Туреччина схвалила вступ Швеції до НАТО: важливість розширення Альянсу в Європі обговорили експерти

Ілюстративне фото: pixabay.com

Через 20 місяців після того, як Швеція заявила про намір вступити до НАТО, парламент Туреччини ратифікував заявку Стокгольма. Остання країна блоку, яка має схвалити вступ Швеції до Альянсу, — Угорщина. Прем’єр-міністр Віктор Орбан закликав парламент своєї країни ратифікувати заявку Швеції. 

287 голосів — “за” і 55 — “проти”. Такі результати голосування парламенту Туреччини за вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу. Документ відправили на підпис президенту Туреччини Ердогану. 

Шлях Швеції до НАТО

Швеція заявила про намір вступити до Альянсу в травні 2022-го. На думку аналітиків, причиною такого рішення стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Стокгольм дійшов висновку, що приєднання до блоку — найкраща стратегія зі стримування агресії Кремля. 

“Коли вони побачили, що відбувається, зрозуміли, що все зруйнувалося, старий світ завалився, а Росія – це абсолютно непередбачувана країна, всі швидко забули про свій нейтралітет і побігли в НАТО, і правильно зробили”, — вважає керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зазначив, що Швеція — сильний і ефективний партнер у сфері оборони, який зможе зміцнити Альянс. 

“Нинішня думка про членство в НАТО доволі позитивна на тлі того, що сталося — агресії Росії проти України. Це досить чітка переорієнтація в бік Європи, НАТО і трансатлантичних відносин. Зараз це набагато чіткіше, ніж у минулому”, — зазначив доцент кафедри політології Лундського університету Рікард Бенгтссон

Остання перепона на шляху Швеції до НАТО — ратифікація документа Будапештом. 

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан запросив свого шведського колегу, щоб обговорити заявку Стокгольма на вступ до Північноатлантичного альянсу, однак одразу ж отримав відмову. Потім Орбан повідомив, що домагатиметься від парламенту ратифікації вступу Швеції до НАТО.

“Щойно завершив телефонну розмову з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. І підтвердив, що угорський уряд підтримує вступ Швеції до НАТО. Я також наголосив, що ми продовжуватимемо закликати Національні збори Угорщини проголосувати за вступ Швеції та завершити ратифікацію за першої ж нагоди”, — написав прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у соцмережі Х. 

Думки експертів

Що означає схвалення вступу Швеції до НАТО з боку Туреччини та Угорщини? Як це може вплинути на колективну безпеку в Європі? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Левченко, дипломат, Надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.); 
  • Олег Саакян, політолог, співзасновник Національної платформи стійкості та згуртованості;
  • Олег Лісний, політолог;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Туреччина дистанціювалася від Росії

— Було питання підтримки радикального крила курдів і Стокгольм вирішив це. Анкарі з боку Вашингтона і НАТО було обіцяно додаткові літаки F-16 найостанніших удосконалених модифікацій. Анкара вважається регіональним військовим лідером на Близькому Сході, тому ці літаки Туреччині дуже потрібні.  

Нарешті Туреччина остаточно дистанціювалася від Росії. 

Коли Путін почав повномасштабну війну, то він говорив про те, що проти розширення НАТО. Тепер виявилося, що і Швеція, і Фінляндія фактично стали членами Альянсу. 

По суті, вторгнення Путіна в Україну спровокувало розширення НАТО. Крім того, Альянс бачить у своїх лавах і Україну. Балтійське море фактично стає морем країн НАТО. 

Що стосується Угорщини, то вони заздалегідь сказали, що не проти вступу Швеції до НАТО. Було б дивно, якби країна-член НАТО так блокувала розширення Альянсу за рахунок такої країни, як Швеція. У неї дуже потужний військовий потенціал, на відміну, до речі, від Фінляндії. Тому питання одразу вирішилося.  

У Віктора Орбана в парламенті достатня кількість однопартійців для того, щоб ратифікувати вступ Швеції до Альянсу. Раніше Орбан говорив про те, що Угорщина не буде останньою країною, яка дасть зелене світло Швеції, але вийшло навпаки. 

Ймовірно, прем’єр-міністр Угорщини на гачку в Путіна, який його шантажує. Але у випадку зі Швецією він не зміг відкрутитися. 

ОЛЕГ СААКЯН: Почався період передвоєнної Європи

— Туреччина від самого початку планувала проголосувати за членство Швеції, і якихось причин для зворотного не існувало. Просто Анкара торгувалася і щойно досягла максимуму і побачила, що ситуація переломилася, рішення було ухвалено. 

