У 2,5 раза менше, ніж до окупації: кількість нинішніх співробітників ЗАЕС назвав Борисенко

Російський окупант на ЗАЕС. Фото: gettyimages.com

Сьогодні Запорізьку атомну станцію обслуговують близько 4 тисяч співробітників, що у 2,5 раза менше, ніж працювало там фахівців до російської окупації. Про це сьогодні, 13 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Володимир Борисенко.

“До окупації штатний склад на Запорізькій АЕС становив близько 10 тисяч осіб. Сьогодні з набором усіх, хто там бажав працювати, — не більше 4 тисяч. Значна кількість ліцензованого персоналу з лютого цього року не допускається на атомну станцію, тому є питання до технічної безпеки навіть на зупинених енергоблоках, які перебувають зараз у так званій холодній зупинці”, — зазначив Борисенко.

Також на АЕС нерідкі випадки знеструмлення, що є прямим наслідком російської окупації. Експерт розповів, що до окупації в нормальних режимах експлуатації Запорізька АЕС була пов’язана з електричними мережами об’єднаної мережі України — чотирма високовольтними лініями 750 кВт і близько десятьма лініями 330 кВт, які забезпечували надійне електропостачання станції.

“А сьогодні в роботі тільки дві лінії. Вони живляться з української сторони — досі всі технологічні потреби станції забезпечуються електроенергією з української сторони, попри те, що ми самі відчуваємо досить великий дефіцит електроенергії. Ці електролінії розташовані на лінії розмежування, і вже 8 разів було повне знеструмлення станції. Коли лінії електропередач потрапляють під якийсь обстріл (випадковий або навмисний), тобто АЕС знеструмлюється, це вже позаштатний режим, який вимагає запуску дизель-генераторів, але й вони мають свої обмеження щодо технічної надійності. Тому це досить небезпечно”, — пояснив Борисенко.

“На сьогодні основна небезпека, яка може трапитися, — пошкодження діючих ліній передач, що залишилися. І тоді може бути порушено електроживлення обладнання, яке здійснює охолодження станції”, — додав Володимир Борисенко.

Читайте також: Провокація не вдалася: функції градирні ЗАЕС і причини її загоряння пояснив енергетик-атомник

Нагадаємо, увечері 11 серпня на ЗАЕС, яка окупована російськими військами з березня 2022 року, виникла пожежа на градирні. В українському “Енергоатомі” зазначили, що причиною пожежі є або недбалість окупантів, або свідомий підпал з метою провокації та звинувачення України.

Читайте також: Пожежа на Запорізькій АЕС — провокація Росії: огляд ситуації (ВІДЕО)

Прямий ефір