Є тільки два варіанти, чим можуть завершитися майбутні перемовини президентів Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана і Росії Володимира Путіна. Таку думку сьогодні, 29 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
“Або після цих перемовин буде відновлено зернову угоду за участю РФ, або це просто буде якийсь інший формат, де не буде Росії. Але разом із цим Росія не зможе цьому формату жодною мірою протидіяти і не зможе його зірвати”, — сказав він.
Політолог зазначив, що вже Україна представила свою позицію і кораблі із зерном виходять, створюється певний коридор.
“Але ось Туреччина поки що намагається все-таки повернути Росію. Ердоган вважає, що це буде максимально вигідний саме для Туреччини варіант. Але якщо він побачить, що Путін категорично відмовляється, і висуває якісь свідомо нездійсненні умови, позиція Туреччини насправді може дуже швидко змінитися. Вона зацікавлена фінансово у відновленні цієї угоди. Для Туреччини, яка досі відходить від тих жахливих наслідків землетрусу, це дуже важливий економічний проєкт. І Ердоган або дотисне Путіна, або просто поставить його перед фактом, що тоді ця угода в іншому форматі реалізовуватиметься, а РФ не матиме жодного стосунку до цього”, — каже Рейтерович.
За його оцінкою, поки що все йде до того, що Путін тягнув, висував різні вимоги, а потім Росія в цю угоду повернеться і ще подасть, як якийсь крок назустріч світові, порятунок Африки, що голодує, і масу інших речей, на яких Кремль любить спекулювати, і якими любить зловживати.
“Подивимося, але сам по собі ще показовим є факт саме візиту Ердогана, хоча спочатку планувалося, що приїде Путін. Путін через усі причини боїться кудись вилітати, Ердоган показує якраз силу, що “окей, ти не хочеш, я прилечу до тебе. Але ми все одно обговоримо ті питання, і прийдемо до такого рішення, яке вигідне Туреччині””, — підсумував Ігор Рейтерович.
Зазначимо, що президент Туреччини Ердоган має намір зустрітися з президентом РФ Путіним наступного тижня. Про це пише Bloomberg із посиланням на двох турецьких посадовців. Найімовірніше, це буде 8 вересня, і місце зустрічі — Сочі. Головною темою обговорення стане відновлення зернової угоди. Позиція Ердогана відома — він за роботу “зернового коридору”.
Читайте також: Не чистий альтруїзм: інтерес Ердогана до зернової угоди прокоментував експерт
Нагадаємо, з українських портів вийшло два торгові судна після припинення дії зернової угоди. Але, на думку директора Українського інституту морського права та безпеки Богдана Устименка, поки зарано говорити про те, що Україна може повноцінно відновити експорт агропродукції через море.