Тверда позиція Заходу і жалюгідні потуги РФ: підсумки голосування за резолюцію ООН щодо України обговорили експерти

Засідання Генасамблеї ООН. Фото: Facebook/Міністерство закордонних справ України

23 лютого Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй (ООН) затвердила резолюцію про припинення війни в Україні.

Документ під назвою “Принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй, що лежать в основі досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру в Україні” закликає негайно вивести війська з усієї території України і припинити бойові дії.

Крім цього, в ООН вимагають притягнути до відповідальності всіх винних за скоєні на території України “найбільш серйозні злочини за міжнародним правом”.

Голосування в Генасамблеї ООН

У голосуванні мали брати участь 193 країни-члени ООН. За резолюцію проголосувала 141 держава (майже 73%), проти — 7 (Білорусь, КНДР, Еритрея, Малі, Нікарагуа, Росія, Сирія), утрималися — 32 країни, серед яких Вірменія, Казахстан, Таджикистан, Китай, Іран та Індія. Не голосували за документ 13 держав, серед них — Азербайджан, Туркменістан і Венесуела.

Проєкт резолюції було внесено 57 країнами, зокрема й Україною.

Основні положення резолюції:

  • досягнення всеосяжного, справедливого і стійкого миру в Україні відповідно до принципів Статуту ООН, що сприятиме посиленню міжнародного миру і безпеки;
  • беззастережна повага до територіальної цілісності та суверенітету України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включно з територіальними водами;
  • невідкладне і негайне виведення всіх російських військ з території України;
  • звільнення всіх військовополонених і незаконно утримуваних осіб та повернення цивільного населення, яке було примусово депортовано з території України;
  • засудження гуманітарних наслідків російської агресії проти України, що спричинила велику кількість жертв серед цивільного населення;
  • негайне припинення атак на критичну інфраструктуру та цивільні об’єкти України, включно з житловими будинками, школами, лікарнями;
  • притягнення до відповідальності за злочини відповідно до норм міжнародного права, скоєні на території України, та відновлення справедливості для всіх жертв і запобігання майбутнім злочинам.
  • співпраця всіх країн-членів ООН з метою подолання глобальних наслідків війни для фінансової, продовольчої, енергетичної, екологічної, радіаційної та ядерної безпеки.

Розгляд резолюції тривав протягом двох днів замість одного. Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттеріш у своєму виступі засудив російське вторгнення в Україну, назвавши його “образою колективної совісті світу”.

“Це порушення Статуту ООН і міжнародного права. Ескалація конфлікту становить явну і реальну небезпеку, а війна розпалює регіональну нестабільність і глобальну напруженість і розбіжності, відволікаючи увагу і ресурси від інших криз і нагальних глобальних проблем. Настав час відступити від прірви. Самозаспокоєність тільки посилить кризу і ще більше підірве наші загальні принципи, проголошені в Хартії. Війна — це не рішення. Війна — це проблема. Люди в Україні дуже страждають. Українці, росіяни і люди далеко за межами України потребують миру”, — заявив генсек ООН.

Водночас Генасамблея ООН відхилила дві поправки Білорусі, яка стала однією з країн, що проголосувала проти резолюції, передає білоруська редакція “Радіо Свобода”. Представники Мінська закликали до переговорів Києва і Москви та заборони поставок зброї і техніки Україні.

У Міністерстві закордонних справ України вважають, що в такий спосіб Росія за допомогою маріонеткової влади Білорусі намагається вплинути на держави так званого “глобального Півдня”, які мають непрості стосунки з країнами Заходу, зокрема, зі США, Великою Британією та ЄС.

“Росія реально веде кулуарну роботу з державами-членами ООН і відмовляє їх голосувати за резолюцію, розповідає абсолютно ідіотські речі про те, що резолюція незбалансована. Вони виставили як свого проксі Білорусь, яка внесла поправки, і поправки теж із серії “Рафік не винен”, — розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У Росії резолюцію ООН уже назвали “антиросійською”. У своєму виступі на Генасамблеї постійний представник РФ в ООН Василь Небензя заявив, що “резолюція не сприятиме переходу до мирного розв’язання суперечностей між Росією і Заходом, що загострилися рік тому”.

Згідно з міжнародним правом, резолюції Генеральної асамблеї ООН не мають обов’язкової сили. Водночас Росія під час голосування в ООН, на відміну від Ради безпеки ООН, не має права вето.

Президент Володимир Зеленський подякував світовій спільноті за ухвалену резолюцію.

