Умови утримання українських громадян, полонених РФ, фіксуються після передання їх на територію України — це медичний огляд, свідчення. Найчастіше результати цих процедур підтверджують застосування тортур і жорстокого поводження з українськими громадянами. Про це сьогодні, 30 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
“Умови утримання фіксуються, коли військовополонені передаються на українську територію і проходять тут реабілітацію. Вони проходять огляд, дають свідчення, і це все фіксується. У 90% зафіксовано випадки застосування тортур і жорстокого поводження. І ці факти фіксують національні правоохоронні органи, і їх так само передають і фіксують міжнародні органи, зокрема, Міжнародний кримінальний суд. Це стосується як військовополонених, так і цивільних”, — розповів він.
У ніч на 28 червня вдалося повернути 10 українців, серед яких були цивільні, а також заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял.
“В останньому обміні було передано 10 цивільних осіб. Обмін відбувався кілька днів. Це можна тільки вітати, тому що цивільних не міняють, їх повинні передавати та звільняти. Проте, правила поки що такі. Головне, щоб вони опинилися на українській території”, — сказав Павліченко.
Він зазначив, що поки в катівнях Росії перебуває велика кількість українських громадян, необхідно акуратно розголошувати подробиці про утримання їх у пенітенціарних закладах РФ.
“Якщо ми хочемо, щоб процеси обміну відбувалися більш ефективно, то чим менше коментувати стан і умови перебування в російських пенітенціарних закладах, тим більше успіхів буде в процесі обміну. Є такий елемент, який пов’язаний з тим, що потрібно враховувати фактор, що близько 8 тис. українських військовополонених перебувають у катівнях Росії”, — констатував правозахисник.
Читайте також: 53-й обмін полоненими: в Україну з РФ вдалося повернути десятьох цивільних (ВІДЕО)