Попри посилення санкцій, Російська Федерація знаходить шляхи їх обходу. Тому стверджувати, що в Росії скоротилося виробництво безпілотних систем, поки що не доводиться. Водночас війна внесла свої корективи й у розвиток безпілотних систем в Україні. Про це сьогодні, 16 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM детальніше розповів голова правління Альянсу “Нова енергія України”, засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.
“Росія дійсно навчилася обходити санкції через інші країни. Наприклад, через Об’єднані Арабські Емірати або Азербайджан. Хоча після того, як РФ збила азербайджанський літак, відносини між країнами значно охололи. Але до цього Азербайджан брав активну участь у постачанні компонентів для Росії. Зараз є постачання через Вірменію. Узбекистан дуже сильно збільшив постачання різної комплектації, Китай. Саудівська Аравія й Об’єднані Арабські Емірати — це взагалі такий хаб постачання різного роду компонентів у РФ. Тому, так, Росія навчилася віртуозно обходити санкції”, — констатував експерт.
За його словами, саме тому говорити про те, що виробництво сучасного озброєння, зокрема безпілотних систем, у Росії істотно скоротилося завдяки санкціям, не доводиться.
“Ми бачимо, що збільшується виробництво дронів, отже, компоненти доставляються у РФ. Це означає, що деякі логістичні ланцюжки було припинено, але росіяни знайшли інші, тож можуть і далі виробляти дрони та розвиватися. Разом з тим вони дійсно беруть чужі технології та адаптують їх під свої потреби. Це війна і кожен підглядає за своїм противником, розробляє свої системи протидії або ж просто їх копіює. Щось вдається скопіювати, щось навіть вдається вдосконалити, зробити ефективнішим”, — розповів гість ефіру.
За його словами, Україна теж намагається не стояти на місці, розробляючи свої технології.
“У нас добре працює інженерна думка, зокрема у розвитку технологій зі штучним інтелектом. Я думаю, що вже цього року ми побачимо серйозний розвиток технологій протидії системам РЕБ тощо. Зараз у цьому напрямку працюють дуже багато компаній: щось вистрілює, щось не вистрілює, але явний прогрес у цьому сегменті є. Так, до речі, завжди відбувається — війна дає поштовх для розвитку. Тому що нам потрібно виживати, захищатися, а їм потрібно захоплювати території. Але в будь-якому разі все, що було розроблено в період війни, знайде своє застосування в мирних галузях”, — резюмував Валерій Боровик.
Читайте також: БпЛА атакували НПЗ у Волгограді: подробиці удару