З 1 липня три країни-члени НАТО — Туреччина, Румунія і Болгарія — почали протимінну операцію в Чорному морі. Попри те, що ця операція, вочевидь, буде тривалою, розмінування підвищить безпеку певних районів Чорного моря. А також розширить транспортні коридори України. Про це сьогодні, 2 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХI” Павло Лакійчук.
Він акцентував, що спільна турецько-румунсько-болгарська операція з розмінування — це великий крок, хоча те, як вона розвивалася, викликало великий скепсис.
“Нагадаю, рік тому, після засідання у форматі “Рамштайн”, румунсько-болгарська спільна група почала дроблення мін у Чорному морі, в районі Болгарії. Туреччина виступила проти, бо хотіла своєї присутності в операції. Роботи групи припинилися. Також Туреччина не пропустила в Чорне море протимінні кораблі НАТО, заявивши, що це може призвести до підвищення ескалації в Чорноморському регіоні. Далі Туреччина з партнерами провели шість раундів переговорів щодо формування протимінної групи. Тривало це пів року. Ще через пів року турецько-румунсько-болгарська група почала розмінування Чорного моря в районі Туреччини, турецьких, болгарських, румунських територіальних вод. Нарешті ця епопея закінчилася”, — розповів експерт.
Він зазначив, що робота з розмінування також може зайняти дуже тривалий час.
“Для прикладу я можу навести післявоєнний період. Після Другої світової війни Чорноморський флот Радянського Союзу та його сателітів у Румунії та Болгарії, приблизно 20 років (до середини 1960 років), мав основною функцією саме проведення розмінування в акваторії Чорного моря. Це дає таке загальне уявлення про те, скільки часу подібна операція може займати”, — додав гість ефіру.
За його словами, розмінування дуже важливе не тільки для безпеки Чорноморського регіону, а й для створення транспортних коридорів України.
“Нині оборот українських чорноморських портів зростає в рази, порівняно з попередніми роками. Крім того, це важливо і нашим сусідам. Тій же Румунії, яка також потерпає від мінної загрози. Тому в роботі цієї групи зацікавлені всі”, — резюмував Павло Лакійчук.
Читайте також: Німеччина бере на себе відповідальність за безпеку східного флангу НАТО, — Бербок