16-17 травня Київ вперше з початку повномасштабної війни РФ проти України відвідав високопосадовець КНР — спецпредставник Китаю у справах в Євразії, а з 26 квітня 2023 року ще й представник КНР щодо врегулювання “української кризи” Лі Хуей. Візит відбувся у межах турне по “сприянню мирним переговорам”.
Спецпредставник Китаю вкотре висловив готовність Пекіна бути “мирним посередником” у врегулюванні “української кризи”. Саме так у КНР називають розв’язану РФ повномасштабну війну проти України.
Раніше в телефонній розмові китайський лідер Сі Цзіньпін пообіцяв, що КНР буде стояти осторонь конфлікту, і не буде зброєю підтримуватиме Росію.
Представники України детально розповіли китайським делегатам про те, що являють собою 10 пунктів формули миру Володимира Зеленського, і висловили свою зацікавленість у тому, щоб Китай був залучений до її реалізації. Так, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що Україна не сприймає жодних пропозицій, які передбачають втрату територій чи заморожування війни.
Після візиту до України Лі Хуей продовжив своє турне країнами Європи — Німеччина, Польща, Франція. В планах також відвідання РФ.
Про те, яких результатів можна очікувати за підсумками візиту Лі Хуея до України та інших країн, навіщо таке турне потрібно самій КНР, — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Олексій Полегкий, академічний директор Центру публічної дипломатії;
- Денис Мерзлюк, член правління Української асоціації китаєзнавців;
- Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, провідний спеціаліст Дипломатичної академії України ім. Г. Удовенка;
- Юрій Пойта, керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР);
- Володимир Фесенко, політолог.
ОЛЕКСІЙ ПОЛЕГКИЙ: Китай промацує ґрунт
— Китай намагається з’ясувати позиції сторін. По суті, мета цих візитів у тому, щоб визначити ті межі, за які жодна із сторін не вийде. Поки що це така, я б сказав, перестрілка.
Є інформація про те, що Лі Хуей із Києва поїде спочатку до Варшави, а потім у Париж і, ймовірно, у Берлін. Те, що на порядку денному з’явилася Варшава, це дуже знаковий момент. Раніше Китай, коли розмовляв із Європою, зазвичай обмежувався Берліном та Парижем. Це означає, що Китай розуміє, що Польща відіграє дуже важливу роль у врегулюванні цього конфлікту, як вони називають війну Росії проти України.
Я не очікував би від цього візиту якихось проривів. Я думаю, що Китай викладе свою позицію, почує ось ці позиції, як би, межі можливого, і далі повернеться до заяв-закликів до миру тощо.
Є цілком обґрунтована ймовірність того, що загалом Китай готовий до певного завершення війни. Тому що тут є кілька факторів. З одного боку, Китаю затягування війни економічно невигідне. По-друге, надії на те, що Росія відверне на себе всі зусилля Заходу і підриватиме Захід у протистоянні з Китаєм, як би відтягне на себе увагу, не дуже виправдовується.
Для Китаю загалом стратегічно важливо відтягнути Європу, наскільки це можливо від впливу США. Це стратегічне завдання. Тут Китай гратиме, маневруватиме, буде задіювати горизонтальні зв’язки, тобто і зв’язки з окремими країнами Євросоюзу та з Євросоюзом загалом.
Думаю, Китай хоче перевірити, наскільки Євросоюз готовий йти на загострення, бо нещодавно були заяви з боку Євросоюзу про те, що вони готові запровадити санкції проти тих китайських компаній, які постачатимуть певні товари до Росії. Китай дуже цим спантеличений у тому сенсі, що вони не знають, наскільки ці загрози є реальними.
Для Китаю цей візит — можливість з’ясувати допустимі межі з боку Європи, Росії та України. Та й зрозуміти, у яких рамках Китай може діяти у Європі.
ДЕНИС МЕРЗЛЮК: Це представлення позиції Китаю
— Від візиту Лі Хуея можна очікувати, як мінімум, заяви про прихильність Китаю до мирного процесу, проведення мирних переговорів та мирного завершення російсько-української війни або, як називає її Китай, “української кризи”.
Насамперед цей візит Лі Хуея — це представлення позиції Китаю Україні, європейським країнам, більше Німеччині, Франції. Сторони заслухають позицію одна одної.
Україна, швидше за все, презентувала свою позицію щодо мирного завершення війни. Китай представляє свою мирну ініціативу, яку висунув Сі Цзіньпін.
Ці 12 пунктів, які Сі Цзіньпін висунув щодо мирного врегулювання російсько-української війни, багато в чому залежатимуть від результату візиту спеціального представника КНР Лі Хуея до України та країн Європи.
Чекатимемо на результати спільних заяв за результатами зустрічі з представниками української влади та з представниками європейських країн. Це буде більш важливим для просування мирного процесу, ніж візит міністра закордонних справ Угорщини до Китаю.
СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Візит важливий та цікавий
— Мета китайського спецпредставника — прозондувати ґрунт для подальших дій.