“Ця резолюція — потужний сигнал неослабності світової підтримки України. Потужне свідчення солідарності світової спільноти з українським народом у контексті річниці повномасштабної агресії РФ. Потужний прояв глобальної підтримки української Формули миру“, — написав у Twitter Володимир Зеленський.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак назвав затвердження резолюції перемогою для нашої країни.

“Серед тих, хто нас підтримав, — провідні держави Близького Сходу. Останніми тижнями я був на постійному зв’язку з ними. Дуже вдячний усім, хто в річницю неспровокованої російської агресії виступив на боці України”, — зазначив Андрій Єрмак.

Своєю чергою, Дмитро Кулеба у штаб-квартирі ООН нагадав про дотримання Статуту Організації Об’єднаних Націй.

“Це випробування для багатьох країн, і мова не йде про те, щоб стати на бік України. Або ви приймаєте сторону міжнародного права, представленого Статутом ООН, або ви приймаєте сторону Росії, яка його порушує. Коли ви відправляєте зброю в Україну, ви допомагаєте захищати Статут ООН. Коли ви посилаєте їм (Росії, — ред.) зброю, ви допомагаєте зруйнувати і його, і все, за що виступає Організація Об’єднаних Націй. У цьому конфлікті немає двох рівних сторін”, — зазначив Дмитро Кулеба.

У тому, що мир має ґрунтуватися на принципах Статуту ООН, переконаний і верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

“Світу потрібен мир в Україні, і народ України заслуговує на нього. Нам усім потрібен мир, заснований на принципах Статуту Організації Об’єднаних Націй. Якщо ми сьогодні не засудимо і не припинимо дії Росії в Україні, це підвищить ризик того, що будь-яка інша країна у світі може зіткнутися з подібною агресією. Ніхто не може почуватися в безпеці у світі, де незаконне застосування сили було б нормою”, — акцентував глава зовнішньополітичного відомства ЄС.

Нова резолюція ширша і менш детальна, ніж мирний план із 10 пунктів, який у листопаді 2022 року на саміті G-20 представив Володимир Зеленський, інформує Associated Press. За словами дипломатів, документ спростили для отримання якомога більшої кількості голосів.

Президент США Джозеф Байден під час свого візиту до Варшави наголосив, що більшість країн-членів ООН неодноразово голосували на підтримку миру, засуджуючи дії Росії. Зокрема, 12 жовтня 2022 року 143 держави ООН проголосували проти російської агресії, і лише 4 країни були на боці Росії.

Читайте також: Нову резолюцію щодо України ГА ООН планує проголосувати напередодні річниці початку повномасштабної війни Росії — деталі (ВІДЕО)

Підсумки голосування в огляді думок експертів

Яке значення має ухвалена резолюція ООН для України? Чи вплине рішення країн-членів ООН на припинення війни? Які наслідки чекають на Росію як країну-агресора після ухвалення цього документа? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • народний депутат України, голова комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко;
  • дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко;
  • колишній постійний представник України при ООН, надзвичайний і повноважний посол України в США Володимир Єльченко;
  • політолог Ігор Рейтерович;
  • політолог Олександр Антонюк.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Резолюція ООН може стати основою міжнародних судів про злочини Росії

— Єдина позиція [про припинення війни в Україні] для переважної більшості держав-членів ООН ґрунтується на дуже твердій основі, тобто на Статуті Організації Об’єднаних Націй.

Зокрема, там є стаття, яка містить у собі основні принципи, на яких базується ця найавторитетніша універсальна міжнародна організація, метою якої є підтримання міжнародного миру і безпеки. І там є пункт, який розшифровує дуже важливий принцип не тільки ООН, а й сучасного міжнародного права — принцип незастосування сили та загрози сили в міжнародних відносинах.

Ось якраз це і є основа миру і розв’язання міжнародних питань, зокрема про те, як зупинити російську агресію проти України.

Резолюція Генеральної асамблеї ООН є одним із головних інструментів її впливу, я б сказав, що це навіть вираження голосу міжнародної спільноти. Оскільки саме Генасамблея ООН є найбільш репрезентативним, якщо можна так висловитися, представником світової громадської думки.

У цій резолюції міститься заклик вивести російські війська з території України. І та кількість держав-членів ООН, які проголосували за цю резолюцію, це і є елемент політичної та дипломатичної ізоляції Росії як держави-агресора.

