В інтерв’ю журналісту СNN Фаріду Закарія президент України Володимир Зеленський сказав, що в плані перемоги є чотири базові пункти і один додатковий — на період після війни. Найімовірніше йдеться про вступ України до НАТО. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився політолог Володимир Фесенко.
“Я думаю, що пункт “на період після війни” — це саме про НАТО. Тому що це для нас буде після завершення нинішньої війни ключова гарантія безпеки. П’ята стаття НАТО, входження до цього Альянсу — гарантують безпеку, оскільки на жодну країну блоку Росія ніколи не нападала і не наважувалася це зробити, бо розуміє — навряд чи може протистояти Альянсу за всіх своїх ядерних амбіцій”, — зазначив політолог.
Але вступ України до НАТО може бути після війни. Про це говорять і політики, і експерти, продовжив Фесенко.
“Розмова про це була і минулого року на Вільнюському саміті НАТО, і цього року у Вашингтоні на ювілейному саміті блоку. Однак, щодо запрошення, то позиція української сторони давно відома. Запрошення заздалегідь, запрошення, як експерти кажуть, з відкладеною датою, або інша форма заяви про те, що Україна має бути в НАТО, можуть озвучити зараз, а сама процедура буде реалізована вже після завершення війни. Ось така ніби етапність пропонується. Можливо, це є і в тому плані, який буде представлений президентом Зеленським у США”, — зазначив спікер.
Але треба розуміти одну деталь: запрошення України до НАТО має бути не від президента США, не від генсека Альянсу, а від НАТО, від організації. Має бути політичне рішення. І, як правило, воно ухвалюється на саміті Альянсу, пояснив політолог.
“Президент Байден може політично висловити свою позицію про те, що він вважає, що Україна повинна стати членом НАТО відразу ж після завершення нинішньої війни. Це може мати вплив. Саме рішення може бути ухвалене пізніше, але, звичайно, позиція чинного президента Америки може впливати. Хоча, звичайно ж, до уваги братиметься і позиція нового президента Сполучених Штатів Америки”, — сказав гість ефіру.
Тому, каже він, розв’язати питання про вступ до НАТО до кінця поточного року неможливо.
“Це нереально за процедурами. Але позиція нинішнього президента США, звичайно ж, може мати значну політичну вагу. І тема НАТО, перспектива вступу України до НАТО одразу після завершення війни, безсумнівно, буде обговорюватися у Вашингтоні. І ця тема на перспективу. Ось, найімовірніше, це той додатковий пункт, про який сказав президент Зеленський”, — резюмував Фесенко.
Читайте також: Не йдеться про умиротворення агресора або заморожування війни, — Мережко про план перемоги Зеленського
Як повідомлялося раніше, план перемоги України включає чотири основні пункти — військовий, політичний, дипломатичний та економічний — і один додатковий, який буде долучений після закінчення бойових дій.