Російська опозиція намагається активно встановлювати контакти на міжнародних майданчиках у Брюсселі, Страсбурзі, зокрема з ПАРЄ, щоб відстояти права громадян, які виступають проти розв’язаної Росією війни. Також опозиція працює над зниженням легітимності російського режиму. Про це в інтерв’ю журналісту FREEДОМ у Страсбурзі Олегу Борисову сказала російська політологиня Катерина Шульман.
“Наша безпосередня мета тут, у Страсбурзі, полягає в тому, аби спробувати встановити певний більш-менш перманентний контакт заради тих антивоєнних активістів-росіян, які виїхали, були вимушені втекти з країни, рятуючись від війни, що почалася в лютому, від мобілізації, що розпочалася торік у вересні, і які не можуть повернутися, оскільки їхньому життю, свободі й майну загрожує небезпека. Ці люди потребують представництва, захисту своїх прав, оскільки їхня власна держава до них ворожа. Вони не можуть отримувати ті послуги, на які взагалі громадяни можуть розраховувати від своєї держави, тож хтось має їх представляти. Ми намагаємося встановлювати такого роду формати і в Страсбурзі, і в Брюсселі, і в європейських столицях на рівні національних урядів, і відповідно в Страсбурзі, в Брюсселі, як у столицях європейської кооперації”, — зазначила Шульман.
Щодо впливу на путінський режим, то, на думку політологині, міжнародні організації та парламентські структури можуть впливати на двох рівнях, один із яких більш прикладний, інший — загальний.
“Прикладний полягає в тому, що все одно з РФ можливі якісь переговори. Наприклад, про обміни полоненими, про повернення дітей, про обмін тілами загиблих. Вони відбуваються на рівні омбудсменів країн, а також за посередництва або за участі міжнародних організацій — це, скажімо так, один трек. Другий — це напрям дуже загальний, і він полягає ось у чому: необхідне зниження легітимності російського режиму. Щоб там відбулися ті чи інші зміни, висловлюючись суто цинічною мовою політичних інструментаріїв, необхідно, аби еліти перестали своє благополуччя пов’язувати зі стабільністю режиму, до якого вони належать”, — сказала Шульман.
Щоб це сталося, військова поразка РФ у цьому сенсі — найкращий фактор, продовжила спікерка.
“Але і санкції, і міжнародне засудження, і, наприклад, невизнання результатів виборів, електоральної процедури, як ми це називаємо, що відбудеться в Росії в березні 2024-го, це теж поштовхи й ознаки, які мають показати, що їхнє становище не стає кращим, а стає лише гіршим від того, що вони тримаються за цей статус-кво”, — акцентувала політологиня.
Читайте також: Росія має пройти шлях, який пройшла Німеччина після Другої світової війни — думка