Цифрова цензура: як Кремль стежить за постами і лайками — розбір Мацуки

Алексей Мацука. Фото: uatv.ua

2 мільйони секретних документів, e-мейлів, зображень. Найбільший витік даних із “Роскомнадзора” завдяки хакерам опинився в розпорядженні незалежних журналістів і був оприлюднений. І з’ясувалося, що російська влада стежить не тільки за росіянами, а й за українцями.

Хто в списках потенційних “іноагентів”? За чиїми постами, коментарями та лайками стежать цілодобово? І як російські спецслужби можуть читати ваші листування і пости — навіть у закритих групах і спільнотах? Детальний огляд перехопленого службового листування російської цифрової цензури — у блозі шеф-редактора телеканалу FREEДOM Олексія Мацуки.

Соцмережі “під ковпаком”

Справжньою інформаційною бомбою став злив в інтернет найбільшої бази даних головного російського цензора — “Роскомнадзора” і його дочірньої організації — Головного радіочастотного центру. Те, що в Росії тотальне стеження в інтернеті — ні для кого не секрет. Але в цьому витоку серед звітів і листувань є і деталі: за ким стежать і яким чином.

У руках журналістів опинилися два засекречені списки. Один — “іноагентів”. У ньому 804 прізвища — це росіяни, які вже оголошені або будуть оголошені у РФ “іноагентами”. Їхні списки оновлюються щоп’ятниці, спочатку на цих людей складають довідки, потім їх надсилають до Мін’юсту, який і ухвалює остаточне рішення.

Другий — список лідерів громадської думки. Тих, хто може вплинути на позицію росіян, зокрема і з приводу війни. За їхніми соцмережами уважно стежать, аналізують кожен пост, кожен коментар і навіть кожен лайк. У цьому списку 472 людини. І серед них близько 30 відомих українців: співаків, артистів, журналістів, блогерів. Прізвища дуже різні — від Софії Ротару до Вєрки Сердючки (Андрія Данилка), від Вакарчука — до Олега Скрипки та Джамали. У списку також Ольга Полякова, Іван Дорн, Дмитро Монатік, боксер Олександр Усик, телеведучі Євген Кисельов і доктор Комаровський.

Складно зрозуміти, за яким принципом їх обирали. В Україні практично всі публічні особи давно і не один раз висловили свою позицію. Тому незрозуміло, чому стежити вирішили лише за невеликою кількістю.

З іншого боку, до списку потрапили артисти, які взагалі весь цей час мовчать, намагаючись залишатися аполітичними. Та ж Софія Ротару, яка публічних заяв про війну в принципі не зробила, обмежилася лише рідкісними постами в соцмережах про жахіття війни і свою допомогу ЗСУ.

Чому обрали саме їх? За якими критеріями був відбір? Пояснення цьому в документах немає. Зрозуміло лише, що все робиться “вручну”. І списки тих, за ким стежать; і перевірка того, про що вони пишуть.

Масштабне стеження

Завдяки витоку з’ясувалося, що співробітники “Роскомнадзора” роблять усе в ручному режимі. Програми, якими вони користуються, дають їм змогу тільки фільтрувати матеріали за ключовими словами, а далі — перевіряти цю інформацію доводиться вже самим. Ефективність пошуку вручну — дуже низька і керівництву це не подобається. Такими темпами за інтернет-публікаціями не встигнеш. Але у відповідь на команду начальства “покреативити” — підлеглі скаржаться, що рук не вистачає.

У підсумку в “Роскомнагляді” вирішили весь процес автоматизувати. Як це буде організовано, стало зрозуміло також із витоку. Наприклад, небажану інформацію спробують приховати, а пости навіть на закритій сторінці, навіть зі статусом “тільки для друзів” — планують читати в Москві.

Але спочатку поговоримо про спроби блокувати інформацію. За рік війни в Україні російська влада видалила понад 150 тисяч публікацій у соцмережах. Заблокувала Instagram і Facebook. Намагалися обмежити доступ до десятків тисяч публікацій у Telegram і YouTube, аудиторія яких близько 100 мільйонів користувачів. Але цього мало. Запровадили механізм, завдяки якому пошуковики… не показують частину результатів.