Наразі навряд чи будуть якісь швидкі рішення, бо це не в стилі китайського народу. Проте можна з упевненістю сказати, що в Піднебесній очікують розвитку подій, у тому числі й у розрізі контрнаступальної операції України.
Хотів би зазначити, що сам факт візиту спецпредставника Китаю добре сприйняли в США. Заступник спікера Держдепартаменту США ще раніше заявляв, що Китай має безпосередньо від української влади почути її позицію щодо завершення війни. Тому важливо, що представник Китаю відвідав Україну.
Ми маємо пам’ятати, що Пекін намагається займати нейтральну позицію. Він ніколи не засуджує війну РФ проти України та нерідко називає кризою.
Також є питання і до самого представника Лі Хуея, який цілих 10 років був послом Китаю в РФ і отримував від Володимира Путіна різного роду нагороди, наприклад, орден. Наскільки щирим буде цей спецпредставник, який має дуже теплі стосунки з Росією та її керівництвом? Чи зможе Лі Хуей вибудувати і хоча б підняти на новий рівень відносини Китаю з Україною та іншими країнами, які він відвідає?
Питання, яким надалі буде бачення Піднебесної війни в Україні після візиту Лі Хуея, теж дуже цікаве.
Саме під час візиту Лі Хуея ми бачили, як Україна була атакована російськими ракетами та дронами. Можливо, це також стане якимось каталізатором змін у політиці Китаю щодо цієї війни. Але будемо дивитися, як розвиватиметься ситуація. Проте візит дуже важливий та цікавий.
ЮРІЙ ПОЙТА: Немає індикаторів того, що Китай хотів би допомогти зупинити цю війну
— Дискусії відкритого та закритого характеру з китайськими експертами, які безпосередньо афілійовані з керівними відомствами КНР, показують, що немає жодних ознак того, що Китай справді міг би натиснути на Росію, підказати їй, що настав час закінчувати цю війну. Китай дуже бережливо ставиться до своїх зв’язків із РФ.
Китай не називає російсько-української війни війною. З такою позицією можливості китайської дипломатії наразі досить обмежені. Поки що ми будемо спостерігати такі спроби, які більшою мірою є демонстрацією китайської участі.
Той китайський план, який опублікувала китайська сторона, не передбачав виведення російських військ з території України. І на дипломатичному рівні були деякі індикатори, і на експертному рівні, що Китай намагався підштовхнути Україну до так званих мирних переговорів без виведення російських військ із території України.
Франція — це та країна, яка, можливо, готова говорити про якісь мирні ініціативи. Польща – це логістика. Якби китайська сторона проігнорувала провести зустріч із Польщею, я думаю, що у китайського представника Лі Хуея виникли б логістичні труднощі з перетином кордону, бо це обличчя високого рангу. Це не просто сісти на поїзд, це необхідна відповідна система безпеки тощо.
Українська сторона націлена бодай на досягнення мінімальних результатів. Це пояснення своєї позиції китайській стороні віч-на-віч. Це наглядна демонстрація воєнних злочинів РФ на території України. Це можливість переконати хоча б трохи китайську сторону.
Щодо Європейського Союзу, то я спілкувався з французькими експертами, з дипломатами з Європейського Союзу… Вони дуже песимістичні щодо того, що візит Лі Хуея принесе якісь результати, тому що немає жодних індикаторів того, що Китай дійсно хотів би допомогти зупинити цю війну.
Для того щоб це зробити, Китай має офіційно або за зачиненими дверима переконати РФ і змусити її вивести свої війська з території України. І у Китаю для цього є всі необхідні інструменти. Але Китай поки що цього не робить.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Китай хоче посилити свої позиції на європейському континенті
— Треба робити поправку на цілу низку обставин, включаючи й особливі відносини з Росією, які Китай поки що припиняти не буде. Протистояння зі США для Китаю — це стратегічна ситуація. Вони говорять про стратегічну автономію ЄС для того, щоб не було єдиного союзу Заходу проти Китаю. Китай хоче, щоб ось цієї єдності між США та Євросоюзом, яка є щодо України, не було щодо Китаю.
Ми бачимо, що Китай явно прагне бути активнішим у пошуках мирного врегулювання нинішньої війни між Росією та Україною. Те, що вже є заява, що це складний конфлікт і швидко його вирішити не вдасться, це добре. Це прагматична позиція.
Очікувати якихось конкретних швидких результатів від візиту Лі Хуея до Києва та європейських країн не варто. Я гадаю, ще рано. Але це вже називають початком дипломатії човникової місії. Активність Китаю для нас скоріше позитивна, але при цьому будемо реалістами.
Я думаю, що кілька таких човникових місій знадобляться між Києвом та Москвою, між різними європейськими столицями, щоб прояснилися якісь перспективи.
З принципових питань, зокрема щодо статусу окупованих територій між Україною та Росією компромісу бути не може, це треба чітко розуміти. Але Китай, мабуть, натхненний тим, що йому на Близькому Сході вдалося успішно проявити свої посередницькі зусилля. Ось тепер вони намагаються це зробити й у Європі. Для них це ще й посилення їхньої позиції на європейському континенті.