Цифрова диктатура в Росії: ні інакомислення, ні інтернету

Інтернету в Росії більше не буде — так вирішили в Кремлі. Всесвітню мережу у РФ блокують, ламають, відключають. Натомість росіянам готують сурогат, який у народі вже прозвали “чебурнетом”. Роскомнагляд працює над ізоляцією рунету від глобальної мережі.  Мета — відключити доступ до більшості сайтів, позбавити YouTube, Telegram і WhatsApp. І залишити лише ресурси, які слугують пропаганді. 

Зробити це не так просто. Блокувати намагаються одне, а страждає зовсім інше. Чому боротьба з інтернетом призводить до збоїв у роботі “Сбербанку”, платіжних терміналів у магазинах і навіть до проблем на залізниці? Коли в Росії повністю відключать Всесвітню мережу, а разом з нею і зв’язок із зовнішнім світом? І як усе це стосується підготовки до масових репресій? Відповіді на ці запитання — у “Спеціальному репортажі” на телеканалі FREEДOM

Автор – Максим Урлапов.

Заблокували самі себе

Один за одним у РФ відбуваються масові збої в роботі інтернету. І дякувати за це користувачам потрібно Роскомнагляду. Відомство постійно проводить так звані навчання зі стійкості рунету. У рамках закону “Про суверенний інтернет” блокує то один, то інший сегмент мережі, щоб побачити — а що з цього вийде. Такі досліди вже назвали експериментами на людях. 

Адже страждають у підсумку прості росіяни. Один із наймасштабніших збоїв був 30 січня. Раптово в різних регіонах Росії перестали відкриватися сайти в доменній зоні “ру”. 

Користувачі скаржилися на недоступність майже всіх популярних російських ресурсів. “Ліг” сайт “Сбербанку” і люди не могли розплачуватися онлайн. Не працювали торгові майданчики Wildberries, Avito та Ozon — їхні відділення не видавали росіянам замовлені товари. Завис сайт державних послуг — люди не могли, наприклад, записатися до лікаря. Недоступні були сервіси “Яндекса”, не можна було зайти й на свою сторінку “ВКонтакте”. Таких збоїв за останні місяці було багато. 

27 лютого виникли проблеми з доступом до Telegram, а потім до соцмережі “ВКонтакте”, відеохостингу YouTube, месенджерів WhatsApp і Viber. Були труднощі й в роботі мобільних операторів. 11 березня стався ще один масштабний збій — знову стали недоступні держпослуги та не працював сайт залізниці. Люди не могли купити квитки онлайн. 

У багатьох регіонах перестали діяти картки “Тройка” для проїзду в громадському транспорті. У Казанському метрополітені неможливо було розрахуватися банківською картою. Подібних проблем за останні кілька місяців виникало безліч. І все це – наслідки так званих навчань Роскомнагляду. Чого влада і не приховує. 

“Відбувається низка переналаштувань у систем Роскомнагляду, і в рамках цих налаштувань низка систем можуть умовно падати”, — заявив Антон Ткачов, заступник голови комітету Держдуми з інформаційної політики, технологій і зв’язку. 

Виходить, Роскомнагляд намагається зробити рунет повністю контрольованим. 

“Не уявляючи, як він працює, Роскомнагляд лізе з брудною відмичкою в цю дуже складну високотехнологічну структуру. Вони не до кінця розуміють, що роблять, але у них, зрозуміло, мета поставити ковпак на російський інтернет. І в міру того, як вони намагаються досягти цієї мети, вони його часто дуже ламають”, — коментує головний редактор дослідницького проєкту “Система” Андрій Сошников

Російський інтернет створювався хаотично ентузіастами та приватними компаніями. Він дуже сильно інтегрований у Всесвітню мережу і взаємопов’язаний з нею. Не можна просто так щось відключити, а щось — залишити. Але Роскомнагляд намагається заблокувати сайти, соцмережі, які неугодні Кремлю. У Держдумі їх називають недружніми. 