Туреччина отримала F-16 і було знято ембарго на військову кооперацію і військові комплектуючі з цілої низки позицій. Відповідно, Анкара дала добро на вступ Швеції до НАТО. 

Віктор Орбан діяв у тіні Туреччини, підтримуючи позицію Анкари. Насправді, в Угорщини ще менше причин для того, щоб не підтримувати вступ Швеції до НАТО. Ба більше, навіть якихось якихось вимог особливих немає, оскільки Угорщина зараз потрапила в ситуацію, коли особливо не поторгуватися. 

Віктору Орбану необхідно до європейських виборів витримати паузу і спробувати де-ескалувати ситуацію. В іншому разі, можна отримати удар. Європа може зробити все для того, щоб така поведінка як у Орбана не повторилася. Це, до певної міри, і Ердогана підстьобнуло прийняти позитивне рішення. 

Ні в кого не було сумнівів, що питання з членством Фінляндії та Швеції в НАТО буде вирішено позитивно. Просто це стало предметом торгів з боку деяких країн. 

З огляду на те, що у Швеції, в даному випадку, є один плюс великий порівняно з Фінляндією — відсутність протяжного кордону з Росією. Фінляндія фактично виступає буфером. Тому саме Швеція була обрана цими гравцями на роль сакральної жертви, щоб поторгуватися з приводу неї. 

Швеція і НАТО взаємно доповнюють одне одного і взаємно були зацікавлені в цьому процесі. По-перше, Швеція не займалася демілітаризацією після розпаду Радянського Союзу, там підтримували рівень обороноздатності і зберігали свій військово-промисловий комплекс. 

Шведські запчастини та комплектуючі присутні у військовій продукції, що випускається країнами НАТО. Уже від самого початку існує синхронізація і взаємозамінність. 

Військово-промисловий комплекс Швеції зараз необхідний НАТО в умовах тієї загрози, яка виходить від Росії та Китаю. 

Балтійське море стало фактично внутрішнім морем НАТО. Росія тепер не зможе його використовувати для будь-яких провокацій. Геостратегічне положення Швеції зараз дуже важливе для цілісності оборонних рубежів і оборонних ліній НАТО. 

Ми вступили в період передвоєнної Європи. 

Швеція прийняла це рішення на тлі можливих провокацій з боку Росії та наростання ризиків в аспекті безпеки. Ми побачили, як під впливом російської агресії проти України позиція, яка була консенсусною всередині шведського суспільства, кардинально змінилася. 

Сьогодні Росія — це ключова загроза для європейського простору. І якщо географія війни почне розширюватися від України далі, то не залишиться жодного куточка в Європі, який був би в безпеці. Усі відчують на собі тяготи війни — від Луганська і до Лісабона.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Можливо, Україні запропонують таку саму коротку процедуру вступу до НАТО

— Позиція Туреччини зрозуміла, бо до цього все йшло. Єдиною інтригою був Віктор Орбан. І він залишається темною конячкою, яка може вистрибнути. Але, мені здається, що Євросоюз знайшов ті больові точки Угорщини, на які можна впливати. 

Будемо розраховувати на те, що НАТО розшириться. Це дуже важливий сигнал для нас, тому що тут ми побачили, що процедура вступу до Альянсу може бути досить короткою. Тож що заважає цьому альянсу подібну процедуру придумати і для України? 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Позиції в України у військово-технічному співробітництві з Європою посилюються

— За умови вступу до НАТО Швеція обіцяла передати Україні винищувачі JAS 39 Gripen. Це наразі найкраще поєднання ціни та якості для Збройних сил України. Це гідний конкурент F-16, тож чекатимемо на виконання обіцянки з боку Швеції. 

Вельми показово, що шведська сторона відхилила прохання про зустріч з боку Віктора Орбана з приводу вступу до НАТО. По суті, Угорщина опиняється у військовій і політичній ізоляції. 

Це значно посилює позиції української сторони в моменті подальшого військово-технічного співробітництва з нашими європейськими партнерами. І головне — це отримання макроекономічної допомоги в сумі 50 млрд. євро. 

https://www.youtube.com/watch?v=GHJlraq95BQ

Читайте також: Сили безпеки і оборони України загалом запровадили 28% стандартів НАТО — деталі від Міноборони 

Прямий ефір