У Брюсселі міністри оборони ЄС обговорили посилення допомоги Україні — заяви

Прапори Євросоюзу та України. Фото: gettyimages.com

Сьогодні, 30 серпня, у Брюсселі (Бельгія) проходить неформальна зустріч міністрів оборони Європейського Союзу. Головна тема зібрання — ситуація на українському фронті, а також військова підтримка Києва. Крім цього, міністри обговорять тренувальну місію ЄС для підготовки українських військових і торкнуться питання використання доходів від заморожених російських активів на військову допомогу для України, інформує FREEДОМ.

Україна має право атакувати військові цілі на території Росії, заявив міністр оборони Швеції Поль Джонсон перед неформальною зустріччю у Брюсселі.

“Росія почала нічим не спровоковану повномасштабну агресію проти України, тому шведська позиція полягає в тому, що Україна має право захищати себе всередині країни й за її межами”, — зазначив Поль Джонсон.

Дати таку можливість закликав і верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, наголосивши, що удари далекобійною західною зброєю не втягнуть Європу у війну, яку розв’язала Росія.

“Поставте себе на місце українців. Вас бомблять росіяни з місць, які знаходяться поза досяжністю ваших можливостей. Вам хотілося б мати можливість битися на рівних. Це війна, яка коштувала українцям багатьох життів. Тому ми повинні більше їх підтримувати”, — наголосив Жозеп Боррель.

Євросоюз підготував уже 60 тис. українських військових. Про це повідомив секретар Міністерства оборони Німеччини Томас Гітшлер перед зустріччю.

“60 тисяч — стільки військових ми навчили в рамках ЄС. Вони повернуться в Україну після навчань. А Німеччина до кінця цього року навчить 10 тисяч солдатів з України”, — заявив Томас Гітшлер.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур наголосив, що підготовка українських військових зараз — одне з головних завдань.

“Навчання дуже, дуже важливе. Ми всі розуміємо, що росіяни чинитимуть тиск перед другим Самітом миру, який Володимир Зеленський планує провести. Ми бачимо, що найближчим часом Росія буде чинити дуже сильний тиск, щоб зруйнувати українську інфраструктуру, тому українці повинні мати всі можливості, а це включає й особовий склад, і нам потрібно провести навчання. Тож, якщо знадобиться, і якщо українці зможуть дати нам більше людей для навчання, то ми маємо бути готовими значно розширити навчальну місію”, — акцентував Ханно Певкур.

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель повідомив, що європейські союзники підготували для України вже 700 тис. снарядів з обіцяного мільйона. Боррель наголосив, що оборонна промисловість ЄС продовжує активне виробництво боєприпасів.

Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський на зустрічі заявив, що всі постачання в межах чеської ініціативи щодо боєприпасів проходять за планом. Він зазначив, що Київ це високо оцінив. До кінця 2024 року в Україну може бути доставлено пів мільйона одиниць великокаліберних боєприпасів.

“Щодо боєприпасів обіцянка виконується. А ось що стосується зусиль щодо забезпечення протиповітряної оборони, то тут ситуація складна. Адже систем ППО (протиповітряної оборони, — ред.) мало, і країни залишають їх для себе, щоб була можливість захищати й власний повітряний простір”, — із заяви Яна Ліпавського.

Читайте також: Масований обстріл Харкова КАБами: серед загиблих — дитина

Нагадаємо, що 29 серпня в Брюсселі відбулася неформальна зустріч міністрів закордонних справ, на якій активно обговорювалися першочергові потреби України. Як повідомляє Європейська служба із зовнішніх справ, міністри пообіцяли до зими передати Україні нову партію засобів протиповітряної оборони, включно з Iris-T і САУ Gepard.

Прямий ефір