Цифровий рубль у Росії: як Кремль хоче посилити контроль над громадянами, пояснив Милованов

Ілюстративний колаж: dialog.ua

Масового застосування цифрового рубля в РФ поки що немає. Влада проводить експерименти і розглядає кілька механізмів його введення. Про це 31 липня в ефірі телеканала FREEДОМ заявив президент Київської школи економіки, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов.

“Там є один підхід, коли, по суті, всі платежі йдуть через Центральний банк електронний. На практиці це — просто безготівкові платежі. Вони і сьогодні є для клієнта, для споживача, для простої людини. А з економічної, фінансової, технічної точки зору одна модель — це коли всі гроші йдуть через Центральний банк. Тоді взагалі незрозуміло, в чому роль банків. Тоді банки якось починають вилітати з системи, і там починаються певні макроекономічні процеси. По суті, мультиплікатор створення грошей пропадає”, — сказав він.

За словами експерта, ідея цифрового рубля та ж сама, що і криптовалюти.

“З одного боку, все дуже просто і в телефоні. А з іншого боку, ідея цифрової валюти, що криптовалюти, що її ніхто не контролює, що вона децентралізована. А тут ідея, що контролює держава повністю до останньої копійки”, — пояснив Милованов.

Він зазначив, що цифровий рубль ввести непросто.

“А якщо введуть, то дійсно контролюватимуть. Це рух у бік Орвелла, коли держава вже заглядає вам у спальню, по суті. А тепер уявляєте собі, у всіх цифровий рубль, усім усе зрозуміло, чоловік вирішив заначку зробити і піти, купити собі щось, і який вигляд це матиме? Це все тепер усім відомо, зокрема всій родині, роботодавцю. Тепер не тільки Кремль знатиме, а тепер і роботодавець може отримати ці дані. Там треба, звичайно, налагодити взаємини, якщо дозволить Кремль. Тобто це все йде в бік повного контролю”, — каже Милованов.

З іншого боку, в російській глибинці, де немає навіть інтернету, введення цифрового рубля нереальне. А також там у людей немає банківських рахунків.

“І ніхто долар не скасує, звичайно, всі борються. Кремль, зокрема дуже сильно, щоб ніхто не використовував долар і криптовалюти. Але якщо вони всіх будуть заганяти в систему, яка повністю підконтрольна, але люди будуть іти в євро, в долар, в юань готівковий, щоб Кремль не контролював. Тому, Кремль спробує — подивимося, що вийде”, — розповів експерт.

Крім того, цифровий рубль — нова технологія, яку розуміють далеко не всі росіяни. Багатьох із них зможуть обібрати шахраї.

“Зазвичай введення таких технологій на державному рівні має сенс тільки тоді, коли дотримуються приватності, приватної банківської таємниці, і у всіх є доступ, і дуже важливе розуміння. А ця технологія дуже передова. Тому тут необхідно дуже працювати з фінансовою грамотністю людей. Я думаю, що це буде складно і буде проблема”, — резюмував Тимофій Милованов.

Зазначимо, що в липні в Росії ухвалили закон про цифровий рубль. Масово впроваджувати його почнуть не раніше 2025 року, до цього тестуватимуть. Міжнародні експерти вже заявили, що цифровий рубль допоможе Кремлю контролювати росіян.

Читайте також: Інфляція в Росії: експерт назвав фактори, які посилюють процес

Як повідомлялося раніше, Держдума РФ ухвалила в другому читанні поправки, що забороняють реєструватися на російських сайтах із використанням зарубіжної електронної пошти. Зареєструватися можна буде за номером телефону, через Єдину біометричну систему, Єдину систему ідентифікації та автентифікації від Держпослуг і російську електронну пошту. Кремль воліє тримати своїх громадян під постійним і невсипущим контролем.

Прямий ефір