Дедалі частіше турецький уряд не пропускає суховантажі Росії через Босфор, повідомляє FREEДОМ.
“Туреччина має право блокувати проходження військових суден держав, які залучені у військовий конфлікт або не є державами Чорноморського басейну. Це право Туреччини, яке закріплено на міжнародній арені”, — підкреслив військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
І цим правом офіційна Анкара скористалася вже на третій день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. З 28 лютого 2022 року російським військовим кораблям не дозволено проходити через протоки Босфору і Дарданелли. Однак, за словами військових експертів, РФ протягом двох останніх років перевозила військову техніку і товари подвійного призначення на підставних цивільних суднах.
“Паралельним імпортом” для президента РФ Володимира Путіна, зокрема, займаються два кораблі YAZ і SPARTA IV, які неодноразово засвітилися в Босфорі, перевозячи зброю і боєприпаси з Сирії. Тим часом російською контрабандою у зворотному напрямку займаються вже балкери ZAFAR і GRUMANT. Останній днями вкотре по вінця наповнили в тимчасово окупованому Севастополі викраденим українським зерном і збиралися відправити в Африку. Але планам Кремля цього разу не судилося збутися.
“У Росії виникли проблеми з проходом деяких суден через Босфор… Імовірно, Туреччина через два роки після початку війни РФ проти України почала реагувати на потайливі перевезення зброї та краденого зерна”, — повідомила моніторингова група “Крымский ветер”.
Причиною такого несподіваного рішення турецького уряду на другому році повномасштабної війни в Україні, за словами експертів, стали партнери Туреччини по НАТО.
Євросоюз і США ясно дали зрозуміти президенту Туреччини Реджепу Ердогану, що дружба з Путіним — це, звичайно, “добре”, але бізнес є бізнес.
“Йде попередження, що подальша робота з Росією призведе або до санкцій, або до втрати можливості працювати на європейських і американських ринках. Втратити європейський або американський ринок не хочуть. Бо це не реально замінити його на російський”, — пояснив перший віцепрезидент торгово-промислової палати Михайло Непран.
Але, як то кажуть, не перевезеннями єдиними. У ЗМІ з’явилася інформація, що Туреччина почала негласно розривати й деякі економічні взаємини з країною агресором.
“Пройшла інформація, що Туреччина почала затримувати розрахунки за отримані енергоносії з Росії”, — повідомив Непран.
Насправді ж ситуація, що склалася, наочно показує, наскільки Росія залежить від інших країн.
Читайте також: Китай і Туреччина готові втратити доходи з Росії на користь надходжень зі США та ЄС — аналіз