У самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка є шанс залишитися при владі, але невеликий. У середній довгостроковій перспективі Білорусь переходитиме в стан постлукашенківської політичної системи. Таку думку в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ висловив головний аналітик центру “Український інститут майбутнього” Ілія Куса.
“Я думаю, що цей президентський термін його — останній. Неважливо, як війна закінчиться. Тому що все-таки його рівень токсичності дуже високий, і він нікуди не зникає. Крім того, він уже давно задумався про політичний транзит, але проблема в тому, що він не знає, як його зробити. А війна ще погіршила ситуацію, тому що він тепер на гачку в росіян і на гачку цієї ситуації, до нього ще більше претензій і закрилися можливості домовитися із Заходом, які з’явилися буквально перед війною. Крім того, частина внутрішніх еліт Білорусі починає побоюватися того, що… його токсичність починає бити по всіх. І в якийсь момент треба буде думати, як його або прибрати на якісь другі ролі, або якось провести транзит уже без нього. Тому що його фігура стає проблемною для всіх”, — сказав він.
На думку аналітика, багато чого залежатиме від того, чи буде здатна білоруська опозиція організуватися. Бо останнім часом їм це не вдавалося.
“Не можуть вони якось щось, запропонувати якесь альтернативне бачення постлукашенківської Білорусі. Якщо у них це вдасться, і воно буде досить цікавим і зрозумілим для зовнішніх гравців, і, можливо, навіть для якоїсь частини правлячих еліт у Білорусі, які захочуть із ними змовитися, тоді відхід Лукашенка буде швидшим, ніж має бути. У короткостроковій перспективі я для нього шанс бачу, але не більше того. Сказати, що він ще 20 років буде на посаді, — ні. Я думаю, що цей час минув. І минув він уже 2020 року на тлі кризи, 2022-го ситуація стала ще гіршою”, — вважає Ілія Куса.
Читайте також: Стратегічна поїздка: навіщо Лукашенко їздив до Зімбабве, розповіла білоруська журналістка