Туреччина напередодні другого туру президентських виборів: як готується країна (ВІДЕО)

Реджеп Ердоган та Кемаль Киличдароглу. Фотоколаж: uatv.ua

У понеділок, 28 травня, у Туреччині відбудеться другий тур президентських виборів. За цю посаду змагатимуться чинний глава держави Реджеп Таїп Ердоган і лідер опозиції Кемаль Киличдароглу. Сьогодні, 27 травня, за день до виборів у Туреччині немає дня тиші: агітатори та представники обох кандидатів у президенти працюють щосили для того, щоб забезпечити їм перемогу. Про те, як проходить підготовка до президентських виборів у Туреччині та чому ці вибори такі важливі для України, розповів спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі зі Стамбула Віталій Сизов.

Одне з головних туристичних місць Стамбула — вулиця Істікляль. Нині вона сповнена туристів, усі заклади відкриті й працюють, але вже завтра, у день виборів, тут буде тихо й безлюдно: заклади зачиняться, а прилеглі вулиці можуть перекрити через можливі заворушення. Це традиційне явище в Туреччині: під час виборів відбуваються масові мітинги, люди висловлюють свою думку, і поліція має бути готова контролювати ситуацію. Неподалік від вулиці Істікляль розташована площа Таксим, на якій сьогодні виставили загородження.

За підсумками першого туру Ердоган набрав майже 50% голосів, але цього замало для того, щоб забезпечити перемогу. Киличдароглу отримав майже на 5% менше.

Ердоган обіймає посаду президента близько 10 років, і ще більше він перебуває у верховній владі Туреччини: до цього він був прем’єр-міністром країни й мером найбільшого міста — Стамбула.

Спостерігачі оцінюють його шанси як найвищі, бо він набрав найбільше голосів, а також за нього закликав голосувати Сінан Оган — кандидат, який посів третє місце в першому турі. Його результат був трохи більшим за 5%.

Стамбул поділений не тільки географічно, а й за політичними уподобаннями. Південна частина та азійська частина міста — традиційно більш консервативні та підтримують чинного президента. Водночас північна частина — більш світська і схильна підтримувати кандидата від опозиції. Особливості цих виборів у тому, що деякі райони на півдні та в азійській частині проголосували за кандидата від опозиції. Це сталося в районі Ускюдар, де голосував сам Ердоган.

Туреччина — один із ключових гравців у регіоні й активно залучена в різні переговори, пов’язані з російським вторгненням в Україну. Вона — один з учасників і промоутер зернової угоди, яка забезпечує вивезення української аграрної продукції з чорноморських портів. Туреччина бере участь і в переговорах з обміну полоненими. Протягом усієї своєї історії Україна підтримувала дружні відносини з Туреччиною. Про близькість двох країн свідчить і той факт, що громадяни України можуть в’їжджати на територію Туреччини за внутрішньою ID-карткою. Для України критично важливе не прізвище майбутнього президента, а стабільність у цій дружній країні.

Читайте також: Ердоган чи Киличдароглу: результати виборів у Туреччині в огляді експертів

Нагадаємо, Вища виборча рада Туреччини 15 травня оголосила результати президентських і парламентських виборів. За чинного главу держави Реджепа Таїпа Ердогана віддали голоси 49,51% виборців, а його опонент Кемаль Киличдароглу набрав трохи менше – 44,88% голосів.

Читайте також: Другому туру виборів президента Туреччини бути — деталі

Прямий ефір