Це ті ресурси, з яких люди можуть дізнаватися правду про те, що відбувається в Росії та у світі. Але воюючи з одними сайтами, в результаті Роскомнагляд зачіпає і ті ресурси, які чіпати зовсім не хотів. Доходить до абсурду. 

“Роскомнагляд намагався заблокувати Telegram, у підсумку блокував будь-що аж до самого себе. Тобто навіть адреси самого Роскомнагляду потрапляли в ці списки заборонених ресурсів”, — говорить виконавчий директор товариства захисту інтернету Михайло Клімарьов

Як слон у посудній лавці Роскомнагляд виконує наказ Путіна — готується до ізоляції рунету від зовнішнього світу і шукає для цього технічні можливості. Тому потрібні навчання і досліди, під час яких лягають зовсім нешкідливі для Кремля сайти. І росіяни не можуть розплатитися в інтернеті, купити квитки на поїзд, записатися до лікаря або привітати друга з днем народження у “ВКонтакте”. 

“Бажання все заблокувати летить попереду розуму, перевірок, тестів, і, відповідно, весь час виходять якісь збої. Роскомнагляд живе в якомусь вакуумі, а навколо все горить синім полум’ям”, — каже автор каналу про обмеження інтернету Філіп Кулін

Збої в глобальній мережі боляче б’ють по економіці країни. Усе буквально зупиняється — онлайн-замовлення, логістика, грошові перекази. Але справжній жах для бізнесу — коли інтернет пропадає повністю. Влада вже практикує це в окремих регіонах. 

Вимкнення інтернету як боротьба з протестами 

Мітинг в Якутії

У січні 2024 року місцеві жителі в Якутії виходять на мітинг — вони обурені вбивством їхнього земляка уродженцем Таджикистану, який отримав громадянство Росії. Поліція затримувала людей, а технарі Роскомнагляду тим часом відключали мобільний інтернет. У підсумку перестають працювати термінали в магазинах, торгові мережі стикаються зі збоями в доставці товарів, адже все планується і замовляється через всесвітню мережу. У людей не виходить розплатитися карткою в громадському транспорті, і багатьох пасажирів просто висаджують з автобусів.

Російська влада відключала інтернет також у Башкортостані на початку 2024 року, коли люди виходили на акції протесту. 

Мітинг у Башкортостані

Глушили сигнали 3G і 4G і під час похорону померлого російського опозиціонера Олексія Навального. Біля храму Ікони Божої Матері в московському Мар’їно, де відбулося прощання з опозиціонером, а також біля кладовища, були проблеми з мобільним інтернетом і фактично не працювали соцмережі. 

Біля храму ікони Божої Матері у Москві під час прощання з Олесієм Навальним

У будь-якій незрозумілій ситуації відключай Telegram і WhatsApp — за таким принципом діє влада. Інтернет завжди пропадає там, де Кремль бачить для себе загрозу масових протестів. Путіну потрібен якийсь рубильник, за який у будь-який момент можна смикнути та позбавити народ можливості писати в мережі про проблеми та порушення своїх прав. Але головне — не дати росіянам домовитися про час і місце збору на мітинг. 

А невдоволення лише зростає: свавілля влади, екологічні проблеми, аварійне житло, а обіцянки переселити людей так і залишаються порожніми словами.  

Але замість того, щоб розв’язувати проблеми росіян, режим готується до проведення репресій — хоче карати всіх, хто виявляє найменше невдоволення. Для цього і потрібно заблокувати всі закордонні соцмережі та залишити лише підконтрольні собі, де публікації можна швидко відстежувати та видаляти. А за найменшу критику влади кидати людей за ґрати. Ось навіщо повне відключення інтернету.

