і домовилися про візит глави Кремля до Анкари.