Археологічні цінності опинилися під загрозою через підрив росіянами Каховської гідроелектростанції. У районі острова Хортиця у Запоріжжі рівень Дніпра впав майже на 3 метри. На дні, що відкрилося, опинилися артефакти, які сотні років приховувала вода. Запорізькі науковці б’ють на сполох: за історичними цінностями вже відкрили полювання “чорні” археологи, повідомляє FREEДОМ.
Дніпровське дно виявилося раєм для археологів. Як зізнався науковий співробітник заповідника “Хортиця” Олег Тубольцев, такої кількості знахідок не очікували: предмети зрубної, ямної, бабинської, середньостогівської культур. Найдавніші пролежали у воді біля Хортиці майже 6,5 тис. років, річковою водою, що йшла, їх вимило на поверхню. Порівняно з ними гарматне ядро, яке показав журналістам Тубольцев, наче нове: йому лише 300 років.
“Гарматне ядро, яке ми знайшли, XVIII століття, чавунне. Вставлявся гніт, який запалювали. Ядро вставляли у ствол і вистрілювали. Воно летіло майже на кілометр”, — розповідає науковий співробітник Національного заповідника “Хортиця” Олег Тубольцев.
Ядро давно не є небезпечним, пороху в ньому не залишилося. А ось снаряди часів Другої світової війни ще можуть наробити лиха. Наукової цінності вони не мають, але, на жаль, знаходять їх набагато частіше, як каже керівник заповідника “Хортиця”.
“Дуже багато предметів Другої світової війни оголилося. І ми постійно співпрацюємо з ДСНС, повідомляємо їм про факти виявлення таких вибухонебезпечних предметів”, — каже виконувачка обов’язків генерального директора Національного заповідника “Хортиця” Світлана Охріменко.
Дно в районі Хортиці науковці досліджували давно: пірнали під воду з аквалангами. Зробили велику кількість знахідок, серед них унікальний лафет від козацької гармати, старовинні дерев’яні кораблі, які експонуються у музеї кораблебудування. Декілька суден підняти не змогли.
Тепер, коли рівень води впав, них можуть дістатись нелегальні шукачі артефактів — так звані “чорні” археологи. За допомогою міношукачів вони почали досліджувати дно, щойно пішла вода. Поліціянти затримали вже 13 “нелегалів” та вилучили знахідки. На жаль, предмети втрачають наукову цінність, якщо немає опису культурного шару, звідки їх витягли, пояснюють у заповіднику “Хортиця”. Щоб завадити “чорним” археологам, місцева влада вирішила обмежити вільний доступ до обмілілих берегів Дніпра: тепер їх постійно патрулює поліція.
“Доручено Головному управлінню Національної поліції у Запорізькій області вжити заходів щодо обмеження доступу осіб без належних дозвільних документів до певних об’єктів, а саме — до річища Дніпра”, — повідомив заступник начальника відділу ГУ Нацполіції у Запорізькій області Олександр Кривенко.
Археологи попросили запорожців, якщо ті виявлять на березі артефакти, повідомляти про них до Національного заповідника “Хортиця” або хоча б не чіпати цих предметів.
Читайте також: Що треба відновлювати — Великий Луг чи дамбу Каховського водосховища — думки уряду та екологів (ВІДЕО)
Раніше в ефірі телеканалу FREEДОМ експерт групи з вивчення екологічних наслідків війни в Україні (UWEC) Євген Симонов розповів, що території нижче за Каховську ГЕС за течією річки Дніпро відновляться за 7-10 років, але деякі елементи екосистем зникнуть назавжди. Вище за течією річки наслідки підриву Каховської ГЕС є колосальними. Відновити зруйноване водосховище навряд чи вдасться.