“Вони готуються до того моменту, коли протест стане по-справжньому потужним і готовність виходити під дубинки омонівців сягнуть певного ступеня напруження. Вони готуються до найрізноманітніших сценаріїв, включно з найчорнішими — вимкнення в масштабах усієї країни”, — коментує російський політолог Аббас Галлямов.  

Як росіяни готуються до тотального відключення інтернету

Росіяни вже розсилають один одному інструкції про те, як підготуватися до шатдауну. Наприклад, згадати давно забуті засоби — радіо, завантажити на телефон офлайн-карти. Відключення може бути й частковим — тобто блокування більшості сайтів. Тоді варто завантажити якомога більше сервісів VPN, а також мобільні додатки читаних ЗМІ, бо вони працюватимуть на телефоні навіть у разі блокування цих ресурсів у мережі. Також пропонують встановити альтернативні браузери. 

А ще в інструкціях росіянам рекомендують подбати про те, щоб хоч якось згаяти час у період шатдауну. 

“Інтернету немає, і це означає, у вас фактично не працює телебачення, неможливо буде подивитися серіали якісь. Тому, що поганого? На флешку якусь завантажили собі улюблений серіал і музику. Нехай лежить”, — ділиться рекомендаціями Михайло Клімарьов, виконавчий директор товариства захисту інтернету. 

Крім того, корисно буде завантажити відео курсів з надання першої медичної допомоги, адже швидка в разі шатдауну теж не приїде.  Ще експерти радять зняти частину готівки, адже банкомати теж не працюватимуть. Повне відключення може тривати від кількох днів до тижня, а потім сигнал, найімовірніше, відновлять. 

“Чебурнет” і методи блокування неугодних сайтів

Але чи повернуть інтернет, тобто Всесвітню мережу, велике питання. Замість нього Кремль готує для росіян заміну. Яку в народі вже прозвали “чебурнетом”. Назва з’явилася завдяки “вдалій” заяві депутата Максима Кавджарадзе, який запропонував створити ізольовану внутрішньоросійську мережу і назвати її “Чебурашка”. Усе це породило масу жартів і мемів. 

Але незабаром росіянам може стати зовсім не смішно. Так званий суверенний рунет, він же “чебурнет”, буде зовсім не тією Всесвітньою мережею, до якої звикли користувачі. Доступ до більшості соцмереж або зникне зовсім, або вони працюватимуть дуже повільно через блокування. 

“У російського інтернет-регулятора Роскомнагляду є можливість сповільнити якісь інтернет-сервіси, наприклад, YouTube вони можуть сповільнити, або Twitter вони заблокували, але перед цим показали, що можуть сповільнити”, — головний редактор дослідницького проєкту “Система” Андрій Сошников. 

Усіх інтернет-провайдерів у Росії вже зобов’язали встановлювати спеціальне обладнання — “технічні засоби протидії загрозам”. Це система, за допомогою якої держава блокує контент.  

“Судячи з цієї назви, виходить, що загроза для Росії – це вільний інтернет. Ці пристрої буквально призначені для фільтрації трафіку. Вони купуються коштом бюджету. Грубо кажучи, це має такий вигляд: на дорозі встановили митницю та оглядають кожну вантажівку, що проходить цією дорогою, на предмет того, що вона там везе. Тут приблизно те саме – кожен пакунок оглядають на цьому обладнанні, і в такий спосіб можна ефективно блокувати в інтернеті”, — каже виконавчий директор Товариства захисту інтернету Михайло Клімарьов. 

На це обладнання держава витрачає 100 млн дол. на рік. Саме через це обладнання в Росії й виникають глобальні збої в інтернеті — воно сповільнює роботу мережі, стає причиною величезної кількості технічних проблем, але Роскомнагляд використовує його дедалі активніше. Починаючи з березня, він уже навіть не оновлює реєстр заборонених сайтів, а просто блокує ці ресурси самостійно безпосередньо. А коли Роскомнагляд запустить цю практику на повну, нормально відкриватимуться тільки ті сайти, які несуть путінську пропаганду. 

