Цивільні дрони в Черкасах перетворюють на військові — подробиці (ВІДЕО)

Квадрокоптер. Скріншот: uatv.ua

У Черкасах група інженерів та IT-фахівців збирає квадрокоптери та розвідувальні апарати. Усі роботи проводяться за кошти благодійників, інформує FREEДОМ.

Перед великими випробуваннями на відкритому просторі квадрокоптер вперше підіймається в офісі інженерів. Запчастини для дрона шукали в різних куточках світу. Найскладніше у збиранні квадрокоптера, за словами розробника Єгора, не поспішати.

“Зробити як потрібно, а не бігом-бігом, доводиться постійно себе стримувати, хочеться швидше. Це потрібно було і не вчора і не позавчора, і хочеться дуже швидко зібрати. Єдине, що мене стримує, я знаю, що буває, коли потрібно швидко — найімовірніше, будуть помилки”, — каже інженер Єгор.

Поки одні збирають безпілотні апарати, інші вчаться ними керувати. Арсеній поки що на першому етапі — тренується на симуляторі. Коли налітає 20 годин онлайн, почне освоювати мінікоптери, а потім уже й справжні.

“Потрібно звикнути до керування. Спочатку думаєш, що це легко — схоже на джойстик із відеоігор. Взагалі, багато всього впливає на техніку пілотування — фізика, і сам джойстик не схожий на ігровий”, — зізнається учень школи пілотування Арсеній Петренко.

Школа пілотування в Черкасах почала працювати ще навесні, влітку тут почали збирати розвідувальні апарати, а нещодавно запустили виробництво квадрокоптерів. Це вироби цивільного призначення, адаптовані під потреби військових, тому запчастини знайти не складно. Усі починання реалізуються в Черкаському інституті міста винятково коштом пожертв.

“Кожен такий апарат рятує життя наших військових і не рятує життя нашого ворога, тому це, однозначно, суперважливо, це витратний матеріал і це потрібно пояснити всім, хто жертвує на ці літальні апарати. Розвідувальні живуть трохи довше”, — зазначив керівник Черкаського інституту міста Іван Подолян.

Інженери збирають дрон у вільний від роботи час, тож фахівцям, які захочуть долучитися до такої важливої справи, тут будуть раді.

“Кваліфікований пілот на дрон літакового типу, який міг би працювати з програмним забезпеченням і виїжджає на тестові польоти, бажано ще кілька інженерів, які б розумілися на радіокерованих моделях, спеціалізувалися на софті для керування ними”, – розповідає про вакансії в Черкаському інституті міста його керівник Іван Подолян.

Незабаром перші моделі інженери тестуватимуть на відкритому просторі, після чого передадуть їх військовим. Згодом мріють наростити виробництво, але для цього необхідні і фахівці, і кошти. Щоб зібрати один дрон необхідно близько 500 дол., а на безпілотник-розвідник — до 3 тис.

Читайте також: Зараз триває війна роботів, війна дронів, — Романенко

Прямий ефір