Туреччина намагається зберегти абсолютний нейтралітет у відносинах між Росією та Україною, — Фесенко про пропозицію вести перемовини 3-5 років

Володимир Фесенко. Фото: uatv.ua

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган має унікальну позицію в сучасній міжнародній політиці — він єдиний міжнародний лідер, який має хороші стосунки з лідерами держав, що воюють: і з Путіним, і з Зеленським. Про це сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.

Так він прокоментував озвучену цього тижня в Туреччині заяву прессекретаря президента Ердогана. Ібрагім Калин заявив про необхідність перемовин між Україною і Росією і говорив, що треба вести ці перемовини 3-5 років, і що потрібно створити якийсь глобальний простір безпеки. У своїй промові він приділив дуже мало уваги тому, що саме Росія напала на Україну, що саме російські війська окупували українські території і вбивають українців.

Фесенко зазначив, що Ібрагім Калин не просто прессекретар, він помічник і радник Ердогана з міжнародної політики.

“І це впливова фігура, зокрема в перемовному процесі. Він контактує і з росіянами, і з українцями. До того ж, коли він звертається до російської аудиторії, він говорить приблизно про сказане вище. Коли спілкується зі ЗМІ українськими або західними, риторика дещо змінюється. Він не засуджує Росію з однієї простої причини — Туреччина намагається зберегти абсолютний нейтралітет. Мовляв, ми не за одних, і не за інших. Ні за, ні проти”, — сказав він.

Щодо позиції Ердогана в сучасній міжнародній політиці, то, за словами Фесенка, наприклад, у глави КНР Сі Цзіньпіна такої позиції немає. Китай ближче до Росії, і в Китаю протистояння зі США. А Туреччина — член НАТО, але разом із цим не підтримує санкційний режим проти Росії і в принципі зберігає такий баланс у відносинах між Росією та Україною.

“Тому Ібрагім Калин і уникає звинувачень на адресу Росії, тому що це порушить цей формальний нейтралітет. Туреччина справді зацікавлена в мирному врегулюванні нинішнього конфлікту, але проблема в тому, що ні в кого з тих, хто намагається виступати в ролі посередників, — ні в Туреччини, ні в Китаю немає реалістичного мирного плану. Компромісу між Росією та Україною, насамперед у статусі окупованих територій в Україні, бути не може. Навіть теоретично він неможливий. Тому можуть пропонувати якісь компроміси з окремих питань — зернова угода, припинення вогню. Але швидкого миру не буде”, — каже Фесенко.

Політолог вважає, що ця теза про 3-5 років така двоїста: з одного боку, натяк, що швидкого миру не буде, а з іншого боку, це вже внутрішньополітичний сигнал, що, мовляв, треба зберегти на посаді президента Ердогана.

“Тільки Ердоган буде посередником у мирі. Ці 3-5 років — це ж наступний президентський термін. Ось звідки ця дата. Тому це не пас у бік Росії, це скоріше звернення до турецьких виборців, що треба зберегти Ердогана, тільки Ердоган зможе забезпечити мир. Вплив виборів у цій заяві дуже відчувається”, — резюмував Володимир Фесенко.

Читайте також: Політична карта для Ердогана: “зерновий коридор” працюватиме, переконаний Буряченко

Нагадаємо, на думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, програш чинного президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана на призначених на 14 травня виборах означатиме закінчення цілої епохи. Водночас на геополітичний курс країни не вплине.

Прямий ефір