Безумовно, є й інші форми ізоляції. Це, в першу чергу, економічні та політичні санкції. Але основне завдання якраз полягає в тому, щоб світова спільнота повністю ізолювала Росію. Це може вплинути на її поведінку і запобігти розвитку агресивної поведінки з боку РФ.

Для нас принципово важливим є те, що в цій резолюції містяться чіткі меседжі та вимоги щодо необхідності якнайшвидшого виведення російських військ з території України, включно з територією Криму. І міститься також засудження агресивних дій Росії та її злочинів.

На жаль, Росія не виконала вимоги попередніх резолюції Генеральної асамблеї ООН. І вона навіть не виконала вимоги одного з рішень Міжнародного суду ООН про припинення бойових дій і виведення російських військ з території України.

Але, з усім тим, необхідно постійно повторювати ці вимоги в нових документах ООН, у документах інших міжнародних організацій, поки Росія, нарешті, не виконає повністю ці вимоги. Такі резолюції не є, строго кажучи, юридично обов’язковими. Вони мають морально-політичну вагу і морально-політичне значення.

Крім того, ці резолюції в майбутньому можуть лягти в основу рішення міжнародних судів щодо злочинів Росії, зокрема, агресії, яку вчинила РФ проти України.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Росія незаконно перебуває в Раді безпеки ООН

— Ми добре розуміємо, що сама резолюція не принесе довгоочікуваного миру, тому що ми бачимо ставлення Росії до ООН, абсолютно таке прохолодне. Тому що в Кремлі добре розуміють, що може зробити [ця організація], а що не може.

Тому майбутній мирний договір, який буде підписуватися після закінчення війни, багато в чому буде визначатися тим, як Збройні сили України зможуть вигнати з нашої території агресора.

За допомогою політичних закликів це зробити не можна, оскільки людську мову там не розуміють, на жаль. Москва розуміє тільки мову і культ сили. Це все йде від низів російського суспільства до його верхів.

Звичайно ж, найважливіше обов’язкове [до виконання] рішення ухвалюється Радою безпеки ООН, але це все блокує російська делегація, яка, до речі, там перебуває нелегально з кінця 1991 року. РФ примітивно зайняла місце Радянського Союзу, назвавши себе правонаступником, водночас жодних процедур вступу в ООН вона не проходила, і їй автоматично ніхто не давав повноваження сідати на місце СРСР.

Крім того, що вони зайняли його місце, так вони ще й грубо порушують Статут ООН і всі її принципи, які базуються на тому, щоб у світі була безпека і не було воєн. Москва добре розуміє, якщо вона піде за процедурою нового прийому в ООН, її просто не приймуть, тому що вона приймає держави, які підтримують миролюбну політику, а Росія цю політику не підтримує.

Росія також цинічно блокує всі резолюції Ради безпеки, які засуджують агресію РФ, і найголовніше, змушували б її вивести свої війська з тимчасово окупованих територій України.

І саме тому ми ставимо питання перед ООН: як засновники цієї організації докотилися до того, що Україну фактично знищує сусідня держава, яка ще й незаконно сидить у Раді безпеки ООН.

Ми боремося за свою незалежність, і ми її, зрештою, відстоїмо. І ми вимагали, щоб Генеральна асамблея ООН 23 лютого проголосувала за те, щоб зупинити російську агресію в Україні. Потрібно встановити мир згідно з нормами та принципами міжнародного права.

ВОЛОДИМИР ЄЛЬЧЕНКО: Будь-яке рішення щодо РФ автоматично отримає дві третини голосів в ООН

— У мене не було жодних сумнівів, що ця резолюція отримає багато голосів.

141 голос — це дві третини із запасом. Тобто будь-яке рішення щодо Росії, я маю на увазі майбутнє, гарантовано отримає підтримку двох третин голосів Генасамблеї. Ось про це потрібно думати та боятися російської дипломатії.

І це, природно, буде черговий сильний моральний удар по Росії й по дипломатії, яка практично скотилася до пізнього брежнєвського періоду. Якщо вважати успіхом, що тебе підтримали аж чотири або п’ять країн – Північна Корея, Еритрея, Іран, Білорусь, — якщо ти вважаєш, що це твої великі й надійні союзники, то я такій дипломатії, чесно кажучи, не дуже-то й заздрю.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Резолюція щодо України має стати базою для створення міжнародного трибуналу для РФ

— Росії насправді не звикати стояти на краю прірви, вона вже за останній рік кілька разів туди підходила. Так, з одного боку, це рішення, воно, безумовно, матиме насамперед символічний характер. Ми розуміємо специфіку функціонування Організації Об’єднаних Націй.

