НАТО — найнадійніша гарантія безпеки для України. Саме тому в 2024 році головним зовнішньополітичним завданням для України є вибудувати відносини з Альянсом. Таку думку сьогодні, 26 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
“Українське керівництво на всіх майданчиках підкреслює, що вступ до НАТО є найнадійнішою гарантією безпеки України й всі інші процеси не є заміною. Тому на вашингтонському саміті НАТО в липні 2024 року Україна розраховує на отримання запрошення до членства. Залежно від того, що буде з війною на той момент. Це може бути відкладене запрошення — тобто НАТО запрошує Україну вступити одразу після закінчення війни. Ці формулювання дипломати обговорюватимуть досить довго. Це головне зовнішньополітичне завдання. У 2023 році ми отримали рішення Ради ЄС про початок переговорів про членство України в Європейському Союзі. Це найбільша політична перемога цього року. А ось у 2024 році головне завдання — це відносини з НАТО”, — сказав він.
Річна національна програма в рамках співробітництва України та НАТО (РНП) — документ, що визначає ключові реформи, які необхідно впровадити Києву за підтримки НАТО, щоб наблизитися до членства в блоці.
“Це залежить і від виконання Україною програми співпраці. Це розширена програма співпраці, яка здебільшого стосується реформи військового сектору. Україна готова виконати всі ці плани, всю цю дорожню карту”, — наголосив Попов.
РНП має п’ять основних розділів:
- політичні та економічні питання;
- оборонні та військові питання;
- ресурсні питання;
- питання безпеки;
- правові питання.
Питання тісної співпраці з НАТО залежить не лише від виконання Україною всіх вимог. Альянс також має продемонструвати готовність долати так звані “червоні лінії” Кремля, який категорично не допускає вступу України до НАТО.
“Це стосується і політичного рішення — тобто чи готові члени НАТО прийняти це рішення в умовах протидії Росії. Ми бачимо, що представники Росії кажуть, що для них це “червоні лінії”. Будь-які рухи щодо вступу України до НАТО для них є неприйнятним”, — резюмував експерт.
Читайте також: Україна стане невіддільною частиною НАТО, але коли закінчить війну з Росією справедливим фіналом, — Подоляк