Турбулентність тільки посилюватиметься: основні геополітичні тенденції-2024 назвав Лісний

Олег Лісний. Скріншот: uatv.ua

Турбулентність у всьому світі цього року лише посилюватиметься: одночасно вже змінюються Європейський Союз та НАТО. Таку думку сьогодні, 12 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Олег Лісний.

“Зона турбулентності тільки посилюється. “Вісь зла” сформувалася, й вона диктує певні правила. А ось демократичний табір, він весь у виборах, він вирує від економічних проблем. Стабільності ніякої немає, і цього року її однозначно не буде. І, найімовірніше, це вже тенденція на кілька років уперед. Тому що вже такої ситуації, коли світ живе у мирі, вже не буде. Будуть ці осередки, можливо, навіть можемо назвати це “Третя світова війна”, але вона така гібридна, вона скрізь відбувається — Ізраїль, Україна, ще якісь гарячі точки. І, на жаль, це, напевно, такий цикл, який має пройти максимальна кількість держав”, — вважає політолог.

На його думку, НАТО зараз перебуває у стані зміни, й це позитивний момент. Лісний вважає, що саме Україна дає Альянсу час усвідомити свої слабкі та сильні сторони й здійснити “перепрошивку”.

“Наприклад, з останнього — НАТО хоче координувати “Рамштайн”. Це вже говорить про те, що НАТО побачив новий механізм, дуже дієвий, дуже швидкий. Я сподіваюся, що ця координація тільки прискорить ухвалення рішень, а не навпаки. Тому що все-таки НАТО — це, скажімо так, більш повільна структура в плані ухвалення рішень”, — сказав він. 

Політолог наголосив, що через призму війни РФ проти України НАТО переглядає деякі свої підходи щодо стримування можливої агресії щодо членів Альянсу.

“НАТО прокинувся й починає збиратися до війни, насправді. І це вже лунає від багатьох лідерів, які входять до Альянсу, що війна буде, і до неї потрібно бути готовим, зокрема й громадянам. Тобто по-чесному, як із дорослими говорять. Тому я думаю, що ми даємо досить велику фору НАТО. І НАТО, по-перше, розширилося й має далі розширюватися. А ось НАТО нам теж має дати фору, тобто взяти до свого складу. І тоді можна буде говорити про те, що якась стабільність у Європі може з’явитися”, — вважає Лісний.

За його словами, змінюється і Європейський Союз, який розуміє свою цінність у єдності. ЄС реагує на виклики, які несе, наприклад, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Але ось ООН, на думку Лісного, має або змінитися, або зникнути зовсім.

“Ми бачимо, що, наприклад, Рада Безпеки перетворилася фактично на трибуну для проведення російських ІПСО. Так не повинно бути… Країна-терорист не повинна бути присутня тут, а вона присутня. Отже, ця структура недієва. Її потрібно якось “перепрошивати” або робити нову. І, на жаль, історична практика показує, що такі структури “перепрошиваються” тільки після великої війни. Дуже б не хотілося, щоб у цей історичний момент моя теза була підтверджена”, — сказав політолог.

Читайте також: Чи розширюватиметься “вісь зла” — думка директора Центру близькосхідних досліджень

Нагадаємо, Росія, Іран і Північна Корея створили неформальний геополітичний альянс, який політологи вже назвали сучасною “віссю зла”. 

Прямий ефір