Я думаю, що тут максимально попрацювали і наші дипломати, і дипломати країн, які підтримують Україну. Резолюція важлива для розробки, подачі та подальшого впровадження конкретних механізмів та інструментів, які дозволять притягнути Росію до відповідальності за всі ті злочини, які вона скоювала.

Вона також стане певною базою для створення структур того самого міжнародного трибуналу, робота над яким ведеться, і який також займатиметься питаннями, пов’язаними з відповідальністю Росії за ті злочини, які вона скоювала в Україні. Ну і, безумовно, подібні документи мають лягти в основу нової архітектури міжнародних відносин і призвести до реформування самої Організації Об’єднаних Націй.

Тому що сьогодні, за всієї поваги до заяв генерального секретаря і спроб цієї організації якимось чином вплинути на Росію, ми бачимо, що її діяльність потребує певного реформування. Насамперед у контексті присутності в цій організації РФ і тих прав, які вона має.

Мені здається, що ці права не дуже чесно їй дісталися, і вона ними вже давно зловживає. Тому будемо сподіватися, що ця резолюція активізує дискусію з приводу внесення певних змін до Статуту й обмеження ролі тих держав, які мали право вето в Раді безпеки.

На сьогодні це стосується виключно Російської Федерації. Мені здається, це той напрямок, над яким треба працювати. Але при цьому усвідомлювати, що це досить тривалий процес, і швидких рішень тут не буде, оскільки так працює ООН.

Але ми ніколи не отримаємо цього результату, якщо ми не будемо намагатися. Зараз є консенсус і є підтримка України щодо проведення цих змін. Тому будемо сподіватися, що після резолюції почнеться конкретна практична робота за певними напрямками.

І ми будемо бачити вже конкретні результати, які не дуже позитивно сприйматимуться Росією, але будуть абсолютно обґрунтованими. І з точки зору історичної справедливості, і з точки зору тієї відповідальності, яку Росія повинна понести за розв’язання війни в Україні.

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Україна у війні проти агресора захищає головні принципи ООН

— Насправді, абсолютно нічого нового немає. У нашому мирному плані, в принципі, все залишилося виключно в тій актуальності, яка в нас існує насправді з 2014 року. Йдеться про те, що ми маємо повернутися до кордонів 1991 року. Російська Федерація має покинути повністю всі окуповані території, включно з Автономною Республікою Крим.

Звісно, обговорювати і справедливість, і відповідальність — це вже ніби другий етап. У цьому випадку саме це ключова позиція, яку багато країн підтримують, їх абсолютна більшість у Генасамблеї ООН.

Єдине, нас не дивує позиція Китаю в цьому випадку. Ми просто бачимо на рівні Генасамблеї ООН, які країни що з себе представляють, хто дійсно за справедливість і за те, щоб усе-таки мир існував за міжнародним правом, яке декларує і має захищати Організація Об’єднаних Націй.

Ну, звичайно, ми бачимо деякі політичні заяви наших ворогів. Ми вважаємо, що нейтралітету в питанні відновлення територіальної цілісності та виведення окупаційних військ не може бути взагалі ніякого. Або ви підтримуєте Україну, або ви підтримуєте ворога, тому що нейтралітет сьогодні ми повинні оцінювати як підтримку Росії.

Кулуарна боротьба з Росією у нас дійсно триває вже з 2014 року. Потрібно враховувати, що ресурсів поки що в Росії вистачає. Не встигли наші представники прийти в представництво тієї чи іншої країни, а там уже сидять або вже побували представники делегації РФ.

Наша позиція, ясна річ, прозора. І я думаю, що якихось кулуарних [переговорів] Україна вести не може. Інша справа, коли Росія використовує якісь свої домовленості, зокрема й корупційні, щоб підтримати або не підтримати ту чи іншу країну в тих, чи інших конфліктних питаннях.

Якщо подивитися на ці позиції, то вони, в принципі, закликають світ здати Україну. А Україна, своєю чергою, має капітулювати перед Росією. Якщо це перекласти прямою такою людською мовою, уникаючи дипломатичних формулювань.

Тому в цьому випадку на сьогоднішньому голосуванні ми просто бачимо на табло кількість і динаміку країн, які нас підтримують. Тобто це для урядів тих країн “зелене світло” в тому плані, що боротьба України проти Росії – це захист принципів Генасамблеї ООН.

Читайте також: Чіткий сигнал Путіну до 24 лютого анонсував Кулеба — деталі

Прямий ефір