Простий приклад. У пошуковий рядок “Яндекс” і в Google вбиваємо фразу “Почему Россия начала войну”. І дві пошукові системи видають абсолютно різні результати. Так, Google показує статтю з “Вікіпедії”, у якій ідеться про те, що “мета Путіна — завоювати й окупувати велику територію України та відновити славу Росії як імперії”. Далі йдуть посилання на матеріали “Радіо Свобода”, ВВС, Deutsche Welle.

А ось російський “Яндекс” одразу пише попередження: “Деякі матеріали в інтернеті можуть містити недостовірну інформацію. Будь ласка, будьте уважні”. І так після кожного запиту, пов’язаного з війною проти України.

Крім того, російські користувачі взагалі не побачать у результатах пошуку “Яндекса” статті заблокованих медіа (тих самих “Радіо Свобода” або “Голосу Америки”), а лише тих, хто дає “правильний” погляд з точки зору російської влади.

Як так сталося? Відповідь на це запитання — у звітах співробітників “Роскомнадзора”, оприлюднених завдяки витоку. Там ідеться, що пошукові системи “Яндекс” і Mail.ru повністю підкоряються вимогам головного російського цензора. Тоді як Google — ні, хоча й до нього підібралися.

“Пошукові сервіси Yandex, Mail.ru повною мірою виконують вимоги … в частині припинення видачі відомостей про інформаційні ресурси, доступ до яких обмежено на території Російської Федерації. Наразі фільтрація пошукової видачі Google перебуває на рівні 70-80%”, — ідеться в повідомленні співробітників “Роскомнагляду”.

Не по зубах виявився тільки YouTubе — скаржаться співробітники російської інтернет-цензури у службовому листуванні, яке тепер завдяки хакерам перебуває у відкритому доступі.

“На поточний момент відеохостинг YouTube практично повністю ігнорує численні вимоги щодо видалення протиправного контенту, незалежно від того, хто його розміщував, водночас обмежуючи доступ не тільки до офіційних акаунтів російських державних засобів масової інформації за кордоном, а й до акаунтів офіційних органів влади Російської Федерації”, — констатують співробітники “Роскомнадзора”.

Паралельно за бюджетні гроші створюють “ботоферму”. “Роскомнадзор” прямо так і називає її у своїх внутрішніх документах. А офіційна назва — автоматизована система “Чистий інтернет” — звучить як знущання. І все це має запрацювати вже через три місяці.

Якщо ви думаєте, що вас це не торкнеться, що те, що ви пишете і публікуєте в закритих групах і спільнотах, російські спецслужби не прочитають, — то ви помиляєтеся.

У Москві вирішили створити безліч підроблених акаунтів у соцмережах, через які “Роскомнадзор” отримуватиме доступ до закритих спільнот у соціальних мережах. Програма, здатна імітувати дії людини в соцмережі, створюватиме тисячі підроблених акаунтів, наповнюватиме їх фото, відео, оперативно публікуватиме пости й коментарі. А потім — додаватиметься в закриті групи або до вас у друзі.

Загалом боти повинні будуть поводитися в мережі, як реальні користувачі. І планується, що боти успішно витримуватимуть перевірку під час вступу до закритих груп і спільнот. І це — головне, для чого вони потрібні.

І ось через усі ці тисячі фейкових сторінок у Москві хочуть виявляти в інтернеті так звані “точки інформаційної напруженості”.

Цифрове око Кремля

Завдяки витоку стало відомо про створення в Росії комплексної комп’ютерної системи “Вепр”, яка має спостерігати за активністю користувачів соцмереж і ЗМІ. І не просто спостерігати, а на ранніх етапах виявляти першоджерело інформації, оцінювати розмір аудиторії… І головне — вміти робити прогноз, як далі розвиватиметься обговорення цієї теми в інтернеті та чи стане це загрозою для влади. І якщо штучний інтелект вирішить, що “так” — матеріали передаватимуть силовикам.

