У БРІКС є перспективи розвитку як економічного, але не політичного союзу, — Каракуц

Банери саміту БРІКС. Фото:ap.org

Лідером БРІКС (BRICS — абревіатура, складена з перших літер назв країн – Brazil, Russia, India, China, South Africa) фактично є Китай, але водночас решта країн-членів блоку не хочуть бути під його впливом. Про це сьогодні, 25 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат історичних наук, голова громадської організації “Центр прикладних досліджень” Андрій Каракуц.

За його словами, майже кожен член БРІКС зміг пролобіювати приєднання країн, у яких вони зацікавлені. Каракуц зазначив, що йдеться про спробу вибудувати якусь економічну модель, у якій мінімальний вплив чинили б країни Заходу.

“Тобто стратегія зрозуміла, але цей блок залишається занадто різним. Якщо говорити про те, що якщо в ньому Китай, найімовірніше, є лідером, але водночас решта країн-членів не хочуть бути якимись підлеглими Китаю. Вони все-таки зацікавлені в якомусь більш незалежному порядку денному”, — сказав Каракуц.

Він звернув увагу, що у країн-членів БРІКС завжди були дуже великі протиріччя щодо майбутнього цього блоку. Розширення БРІКС почалося через 15 років після його створення.

“Дискусія про те, яким бути БРІКС, по суті, зараз триває. І ось це розширення, воно в першу чергу якраз дійсно лобіювалося Китаєм. Але ми знаємо, що черга країн, які хочуть приєднатися, їх уже понад 20. І чому ці країни приймали — якраз тому, що це був компроміс”, — сказав експерт.

Каракуц зазначив, що такі країни, як, наприклад, Індія і Бразилія, хочуть залишатися максимально незалежними, автономними та не підкорятися якимось єдиним правилам. Від участі в БРІКС вони хочуть отримувати певну вигоду, але не погоджуватися на якісь нові правила регулювання, які б суперечили їхнім національним інтересам.

“Я думаю, що цей блок може працювати, можуть насамперед зробити наголос на економічний розвиток, зробити наголос, можливо, на якісь банківські інструменти, як цей Новий банк розвитку. Але перетворювати цю організацію на якийсь політичний альянс, який буде вже просувати якісь єдині норми, про це ще досить складно говорити. Ну, і в такому разі, справді, Китай буде гегемоном, тому що в Китаю вже розроблено всі ці інструменти для розширення свого не тільки економічного і політичного, і військового впливу. І, безумовно, що Китай хоче використовувати цю організацію, щоб розширювати свій глобальний вплив. Але інші країни-члени, крім, звісно, тих, які саме зацікавлені у співпраці з Пекіном, вони, я думаю, будуть виступати проти”, — сказав Каракуц.

На його думку, суперництво між державами всередині цього блоку — одна з причин, яка не дає змоги цій організації перетворюватися вже на таку глобальну організацію, що включатиме величезну кількість країн.

“Тому ось поки що ті інструменти, які є, вони обмежують вплив цієї організації. Тобто нічого більше вона, по суті, не пропонує. Але водночас, так, це міжнародний престиж, це економіка, це можливості розширення зв’язків з іншими країнами”, — сказав експерт.

Читайте також: Країни БРІКС навряд чи зможуть замінити долар юанем – причини назвав політолог-міжнародник

Нагадаємо, XV саміт БРІКС проходив 22-24 серпня в південноафриканському місті Йоганнесбурзі.Серед головних тем переговорів були розширення БРІКС і зниження залежності від долара.

Прямий ефір