“Влада Росії відкрито говорить про те, що хоче, щоб населення було паствою, такою черідкою, яка б ішла туди, куди вони скажуть”, — каже Андрій Сошников. 

Навіть абсолютно нешкідливі для Кремля сайти, які не слугують пропаганді — прогноз погоди, кулінарні рецепти, шоу-бізнес працюватимуть абияк і зависатимуть. Це побічні ефекти тотального контролю. 

“Користувач заходить на сайт, а сайт не відкривається і видає якісь незрозумілі помилки. Може відкритися не з першого і не з другого разу або відкривається, але тільки за кілька хвилин”, — каже Олексій Семеняка, експерт із кібербезпеки. 

Найбільші проблеми у рунету почнуться, якщо влада спробує заблокувати YouTube. Адже це не просто ресурс, а величезна система, яка дуже глибоко інтегрована у Всесвітню мережу. Спроби його просто вирубати можуть призвести до глобальних збоїв. І побачать це росіяни не тільки на екранах своїх комп’ютерів, а й телефонів. Адже YouTube нерозривно пов’язаний з операційною системою Android. Смартфони не зможуть оновлюватися і що набагато болючіше — не можна буде встановлювати додатки, оскільки Google-Play перестане працювати разом з YouTube. 

“Ви не можете поставити нову гру, ви не можете поставити щось ще нове, ви не можете оновити Держпослуги. Вам перестануть приходити push-повідомлення. Виходить, що телефон у вас — дорога іграшка, з якою ви не можете нічого зробити”, — каже Філіп Кулін. 

Путін та його ненависть до інтернету

Але Путіна такі проблеми росіян, звичайно ж, хвилювати не будуть. Він навіть не користується смартфоном, про що неодноразово говорив. Йому потрібна повна зачистка інтернету. Своєї ненависті до нього він і не приховує. 

“Ми з вами знаємо, що таке інтернет і як його використовують для просування абсолютно неприйнятного контенту”, — каже Володимир Путін.  

Ненависть Путіна пов’язана з тими розслідуваннями, які публікують у мережі про його палаци і яхти. І про ті злочини, які він скоював у Росії, щоб узурпувати владу. Звичайно ж, усе це для диктатора “неприйнятний контент”. І ще Путін незлюбив інтернет, оскільки безнадійно далекий від усього нового, що не раз демонстрував. Ось Єгор хлопчик із Бурятії просить звернути увагу на екологічну проблему — лівий берег Байкалу затоплює, у підвалах у людей вода і сміття. Потрібні нові очисні споруди. Хлопчик просить Путіна підписатися на його YouTube-канал. 

“А що потрібно підписати? Єгоре, що потрібно підписати? Підписати що потрібно? Я не зрозумів, що я повинен підписати?” — відповів Єгору Путін.  

Нових очисних споруд на Байкалі так і не з’явилося. Але Путін про це не дізнається, адже на жоден канал в YouTube він не підписався. 

“Путін справді не користується інтернетом. Для нього інтернет – це ворожий винахід. Він дійсно архаїчна людина, людина далекого минулого, навіть не ХХ століття. Тож багато в чому саме його рішення визначаються саме тим, що він глибоко ворожий”, — каже російський соціолог Ігор Яковенко.  

Ворожа до вільного інтернету і вся путінська система. Зачистити, блокувати, знищити – лава Ліги безпечного інтернету Катерина Мізуліна робить усе для того, щоб цей інтернет був безпечним для диктаторського режиму. Це цілком підтримує її мати — екс-сенатор від Омської області Олена Мізуліна. Вільний інтернет, на її переконання, Росії не потрібен. У неї все як у книгах Орвелла: свобода — це рабство. 

“Заборона якраз і є там, де людина вільна. Що більше прав у нас буде – то ми менш вільні”, — каже Олена Мізуліна.   