Просто кажучи: вивісили ви пост, написали про те, що вас хвилює. “Вепр” завдяки своїм якимось алгоритмам вирішив, що текст може стати вірусним, що його розповсюдять, коментуватимуть. Цього ще не сталося — а до автора (якщо він живе в Росії, в анексованому Криму або на захоплених українських територіях) — уже в двері стукають. А на пости жителів будь-яких інших країн численні Facebook-френди (а насправді — боти, які до вас додалися в друзі) тут же почнуть скаржитися, намагаючись пост заблокувати.

Яку ж інформацію в “Роскомнагляді” намагаються утримати під контролем? У злитих хакерами документах якраз і знайшовся список цих самих “точок інформаційної напруженості”, а попросту — заборонених тем. Їх близько сотні. Це і ситуація на війні, й допомога ЗСУ, і інструкції з використання VPN, і теми ЛГБТ… І — “образи Путіна”.

Одне добре — з термінами запуску “Вепря” не все гладко. Через війну в Україні та брак фахівців.

“З урахуванням санкційного тиску в умовах поточної економічної ситуації проєкт стає з важко прогнозованими термінами виконання… Експерти ринку, які можуть виконати ці роботи, наразі залучені до виконання особливо важливих запитів від урядових структур РФ в умовах спецоперації ЗС РФ, яка триває”, — йдеться у внутрішньому листуванні “Роскомнагляду”.

Але виявилося, що “Вепр” — теж тільки частина величезної машини цензури, яку задумав впровадити “Роскомнадзор”.

Співробітники радіочастотного центру навчають штучний інтелект шукати пости з образами на адресу Путіна і розпізнавати зображення президента Росії на фотожабах. Зараз це теж відстежується вручну, а буде — система “Окулус”.

У внутрішніх документах російської цифрової цензури знайшлися і приклади образливих малюнків із зображенням Путіна, на прикладі яких навчають машину вишукувати схожі картинки. А також словничок. Щойно будь-яке слово з нього зустрічається в інтернеті поруч із прізвищем Путін — система має реагувати. “Путін” — і поруч слова “військовий злочинець”, “різанина” або “Буча” — одразу тривога. “Путін наказав” — і поруч слова “Україна”, “Маріуполь”, “Харків”, Херсон”, “Київ” — теж одразу блок.

І ще одна заборонена тема. Про неї в перехоплених документах сказано окремо. Питання “критичного стану здоров’я” Путіна. За такими публікаціями контроль особливий, дані збирають і аналізують щодня. За даними самого “Роскомнадзора”, саме пости на тему здоров’я російського президента посідають друге місце за кількістю видалених і заблокованих у Росії матеріалів. Більше “банили” тільки інформації про події на війні. А потім ідуть теми “мобілізація” і “криза в російській економіці”, все це теж підчищають.

Але те, що саме стан Путіна опинився в переліку того, про що в Росії не можна писати, наводить на роздуми, що зі здоров’ям, мабуть, дійсно не все добре. Раз будь-які пости про це вишукують і зачищають так старанно.

Проаналізувавши цей величезний масив перехоплених документів, стає зрозуміло, що “цифрове око Кремля” працює невпинно. Що всередині “Роскомнадзора” є окреме підприємство, в якому працює понад тисячу осіб. І щодня вони зайняті лише тим, що скрупульозно вишукують в інтернеті резонансні пости, критику, невдоволення, образливі для Путіна публікації… А потім усі звіти надсилають “наверх” — до Кремля і силовиків. І що на підході — система штучного інтелекту і ботоферма, яка спробує запустити щупальця, додавшись до всіх у друзі.

Але ж з іншого боку, війна загострила все настільки, що ніхто вже й не приховує своїх почуттів, своїх думок, свого ставлення. І якщо про це дізнаються в Кремлі завдяки всяким там “Вепрям” або “Окулусам”, то навряд чи це когось протверезить, але в реальність точно “занурить”. Давши зрозуміти, що насправді думають люди.

Прямий ефір