За заповітами Північної Кореї

Це цілком у дусі Північної Кореї, з якою дедалі тісніше зближується путінський режим. Там — не інтернет, а “інтеранет” — повністю відрізана від зовнішнього світу внутрішня мережа. На багатомільйонну країну лише близько тисячі сайтів, кожен з яких під повним контролем влади. І контент там цілком прийнятний для Кім Чен Ина — тотальна пропаганда і брехня. Наприклад, людям оголосили, що Північна Корея виграла чемпіонат світу з футболу. 

Насправді команда КНДР навіть із групи не вийшла. Але ж звичайні громадяни про це не дізнаються — просто нізвідки. Ось ідеальна модель для режиму Путіна. 

“Перекрити доступ до цих альтернативних джерел інформації та віддати їх у розпорядження путінської кремлівської пропаганди – Соловйова, Симоньян та іже з ними”, — каже російський політолог Аббас Галлямов. 

Є ще один приклад підконтрольного владі інтернету — Китай. 

Там працює система “Золотий щит”, також відома під неофіційною назвою “Великий китайський фаєрвол”. Вона не блокує закордонні сайти, а лише контролює доступ до них. Весь трафік відстежується, зокрема за ключовими словами, і блокується в разі критики влади. Але у Росії немає технічних можливостей повторити досвід Китаю. Адже путінський режим йде шляхом обрубування кабелів, а Китай довгі роки створював власні сервіси та технології контролю в інтернеті. 

Кремль хоче для себе інформаційної ізоляції

Замість Всесвітньої павутини, яка несе людям доступ до альтернативних думок і до правдивої інформації, Кремль хоче огорнути росіян павутиною брехні та пропаганди. Але тут буде ще один небезпечний побічний ефект — сам путінський режим, усі його чиновники та силовики також опиняться в ще більш непроникній інформаційній бульбашці й остаточно втратять зв’язок із реальністю. 

Режим і так уже давно живе в королівстві кривих дзеркал. Найпоказовіший приклад — пропаганда переконала і Путіна, і частину росіян, і саму себе, що можна ввести війська в Україну і там їх зустрічатимуть із квітами. Замість цього українці масово записувалися в добровольці, самі приходили до військкоматів і стояли там у чергах, щоб захищати свою країну. У результаті загинули сотні тисяч російських солдатів. Але Путін, коли давав наказ про вторгнення, не вірив, що це можливо. 

“Він так вчинив через те, що перебував у тому самому знаменитому інформаційному бункері, в якому інформація не мала жодного стосунку до дійсності. Путін дуже часто чинить ірраціонально, всупереч інтересам тієї країни, якою він керує. Путін 24 лютого 2022 року запустив процес розвалу власної країни — це абсолютно ірраціональне рішення. Що стосується інтернету, то тут те саме”, — каже російський соціолог Ігор Яковенко. 

Але ж така велика спокуса — взяти під ковпак інтернет. Путін уже зробив це з телебаченням, друкованими ЗМІ та тепер хоче повністю закрутити гайки й в рунеті. 

“Це допомагає владі почуватися спокійно. Коли є якась розбіжність з владою і якісь нападки, то вам неприємно це чути. Ви турбуєтеся не про те, що це хтось почує, а про те, щоб ви цього не чули. Ніхто не чує, значить, і ви цього не чуєте”, — каже Філіп Кулін. 

І саме після такого країна остаточно занурюється в тоталітаризм, де кинути за ґрати можуть за будь-яку критику влади навіть на своїй сторінці “ВКонтакте”, просто за скаргу на те, що ціни зростають швидше за доходи, що дім гниє в буквальному сенсі слова, а перспектив отримати нове житло — жодних. Людей намагаються позбавити можливості писати правду про свої проблеми та дізнаватися правду з незалежних джерел в інтернеті. 

Читайте також: Діагноз — “опозиціонер”: Росія відроджує каральну психіатрію

Прямий ефір